1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am cumparat unitatea de contro cu tot cu butoanele.

    Ramane sa cumpăr banca din spate.
    Acum am si alte intrebari am legat de unitatea de reglare si cablul de Facelift.
    trebuie sa cumpar bancheta sau covorasele incalzite tot de facelift? Diferă steckerul?
    Imi ajunge doar cablul de pe butoane pana la covoare sau mai trebuie sa mai leg si altceva?

    Multumesc anticipat

    [​IMG]
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tu vrei sa pui incalzire pe presuri ? Sau la ce tot zici covoare si covorase ?

    Uite aici un tutorial foarte bun.
    Vezi ca ai acolo o lista cu piesele necesare.
     
    Ultima editare: 7 Mar 2018
    stefan550, Iulian321, Red_ și încă o persoană apreciază asta.
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Padu-urile incalzite sunt covorasele :)

    Tipul a facut cablajul singur, merci. Eu am cablul din imagine, ma intreb daca ajunge acel cablul (pare cam scurt) si mai trebuie sa trag cablul pana sub volan sau sursa electrica pentru unitate, ceva de genul. Inca nu m-am uitat pe ELSA

    Nu inteleg unde vine cablul ala mic mai exact. Trebuie eu sa fac cablaj intre butoane si Unitate pana la mufa care este pe cablul in partea opusa Unitatii de reglare a temperaturii ?
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    A4 seat and backrest heater element.jpg RS5 seat and backrest heater element.jpg

    In timp ce astept sa vina bancheta din spate de pe un RS5 cabrio , am inceput sa ma documentez daca voi intampina probleme cu adjustarea lor sa se potriveasca pe A4 .
    DIn poze se vede ca sunt si diferite si au alte mufe de conectare ! desi forma pad-urilor se potriveste cu cele de A4 si A5 sportback.
    Am crezut ca pacalesc eu cumva si voi face sa fie bine !! M-am inselat.
    Insa nu este totul pierdut. Vreau sa ma uit eu la ce are bancheta aceea si cum le pot modifica sa se potriveasca . Nu cred ca schema electrica este foarte diferita , dar am sa caut sa vad diferentele.
    Interesant este ca la bancheta din spate de A4 acel cablu care conecteaza padu-urile din bancheta, intre ele , NU are un numar cu care poate fii comandat !? Sau ma insel ?

    De pe forumul American , unde un tip a facut retrofit de pad-uri incalzite si incalzire in bancheta spate pentru Q5, nu arata CUM a conectat el pad-urile la unitatea de control si butoane, din ce vad eu acolo este un cablaj direct , dar nu imi pot da seama cum le-a conectat . Tipul cu Q5 a platit pe pad-uri 1.200 de USD doar pe pad-uri + cabluri si pini si steckere . Mi se pare extrem de scump !!

    Este mai complicat decat am crezut ! O bancheta cu pad-uri (pad-ul simplu, nou, costa 2 x 100 EUR + 2 x 189 EUR = foarte mult) costa undeva la 500 de EUR si nu gasesc culoarea mea !

    are cineva vreo idee ?

    28951309_10214857052595246_8689538371107684352_o.jpg

    Cablul original dintre butoane si unitatea de control a temperaturii are un stecker in care cred eu ca vin pad-urile incalzite si de unde cu steck-erul Mama pot fi trase cablul de tensiune, masa. etc.. Oare in el vine bagat cablul care conecteaza pad-urile originale de A4 ?
     
  5. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    Salutare.
    Stie cineva cum se demonteaza spatarul de plastic de la scaunele fata (A4 B8 2013,scaune sport) ?
    Am vazut intr-o poza cum arata partea interioara a acelui capac dar nu am avut curajul sa trag prea tare de el de frica sa nu-i rup suportii de prindere.
    Multumesc.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact asa se scoate, prin smulgere. Daca nu ramane intreg ai avut ghinion si trebuie sa cumperi altul. Apeleaza la cineva care face asta in mod curent adica un tinichigiu profesionist si care are si sculele necesare pentru ca se folosesc niste "furculite" speciale pentru indepartat spatarul din cleme.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Fitty:
    Se scoate de jos prima oara.
    Acolo sunt 2 urechi care agata. Aici se cer acele furculite de care spunea Cristi. Trebuie sa le impingi in sus si spre portbagaj, ca sa iasa de dupa un plastic.
    Apoi la mijlocul capacului (pe inaltime) are 2 clipsuri - aici poti baga si mana ca sa declipsezi.
    Apoi tragi in jos de tot capacul ca sa se elibereze si partea de sus.
     
