1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In capul lui este piele mai groasa si una mai fina. Sunt doar din aceeasi piele, difera doar nuantele. Adica pot fi interioare = scaune cu sigla S-line de alta culoare la piele asta in functie de cum si-a comandat masina cel care a configurat-o la comanda initiala. Atat difera, nu calitatea pielii. Poate vroia sa spuna ca difera fata de Alcantara dar ala care vinde habar nu are pe ce lume traieste pentru ca Alcantara nu este piele ci un material sintetic care imita pielea intoarsa.
    Despre ce ti-am spus eu s-a mai scris pe forum dar in alte topicuri si nu neaparat aici.
     
    Alex180292 apreciază asta.
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Alex180292 Cred ca omu se refera la piele nappa, ca fiind pielea fina :)
     
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Pielea groasa se numește Nappa si pielea fina, Valcona sau Milano. (Ce am desfăcut eu pana acum)
    La scaunele Nappa, mai ales cele individuale, cu acele cusaturi colorate, scaunele sunt predominant îmbrăcate în piele. Cotierele sunt de piele doar daca alege proprietarul sau autohaus-ul piele individual sau pentru scaune din piele nappa de pe S sau RS (exceptând scaunele ventilate din piele Milano de pe RS, care au piele doar pe mijloc, tot ce atinge fundul si spatele, restul fiind din imitație )
    La valcona, spre exemplu, scaunele sunt din imitație de piele foarte bună, gumată.
    Alege întotdeauna pielea groasă, care lasă riduri in ea cand o apeși cu unghia. Pielea are "memorie", de aceea revine la forma inițială.
    Doar locul inițial unde șezi este piele, perforata sau netedă. Restul estr imitație, părțile exterioare si tetierele.
    Restul scaunului la Audi nu sunt din piele. Este o imitație de piele cu burețel sub imitație, îmbrăcată înspre interior in material.
    Repet, asta am aflat, din ce am desfăcut eu pana acum.

    Nappa este mai groasă, rezistentă, dar fina la atingere, are o structură fină , din vițel sau oaie.
    Milano are o structură mai groasă, mai poroasa.
    Valcona este fină, subțire!
    Pielea de pecele S-line, daca este groasă, probabil se refera la Nappa.

    Scaunele din imaginea de mai sus sunt de RHD, electrice cu isofix pentru pasager, dar pus pe scaunul din stanga ... adică RHD !
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bogdan multumim pentru raspuns dar scaunele cu Sigla S-line nu sunt confectionate din atat de multe modele de piele. Este doar cum am mentionat eu anterior. Tu vorbesti de alte interioare care nu au nici o legatura cu echiparea S-line. Bafta.
     
  5. Razvan_911

    Razvan_911 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4(B8.5) avant 2.0 CGLC 177cp 2015
    Salutare,

    Din pacate azi cred ca am stricat ceva la scaunul soferului, am modelul stardard doar cu reglaj lombar electic.

    Azi m-am impins in spatarul scaunului pana am simtit ca ceva s-a rupt pe interiorul scaunului.

    Dupa faza asta am observat ca stau mai ciudat in scaun.

    Stie cineva ce probabil s-a rupt in interior si daca este o problema comuna? Sau care ar fi rezolvarea?

    Multumesc anticipat

    PS: reglajul fata spate, sus jos sau inclinarea spatarului merg perfect, parca reglajul electric lombar sus jos nu prea mai merge
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie demontat scaunul. Nu stie nimeni ce s-a rupt fara sa demontezi. Se scoate scaunul din masina si se demonteaza bucati pentru a verifica ce s-a rupt.
     
  7. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Asa arata un scaun inauntru!
    Ti-a cazut de pe pozitie sistemul lombar.
    Trebuie scaunul desfacut si reasezat.
    Motorul din stanga are capacul de plastic, în el se află o spira cu o tija cu filet, doar motorul stâng sta prins pe scheletul scaunului, dar daca ai rupt tija aceea si/sau elementele ce tin tija pe poziție.... vei avea o problema.

    [​IMG][​IMG]

    [​IMG]
     
  8. Razvan_911

    Razvan_911 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4(B8.5) avant 2.0 CGLC 177cp 2015
    Mersi mult Bogdan,

    functionaliatetea oricum nu o foloseam insa e ciudat acum ca mi se pare ca stau prost pe scaun

    o sa incerc sa scot capacul de platic si sper sa nu rup vreo clema a capacului, ca sa vad exact ce este stricat acolo
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Baga mâinile la mijlocul copacului stanga/dreapta( unde iti va strivi capacul degetele si te vei lovi ) si trage înspre tine si mai mult in jos in jos ! Trage înspre vârful picioarelor daca stai pe bancheta spate. Trebuie să curbezi capacul in forma unui semicerc. Foloseste mănuși de latex pentru aderența.
    Prima dată se va elibera partea de sus a capacului de pe spătar! Jos ai cleme mari, groase care nu se vor rupe. Penteu sa-l pune la loc în ordine inversă !
    Baftă !

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu mai faceti dragoste in masina, sau daca insistati, mutati-va pe bancheta din spate. :)
     
    smurff, Alex180292, MRR și încă o persoană apreciază asta.
  11. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    Salut,
    Am scaune fata doar cu incalzire, nimic altceva electric. Ce ma deranjeaza este lipsa reglajului lombar, scaunul nu este comod deloc pentru mine, este tare in partea de jos a spatarului (ca si cum ar fi lombarul umflat maxim jos, ma doare spatele daca conduc mai mult de 1 ora...)
    Oare se poate regla cumva manual pozitia lombara a spatarului, daca nu are reglaj electric? Sau pot sa rezolv cumva problema asta fara sa schimb scaunul?
    Multumesc!
     
