1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    au sosit si pozele, scuze pentru intarziere.

    ca sa schimbi bancheta nerabatabila cu una rabatabile ai nevoie de bancheta, si de acele cleme prinse de caroserie.
     
  2. Guest 19314 Guest

    Interesant

    Multumesc mult din poze. Este foarte intresant. Si eu ma gandeam ca ar fi posibil sa fac aceasta modificare. La masina mea bancheta e fixa. In momemtul de fata ca sa scot bancheta trebuie sa dau jos tetiere si alte chestiute cu grija. Inseamna ca o sa incep sa caut la dezmebrari acea bancheta si inainte sa o cumpar incerc sa vad daca intra. Eu stiu de l amecanicul meu ca pe B6 schimbarea aceata nu e posibila, e diferita putin caroseria, special pentru bancheta rabatabila. Daca mai aveti poze, pareri sunt asteptate.
     
  3. TM-26-BMM

    TM-26-BMM 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A3 2006 SLine,2.0 tdi BMN 170ps
    incalzire in scaune

    eu sunt proaspat posesor de AUDI A4 B5 ,AVANT, 1997, MOTOR DE 1,8i. firele pentru incalzirea in scaune sunt trase, cum imi dau seama daca am rezistentele inauntru!ar mai trebui alte modificari facute pe langa montarea butoanelor??! rog un raspuns daca stie cineva:racer:
     
  4. raduvladau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4,1,8,1995
    Cum se scoate tapiteria la Audi A4 B5

    Sal baieti sunt mai nou pe acest forum si totodata sunt posesor al unui B5 1.8 '95 si de vreo cateva zile caut pe net cam cum asi putea sa scot tapiteria originala de pe scaune ca sa o spal si sa-i aduc cateva imbunatatiri pe ici pe colo. Vreau sa stiu daca a mai facut cineva aceasta operatiune si daca a mai putut sa o puna inapoi cum a fost.

    Ms anticipat:respekt:
     
  5. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Un topic este suficient.Nu este necesar deschiderea a mai multe.
     
  6. raduvladau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4,1,8,1995
    scuze din greseala, imi merge foarte prost netu si nu-mi arta ca s-a postat topicu:)
     
  7. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Salut,
    a mai discutat cineva aceasta problema pe forum.
    Daca dai un search gasesti.

    Ideea este ca se poate desface din clemele existente, se poate spala la masina si apoi se aseaza perfect inapoi.
    Pentru a vedea cum reusesti sa scoti scaunele, sa le dezmembrezi, sa scoti tapiteria fara probleme cauta pe net ELSA WIN. Este programul de service pentru auto din grup VAG.
    Mult succes.

    Off topic: poti sa faci o prezentare a masinii la sectiunea "Noi Membri"
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am desfacut-o ca sa pun incalzire in scaune si crede-ma, daca totusi reusesti sa o desfaci fara sa rupi nimic, sa vezi cat timp iti ia ca sa o pui inapoi. Pur si simplu nu merita sa o speli in masina de spalat...
     
  9. raduvladau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4,1,8,1995
    Merci pentru sfaturi baieti, totusi sunt nevoit sa dau husele deorece scaunul soferului pe spatar are o ruptura in tapiterie si huse nu vreu sa pun ca nu-mi place cum arata. Cel de la care am luat masina nush cum a reusit sa faca gaura aia in spatar. In prima faza am o idee care vreau sa o pun in practica (pilele pe marginile spatarului si sezutului) iar in cazul in care nu iese cum trebuie o sa schimb interiorul.
    Ma gandeam ca poate cineva sa-mi dea mai multe detalii(de unde sa incep, daca au ceva cleme sau daca o sa intampin ceva dificultati....)

    @ danutzu_2001
    mi-am luat ElsaWin.v3.60 dar nu reusesc sa-l instalez pe win7 x64, poate are cineva vreun sfat
     
  10. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Salut,
    Elsa 3.60 nu e compatibil cu win7 x64.
    Eu am gasit pe net, Elsa 3.70 si Etka 7.2 in format Virtual Machine.
     
