1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Daca tot nu a deschis nimeni discutia: nu se poate cumpara interior din piele si inlocui doar husele, impreuna cu cele aferente pe scaunele actuale?
    Nu vorbim de interioare sport / S-line. Vorbim de acelasi model.
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sigur ca se poate si chiar s-a discutat. Era vorba de scaune din Anglia pentru trecerea la scaune normale. Trebuie doar putina rabdare si multa forta de munca!
     
    smurff apreciază asta.
  3. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salut!

    am gasit un interior s-line textil la un centru de dezmembrari pe care as vrea sa-l cumpar,
    masina mea este avant iar interiorul din dezmembrari provine de pe o berlina, am citit tot topic-ul, am inteles ca se poate monta dar cu ceva modificari, imi poate spune cineva ce anume presupune din cei ce au montat?

    si as vrea sa stiu daca se poate verifica functionarea incalzirii in scaune fara a monta scaunele pe masina, m-ar interesa la ce pini sa masor continuitatea cu un AMC, si cam cat ar trebui sa arate?

    multumesc!
     
    smurff apreciază asta.
  4. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salut!

    ai rezolvat problema senzorului de presiune? c presupune mai exact? este mult de munca? se face greu aceasta mutare? ms!
     
  5. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Senzorul de prezenta se poate muta desfacand tapiseria ambelor scaune si mutat de pe unul pe celalalt. Firul pana sub scaun exista deja. Cred ca se gasesc senzori sh pe net.
     
  6. Mihalache Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4, 2.0 TFSI, 2009
    Salut,
    Am is eu un a4 b8 interior cu reglaj manual si as vrea sa il schimb cu unul cu reglaj electric sofer plus lombar electric.
    Intrebarea este daca trebuie favute alte modificare sau merge doar plug and play pentru reglajul electric?

    Multumesc!
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie trase cablajele pentru reglajele electrice. In rest, dpdv fizic se potrivesc daca provin de pe acelasi model. Scaunele provenite de pe masini de UK, implica multe modificari intre ele (scaunul soferului si cel al pasagerului).
     
    smurff apreciază asta.
  8. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Paul,

    sti cumva ce cablu si unde , trebuie tras pentru memory?

    Vreau sa pun memory pe scaun Ventilat.

    Doar trebuie sa trag cablul pana la oglinzi si probabil la butoane.

    Efectiv, din scaun, unde trebuie si care?
    Trebuie din scaun spre Unitatiile de usi si probabil in BCM1 sau Gateway?

    Ma poti ajuta? Multumesc

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 30 Oct 2019
  9. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Poate cineva sa-mi spună ce componente mai trebuie la schimbarea spătarului fix cu unul rabatabil și ce operațiuni trebuie făcute?
    A trimis / primit cineva prin curier, scaune, sa-mi spună prețul exact la curier?
    Eventual ce fire fire sa fie in mufa pentru a fi sigur ca scaunele fata au încălzire?
    Mulțumesc frumos.
     
    Ultima editare: 16 Noi 2019
  10. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru retrofitul la bancheta spate rabatabila, ai nevoie de un suport (reazem) cod 8K0 886 177, capacul acestuia cod 8K0886193A, surubul de fixare a capacului cod N 10253402 si daca este cazul, bucsile de pe capetele spatarului in care intra bolturile de pe caroserie, cod 8K0885678A. Toate reperele costa in jur de 120 ron pe OEM.
    La scaunele fata cu incalzire te uiti daca au mufe verzi.
     
    Horatius apreciază asta.
  11. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Mulțumesc frumos.
     
  12. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Are idee cineva daca se poate scoate centura care este fixata in spatar? la mine este prinsa pe polita.
    Sau asa este prinsa la cele cu banchete rabatabile?
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La Sedan-urile cu bancheta fixa, centura este prinsa de polita, iar la cele cu bancheta rabatabila, centura este prinsa de spatar exact ca la Avant. Din acest motiv, se poate monta bancheta si spatarul de Avant pe Sedan. Centura prinsa de polita se poate demonta, cealalta nu se poate, decat daca desfaci spatarul.
     
  14. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Dar sa iau un interior fără centura pe bancheta, in afara ca rămâne centura in momentul in care se rabateaza bancheta, mai este și alt inconvenient?
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu vei gasi bancheta cu spatar rabatabil fara centura. Numai bancheta cu spatar fix are centura prinsa de polita.
     
  16. Claudiño 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2019
    Locație:
    Madrid / Satu-Mare
    Masina:
    A4b8 2.0 tdi 2014
    Salutare,
    Sunt nou aici si aș avea nevoie de puțin ajutor. Vreau sa fac un retrofit cu scaune încălzite și lombar electric. Am cumparat un cablu de la Kufatec pentru încălzire în scaune si nu stiu daca e bun și pentru reglaj lombar electric. Cablul cu 3 mufe pare sa fie bun doar pentru încălzire în scaune.
    Iar cablul cu 2 mufe cred ca ar fi bun doar pentru reglaj lombar. Sunt 2 cabluri cu funcții diferite ? Multumesc pentru ajutor.

    Screenshot_20191119-010851.jpg Screenshot_20191119-011015.jpg
     
  17. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Salut,
    Va rog frumos sa-mi spuneti, daca se poate si are cineva timp, sa-mi spuna exact care este procedura de montare a scaunelor cu reglaj electric de pe un A5 cu volan pe dreapta, pe un A4 fara reglaj electric.
    Va multumesc frumos si va doresc o zi placuta.
    Rog frumos moderatorii sa nu sterga acest mesaj, poate ma poate ajuta un coleg sa rezolv problema.
     
    CosminC1 apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se poate face ce vrei tu pentru ca sunt inversate airbag-urile din scaun si nu se poate modifica pozitia lor. S-a mai explicat asta pe forum dar nu cititi nimic. In plus mai sunt si alte inadvertente si multe alte probleme care nu se pot corecta/remedia. Cauta scaune de pe o masina cu volan normal. Nu mai cautati toate "chilipirurile" pentru ca la final ramaneti cu ele aiurea si inutil
     
  19. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Pe scune S-line, nu se pot monta airbag-uri de scune normale?
    Va rog sa nu va suparati pe mine, dar as vrea sa rezolv aceasta problema.
    Am cautat, dar nu gasesc, este un singur interior si are un pret exorbitant.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Omule dupa cum intrebi te depasesc problemele. Airbagurile sunt aceleasi dar difera pozitia lor de asezare si montaj. Studiaza bine luni de zile ce retrofituri vrei sa faci pentru ca esti depasit tehnic, fara suparare. In Bacau ai un profesionsit la care se apelezi (ti-am mai spus asta) dar vad ca nu vrei sa mergi la el. Te lamureste el imediat ce poti face la masina ta. Cu toate ca nu ar trebuie sa fac reclama aici dar pentru ca tu nu esti in stare sa te ajuti singur cauta atelierul MECATRONIC SERVICE BACAU.
    Nu ai cautat, pentru ca se gasesc. Internetul este infinit. Cauta pe site-urile mari de licitatie. Cand vrei ceva neaparat nu comentezi pretul ci il cumperi fara sa te intereseze cat costa. Cand intrebi despre orice vrei sa cumperi, cat costa, inseamna ca nu iti permiti achizitia. Tine bine minte asta toata viata ta. Bafta.
     
    smurff apreciază asta.

Distribuie pagina asta