1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Unul este pentru incalzire, iar cel de-al doilea pentru electric si reglaj lombar electric. Daca vrei sa fie ambele functionale trebuie sa cumperi ambele cabluri.
     
  2. Claudiño 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2019
    Locație:
    Madrid / Satu-Mare
    Masina:
    A4b8 2.0 tdi 2014
    Ok. Mersi le-am cumparat pe amândouă.
     
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Dar ca intr-o paranteza, la 100 €uro poate gaseai un scaun SH, pe internet, cu cablaj pe el si butoanele incluse in preț, cu tot cu motoarele de reglaj.
     
  4. Claudiño 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2019
    Locație:
    Madrid / Satu-Mare
    Masina:
    A4b8 2.0 tdi 2014
    Am dat 55€ pe cel de lumbar electric. Si 75€ pe cel de încălzire. Cu trimis acasa.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    smurff uite mergi aici: Mecatronic Bacau email: office@mecatronic.ro sau contact telefonic de L-V / 9-17 / 0740055255 - www.mecatronic.ro

    Cam asta face, printre altele, persoana de mai sus, la care te-am trimis in Bacau.

    - montaj (contra cost), factura, garantie
    - inlocuire airbag in scaune pentru compatibilitate VW B7 sau unele VW CC facelift
    - completare cablaj scaun electric dreapta
    - pentru cei care nu au incalzire in scaune se poate adauga, contra cost, kit cablaj OEM.

    Ce face el acolo se aplica si la masina ta marca Audi. De asta trebuie sa apelezi la el pentru ca tu singur nu o sa rezolvi.
     
  6. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Mulțumesc frumos.
     
  7. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Buna seara,
    Scaunele din poza sunt niste scaune de pe modeulul A4 B9 montate pe A4 B8.5 adica facelift. Adica se pot monta scaune de Audi A4 B9 (8W) pe A4 B8.5 facelift ?
     
  8. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Din ce stiam nu se potrivesc direct. Doar probabil cu ceva sine adaptoare.
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Horatius dar sub nici o forma bancheta nu se potriveste :)
     
    Horatius apreciază asta.
  10. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Din ce am văzut in poze, avea și bancheta spate.

    Foto aferentă:
     
    Horatius apreciază asta.
  11. turtucaia 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 B8 cjcb 136cp
    Salut,
    Se poate adapta bancheta unui A4 B8 sedan pentru a avea central spațiu de ski bag ? Sau dacă nu se poate adapta se poate înlocui bancheta cu una cu ski bag ? Mulțumesc. :)
     
  12. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    Nu se poate adapta, doar daca o tai. Nu prea e cum sa faci sa dea bine. Cele ce au deschidere in portbagaj au un fel de usa cu balamale. Alt spatar, cea mai buna solutie.
     
    smurff apreciază asta.
  13. turtucaia 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 B8 cjcb 136cp
    Mulțumesc de informații Horatius.
     
  14. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Se poate inlocui doar rama banchetei !
    Pui totul de pe rama ta pe rama cu gaura !

    Am eu in beci toata treaba, pentru ca vroiam sa o pun la mine, dar am renuntat !
     
  15. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Salut.Ma poate ajuta cineva cu o informatie,vreau sa imi pun memory la scaunul soferului.Stiu ca am nevoie de acel modul de sub scaun cu codul 8k0959760.Am gasit ceva module pe internet de A5 dar codul incepe cu 8T in loc de 8K sau Q5 cu 8R.Intrebare este sunt compatibile aceste module,va functiona cu masina mea?va multumesc
     
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    8T este pentru A4 si A5 SB, scaune normale electrice.
    8K doar pentru scaune cu ventilare electric.
    8R pentru Q5.
    Pe langa unitate, ai nevoie de alt cablu, alte butoane de ajustare pe scaun cu Index "B", butoane pe usa sofer si/sau o noua fata de usa la sofer si nu in ultimul rand alte motoare in scaunul soferului cu 4 pini pe mufa (motor spatar, motor ajustare adancime-inaltime)
    Motoarele din scaune normale electrice fara memorie, au doar 2 pini.
     
    Poleuca și Horatius apreciază asta.
  17. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    BogdanDE precizez despre motorase ce a scris colegul KUL in postul 32 ""Eu am scaune electrice fara memorii, pentru a pune memorii pe langa butoanele de pe fata de usa trebuie si un calculator sub scaunul soferului, incepe cu 8K0959760 si are mai multe terminatii in functie de an si tipul scaunului (sport sau standard).
    Apoi, motorasele tale sunt acum conectate doar cu 2 fire, pt ca reglajul se face doar din butoane, daca pui memorii mai trebuie inca 2 fire pentru legatura cu modulul mai sus mentionat. Motorasele sunt aceleasi chiar daca ai memorii sau nu, acum mufa cu 4 pini are doar 2 ocupati.""
     
    Horatius apreciază asta.
  18. NoFeAR 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2014
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A3,1.9 Tdi,1999
    Salut,
    Am un A4 B8 2.0 an 2009 Avant pe care am scaune piele full electrice. Am gasit in dezmembrari scaune piele cu incalzire si ventilatie tot de pe un A4 B8 an 2009 dar masina este Berlina. Sunt compatibile interioarele ? De ce mai am nevoie sa fie functionale incalzirea si ventilatia in afara de butoane, e nevoie si de cablaje sau sunt precablate ? Merci.
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai nevoie de centrala electrica si panou climatronic compatibile cu scaunele incalzite si ventilate. Se pot monta scaunele si banchetele de Sedan pe Avant si invers. Trebuie sa tragi si cablajele aferente, pentru ca nu este nimic precablat. In cazul in care nu ai si centrala electrica compatibila, va trebui inlocuita si sa faci/scoti CP atat pe sentrala cat si pe panoul climatronicului.
     
  20. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Salutare!

    Am si eu o intrebare:

    Se potriveste interiorul de pe a6 c7 pe a4 b8, ambele avant?

    Multumesc!
     

Distribuie pagina asta