    Ultima editare: 27 Oct 2010
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Prima oara trebuie sa dai jos scaunele:
    - desfaci platicele de la capatul fiecarei sine (in spatele scaunelor de fata)
    - mai ai o sina pe mijloc, la capatul careia ai o pana pe care o scoti
    - poi ridici de manerul ala care reglezi scaunul inainte/inapoi si impingi scaunul inapoi pana iese de pe sina. Atentie dedesubt sa nu ai ceva fire care trebuie decuplate..

    Apoi trebuie sa dezasamblezi scaunul:
    - in lateral ai o rotita, trebuie scoasa
    - in celalalt lateral ai un plastic care la fel trebuie demontat (ai ceva suruburi si dedesubt)
    - desfaci sutruburile ce ti se arata dupa ce dai jos plasticele si gata, ai facut 2 bucati.

    Apoi incepi sa dai jos tapiteria de pe bucati. Spatarul are in spate un plastic cu niste sigurante (in partea de jos) pe care trebuie sa le impingi inspre tetiera ca sa poti scoate capacul ala de plastic. De acolo ai sa vezi si tu 2 limbi de metal care sunt indoite prin tapiterie si cand ajungi la fata materialului o sa vezi ca fiecare linie din aceea are niste inele otelite, 3 pe orizontala, 2 pe verticala. Alea trebuie desfacute bucata cu bucata si nu o sa le mai poti pune inapoi, asadar e bine sa te pregatesti cu niste coliere de plastic. Nu trage tare de inele deoarece vei scoate sarma din burete si nu vei mai avea acele linii.

    Daca nu ai rabdare, scule si timp necesar iti sugerez sa nu te apuci de o lucrare atat de ampla.
    Bafta!

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  12. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Tapiţeria şezutulului se scoate uşor, Câteva cleme, mai greu de dezdoit, şi o sârmă pe contur. La spătar e mai greu, în mare e acelaşi lucru. Uită-te din ce material sunt făcute. Dacă-s din bumbac, sau bumbac în amestec, nu le spăla cu apă fierbinte, că intră la apă şi nu le mai poţi monta.
     
  13. raduvladau 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4,1,8,1995
    Ms mult :arco: sper ca weekwndul asta, ma apuc de treaba
    Dupa ce termin treaba si daca iese bine:) postez niste imagini

    Multumes mult inca odata. :respekt:
     
  14. benjyro

    benjyro 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.6 ADP, 1996
    Nu reusesc sa scot bancheta din spate si spatarul. Stie cineva cum pot face lucrul acesta ? Multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2013
  15. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    poate te ajuta asta!
     
  16. benjyro

    benjyro 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.6 ADP, 1996
    multumesc, voi incerca dupa indicatiile date de fisier .
     
  17. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Scaune Audi A4 b5

    buna ziua. Am gasit undeva un interior de a4 b5 avant imbracat in piele(scaune fata, bancheta, panourile usilor si cotiera, toate originale). problema e ca eu am varianta sedan. Se potrivesc? :):rolleyes:
     
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Inafara de bancheta spate,se potrivesc.
     
  19. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    si oare nu se poate modifica in vreun el sa se potriveasca :-?..ca merita cumparate si chiar daca costa o adaptare mai mult..pt ca tot costa 250 E noi si sunt model S4 :p
     
    Ultima editare: 3 Ian 2011
    vancsazsolt apreciază asta.
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pai fa tu modificarea si ne spui si noua cum :) ;eu ti-am spus ca nu sunt "plug and play".
    Observ ca scaunele fata sunt electrice,ceea ce tu nu ai si cred ca sunt scaune de facelift,ceea ce inseamna ca nici consola centrala cu cotiera nu se potrivesc.
     

Distribuie pagina asta