  8. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    Am reusit sa le scot si,surprinzator,chiar fara sa stric nimic :) .Am avut nevoie sa dau o husa jos ca sa ajung la tapiter cu ea.Pana la urma am scos intai acele clipsuri laterale ca sa isi faca un pic de burta capacul altfel e un chin si mai mare.
    Multumesc frumos pt detalii
     
    Ultima editare: 4 Apr 2018
  9. Thek1d

    Thek1d 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2018
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, CAGA
    Salut. Stie cineva sa-mi spuna daca gasesc undeva material pentru scaunul din imagine? As vrea sa-l refac. Pe la cine am intrebat, au zis ca nu se gaseste materialul respectiv pe la noi. In ultima instanță caut să cumpăr alt scaun dacă nu gasesc material.
     
  10. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    Daca erai din Bucuresti te puteam trimite la un magazin care comercializeaza numai asa ceva(stofe auto) dar asa......
    Partea si mai proasta este ca nu stiu daca o sa gasesti pe cineva dispus sa-ti vanda un singur scaun,de obicei toti vand setul complet.
     
  11. Thek1d

    Thek1d 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2018
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, CAGA
    Imi poti spune cum se numeste magazinul ? Sau daca au cumva si magazin online ?

    Imi puteti spune cum se numeste interiorul ? Denumirea materialului?
     
  12. Alin Alina

    Alin Alina 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2017
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A4 2.0 TDI an 2009
    Un cod pt plasa incalzire scaun sofer a4 b8 CAGB 136 cp din 2009 daca aveti careva...multumesc
     
  13. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    @Thek1d.

    http://www.autotex.ro/
    Numai ca nu au toate modelele pe site si oricum nu ai putea sa iti dai seama de tipul de tesatura doar dupa o poza.Eu am dat jos una din tetiere si m-am dus cu ea si chiar si asa a trebuit sa aleg intre 3,4 stofe aproape identice.
    Sper sa iti rezolvi problema.
     
    Thek1d apreciază asta.
  14. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Salut,
    Am si eu o intrebare..Se potriveste interiorul de Audi A4 B8 Allroad nonFacelift pe Audi B8 Sedan facelift ?
    Din ce am inteles de pe avant pe sedan nu sunt probleme, dar allroad ?

    Merci
     
  15. Fitty 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 combi , 2013 , 2.0TDI 177hp , cod motor: CGLC
    A4 Allroad este un A4 Avant cu pachet optic exterior,garda la sol marita,pachet drumuri grele etc.Interiorul este 99,99% acelasi(diferenta de 0.01 este facuta de inscriptia "quattro" de pe trimul din bord).
     
    mihai_avb apreciază asta.
  16. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Super, atunci nu o sa am regrete ca am comandat de pe allegro un interior de AllRoad pentru sedan-ul meu :D
    Merci !
     
  17. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    O intrebare,
    Scaunul de la sofer este full electric, la pasager este decat incalzit si reglaj lombar electric. Asa arata mufele de la scaunul pasagerului.
    Acum o sa montez scaun full electric, mai trebuie tras vreo mufa, cablu ceva in plus ca sa fie functional?
    Aveti atasat si o poza cu scaunul ce o sa-mi ajunga si mufele lui.
    Merci

    LE: Am facut o comparatie intre mufa rosie a scaunului de la sofer (full electric) si cea de la pasager (electric lombar) si am vazut ca sunt identice, ocupati pinii 234 si 5
    Aparent nu e nicio diferenta si ar trebui sa fct. din prima scaunul full electric.
     
    Ultima editare: 7 Iun 2018
  18. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Salut,
    Am montat scaunele, au mers din prima mai putin mufa de airbag ce a trebuit inlocuita cu cea de pe scaunele vechi.
    Mai am o singura problema si anume ornamentele de la bancheta spate (acele 2 pernute) ce se afla intre spatar si usa nu le-am primit.
    Am gasit codul 8T0857792 dar nu stiu care terminatie este pentru piele neagra ( eu avand scaune piele neagra+alcantara)

    1ct 1fu 4pk dq1 dl2

    Ma poate ajuta cineva cu o terminatie corecta?
    Merci
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    4PK
     
    mihai_avb apreciază asta.
  20. sorinaciu

    sorinaciu Bronze Member

    Înscris:
    25 Aug 2012
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Ex Audi A4 B8
    Bună ziua. Mă poate ajuta cineva cu un cod pentru clemele de plastic ca vin la bancheta spate, respectiv șezut. Atasez foto.
    20180701_112637.jpg
    20180701_112707.jpg
    Și intră în
    20180701_112659.jpg
    Mulțumesc anticipat.
    O zi bună să aveți!
     

Distribuie pagina asta