1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Deschid acest topic deoarece nu am gasit nici o informatie legata de treaba asta , din pacate pe mine ma obsedeaza ,

    Imi doresc musai sa am acel buzunar cu plasa de pe spatarul scaunelor , ma intreb dc se poate comanda separat .. sau nu am nici o sansa sa le iau OEM decat din vreun schrot ..

    atasez si o poza cu buzunarul respectiv ,

    Poate ma puteti ajuta .. cu ideii sau chiar cu un part number ..

    Multumesc
     
  2. ... Guest

    Salut,
    Buzunarele de pe spatele spatarelor scaunelor fata se livreaza numai impreuna cu capacele (invelitorile) spate ale spatarelor. Aceste invelitori se livreaza separat (deci nu este nevoie de tot scaunul :) )
    Iti atasez o schita din ETKA unde este mentionat codul acestei piese (difera doar terminatia, in functie de culoarea acelui capac. Ex. pt. capac negru: 8T0 881 969 C QAU)
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2013
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    super tare ! multumesc mult ! sunt curios ce pret are ..:) maine voi afla daca -mi trece sau nu subit obsesia :)
     
    ORAK apreciază asta.
  4. ... Guest

    Daca te vei hotari sa le achizitionezi, te pot ajuta cu instructiunile de inlocuire. Nu este nevoie sa mai dai bani si pentru asa ceva. Ti le poti schimba singur. Succes!
    PS: Eu am asa ceva pe masina, dar nu prea au fost utilizate :) . Ba chiar ma enerveaza (poate e mult spus) cand fiica-mea le confunda cu cosul de gunoi si dupa un drum mai lung le gasesc pline cu fel de fel de chestii care trebuiau aruncate (macar nu le da pe jos :) ).
     
  5. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    fiind de plasa, cat se poate de transparente, nu sunt deloc estetice, octavia le are MUUULT mai subtile si elegante, material opac identic cu scaunul, pe negru nici nu se observa daca ai ceva acolo, Audi pune mana si invata de la fratii tai mai mici :)

    ontopic, scartaiala din spatele masinii cand se torsioneaza caroseria la mine nu se rezolva decat cu ungerea periodica a barei de jos, "balamaua" care culiseaza pt a rabata bancheta... alte solutii mai bune exista, ca dupa un timp scartaiala apare la loc....
     
    Ultima editare: 15 Ian 2013
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Pai hai sa facem schimb :D
     
  7. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    92 euro pe bucata pt acel capac cu plasa .. hmm.. cam scump ..
     
  8. mebsd

    mebsd 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2013
    Locație:
    Hamburg, DE
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.5 TDI, 2001
    Aveti idee daca se pot schimba usor scaunele fata (de exemplu) sau fata si spate de la Ambiente/Attraction cu cele de la Ambition ?
    Si daca ati vazut/auzit pe undeva cam cat ar costa un set de scaune fata+spate de la Ambition. Desigur in cazul in care au aceleasi functii pe ele, ca daca nu au aceleasi functii ma gandesc ca se complica treaba, sau ... ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Ian 2013
    turbo_diessel apreciază asta.
  9. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Ambition ce scaune are ? Sport, S-line, electrice, manuale, memorii ? te referi la A4 B8 sau altceva ?
     
  10. mebsd

    mebsd 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2013
    Locație:
    Hamburg, DE
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.5 TDI, 2001
    Ultima editare de un moderator: 25 Ian 2013
  11. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Salut! am si eu o problema cu incalzirea spatarului la scaunul de la sofer. Se incalzeste decat sezutu. Aveti idee de la ce ar putea sa fie si cam care ar fi rezolvarea? Acum pe iarna ar fi destul de utila si incalzirea in spatar.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Faci o diagnoza si vezi de ce ai probleme. In principiu se rupe/intrerupe sistemul de incalzire din scaun din mai multe motive (se apasa accidental, te asezi cu genunchiul pe scaun, apesi prea tare cu mana pe spatar sau sezut, etc.).
    Daca nu apare nimic la diagnoza desfaci scaunul si verifici cu un aparat de masura continuitataea sistemului de incalzire in tot scaunul.
    Oricum sa stii ca spatarul nu se incalzeste pe toata lungimea lui, doar partea de jos, prima treime a spatarului. Bafta
     
  13. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    Salutare,
    Sunt un posesor nou de A4 B8 si din pacate trebuie sa recunosc ca am facut o presupunere gresita atunci cand l-am cumparat, crezand ca are incalzire in scaune deoarece are scaune cu reglaj electric si probabil fiind cu atentia in toate partile am omis ca nu am buton pentru asa ceva.
    Am gasit de cumparat o comanda de climatronic cu scaune incalzite si as vrea sa stiu daca are cineva idee daca pot pune sistemul de incalzire pe scaune normale, fara incalzire. Stiu ca multe modele au mufele pregatite, etc.
     
  14. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Se poate pune sistemul de incalzire in scaune dar va trebui desfacut scaunul pentru asta.
    In schimb te va costa destul de mult toata distractia asta ...
     
  15. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    Pai de asta intrebam daca sunt firele trase, ca sa vad cam cat m-ar costa. Comanda de clima cu scaune inaclzite am gasit-o pe eBay la pret rezonabil si vroiam sa stiu ce costuri mai implica.
     
  16. huzy

    huzy 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    cluj
    Masina:
    Audi A4 b8
    Am pus eu incalzirea la un scaun si nu iti doresc ... E prea multa tiganie :)
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Apr 2013
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    huzy daca o faci profi nu iese si nu este nici o tiganie. Cu rabdare, calm si sculele/piesele potrivite se rezolva identic ca din fabrica. Bafta
     
  18. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    huzy, ai pus incalzire originala, sau after market? Pe langa unitatea de clima ce alte piese / elemente ti-au mai trebuit si cam cat te-a costat toate distractia?
     
  19. huzy

    huzy 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    cluj
    Masina:
    Audi A4 b8
    A fost pe masina firmei nu stiu sa iti zic am dus masina la service si atat ... Nu e original pentru ca aveam ceva butoane pe langa schimbator ...
     
  20. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Asta se intampla pe un B8? :O
     

Distribuie pagina asta