  12. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nu poti !
    Daca nu vrei sa schimbi scaunul sau sa integrezi sistemul lombar in scheletul scaunului tau, nu vad cum ai putea sa ai ceva fara sa-l pui fizic !
    Fara sa schimbi scaunul, poti numai cu o perna mică la spate !

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  13. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    BogdanDE, multumesc pentru raspuns!
    Ma gandeam sa desfac capacul de plastic de pe spatele scaunului, sa vad ce este inauntru. Ma deranjeaza doar acea "umflatura" tare de la baza spatarului, banuiesc ca sub piele este un burete, iar acel burete cred ca e tinut de ceva in pozitia aia (arc sau ceva), daca as reusi sa il fac sa fie drept ar fi ok. Poate a mai desfacut cineva scaunul si stie mai bine decat mine ce este acolo. Multumesc.
     
  14. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @NicuB8 poate niste poze ?
    In acel scaun , nu cred ca este sistem lombar daca nu a fost din fabrica pus. Daca te deranjeaza ceva desfă capacul spatarului, dar eu nu cred ca vei gasi ceva acolo. De regula, daca dai jos capacul si nu descoperi un sistem lombar, atunci problema ta poate fii de alta natura.
    Exemplu: Daca esti un tip solid si cobori spătarul scaunului extrem înspre bancheta din spate ca sa poti conduce, atunci cu siguranță vei simți rama scaunului unde spătarul se îmbina cu șezutul, masandu-ti coloana :). Poate acea ramă te deranjează si nu lombarul!
    Dar daca descoperi sistemul lombar si nu ai butoane pentru el, sau ai sub scaun cabluri electrice cu connectori, atunci scaunul tau este "lucrat". Daca ai sistemul si el a fost setat pe partea de jos, înainte ca acel scaun sa fie modificat, apoi cablul inlaturat sau/si scoase butoanele pentru lombar si sistemul electric, lasand doar acel levier de ajustare a înălțimi scsunului, sau mai stiu eu ce vei descoperi, atunci vei descoperi cu siguranța problema ta! Din fabrică, nu primești piese daca nu au fost comandate pentru masina ta. Plecând de la această idee, orișice găsești pe acolo si pare absurdă găsirea lui... :)
    Ai încercat să apelezi la un prieten care poate are acel sistem lombar pe mașină, ca sa faci o comparație?

    Baftă in descoperirea problemei.

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 5 Mar 2019
    NicuB8 apreciază asta.
  15. NicuB8 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2019
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2011
    Salut,
    Am desfacut astazi scaunul si am gasit urmatoarele:

    20190305_171204.jpg 20190305_171311.jpg 20190305_172501.jpg

    Am scos baza acelui suport inafara si parca e mai ok. Daca scot de tot acel suport ar fi vreo problema oare, se rupe scaunul ? :)
    Multumesc.
     
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Acel sistem daca il scoti, nu iti mai tine nimic spatele in scaun ! Vei curge pe banchetă:P
    Acolo ar sta sistemul lombar daca ar exista unul !
    Verifică sa fie totul pus la loc si pune capacul la loc. Mai multe nu poti sa faci :)

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  17. Paul Capusan

    Paul Capusan 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2016
    Locație:
    Pforzheim Germania
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 TDI 177 PS S-line 2014
    Salut grup. Am si eu o problema pe care eu am creat o. Masina mea are funcție de memory seat dar problema este ca de ceva timp am facut cateva codari si de atunci nu mai funcționează corespunzător. Când vreau să aleg un program de la scaune mi se reglează oglinzile. Cum as putea readuce la loc funcțiile pentru scaune si nu pentru oglinzile laterale.Va multumesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In viata ta sa nu ma te joci cu VCDS pentru ca risti sa-ti transformi masina intr-o "caramida" si o sa stai sa te uiti la ea.

    Intra in debug-ul din VCDS si vezi ce codari ai avut. Daca nu stii sa faci asta apeleaza la profesionisti sau mergi la reprezentanta pentru resetarea sistemelor masinii resetare care se face on-line cu fabrica
     
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @Paul Capusan probabil te-ai jucat cu vcds in IMMO unde ai "key 1 settings"
    "Key 2 srttings"
    In instrument cluster, nu mai stiu exact unde este.
    Daca apeși butonul pentru cheia nr.1 si doar oglinzile se mișcă, atunci scaunul nu este inclus în setare.
    Reia toti pași de la 0 si vei re-învăța cheia.
    1. Verifică in VCDS in 46 parca "seat memory" , daca totul este bifat. Astfel iti va apărea și în MMI seat memory ON sau OFF.
    2. Baga cheia, dai contact, setează tot, apoi salvează cu SET + nr.1 ! Apasă butonul de pe bord, sub ceasuri (cheița) 3 secunde pana se derulează pictograme în FIS!
    4. Scoate cheia
    5. închide cu telecomanda,
    6. Deschide cu telwcomabda
    7. Misca scaunul si oglinda pentru o proba! Dar sa nu umbli la butoanele de memory de pe coperta uși din stanga!
    8. Iesi din mașină
    9. Închide cu telecomanda
    10. deschide cu telecomanda

    Reia de la pasul 2 - pentru Cheia si butonul nr.2, alta poziție !
    Verifica

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  20. Razvan_911

    Razvan_911 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4(B8.5) avant 2.0 CGLC 177cp 2015
    Mai poate careva sa-mi spuna exact pasii de desfacere al capacului de plastic din spatele scaunului de la sofer?

    Multumesc anticipat insa nu am priceput exact din ce a spus Bogdan mai sus
     

Distribuie pagina asta