1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. whit3_shark 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 CAHA 170 cp 2009
    Eeeexact, multumesc pentru cod K U L, am vazut ca este 4 lei pe original, incredibil cat de deranjant poate fi un plastic asa de mic si de ieftin :)
     
    Ultima editare: 27 Apr 2016
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De la orice magazin de piese auto sau repezentanta.
     
  3. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Salutare,

    Baieti, are cineva idei daca cablajul asta https://www.kufatec.de/shop/en/audi/a5/a5-8t/seat-heating-harness-audi?action_ms=1 cu "adjustment/Lordose" este OK pentru un retrofit cu scaune full electric + memorie? Partea care ma intereseaza e cea cu memoriile, vreau sa stiu daca cumva mai trebuie ceva fire trase pentru partea de memorie sau e cumva integrat deja daca cablajul e si pentru "seat adjustment"?

    Multumesc!

    P.s am trimis un email la supportu kufatec.de dar nici un raspuns nu am primit inca.
     
  4. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Salutare tuturor, zilele trecute am observat ca nu mai pot rabata partea dreapta a banchetei spate, nu știu de ce. Nici daca încui/descui cu cheia nu merge. Aveți vreo idee?

     
    Ultima editare: 10 Iun 2016
  5. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Am rezolvat problema. A trebuit sa îl "forțez" puțin.
    Era blocat pe poziția încuiat, am băgat cheia și am tot învârtit-o în timp ce trageam de clapeta pana s-a desfăcut :)
     
  6. DiamondInk 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    *Audi A4, 1.8TFSI, 8K20DC, 118kw, CABB*
    Pentru cei interesati in legatura cu sezutul scaunelor agatate, rupte, etc. se pot comanda respectivele materiale care imbraca scaunul ca o soseta/husa doar pe original.
    Am reusit sa-mi agat sezutul de la scaun cu un fermoar de l-am facut sa arate super, cand parcam masina lasam diferite lucruri pe scaun sa nu se vada deoarece cand ma intorceam si vedeam bijuteria creata ma lua cu spume maxime asa ca ma asezam repede tragand respectivele camuflaje fara sa ma uit, lol.
    Am cautat la tapiterii din domeniul auto materialul respectiv doar pentru inlocuirea sezutului dar binenteles nu au asa ceva, in schimb mi-au dat optiunea sa retapitez toata masina cu 600 euro alcantara, alte materiale textile sau piele naturala, chipurile naturala.
    Experimentand in trecut interiorul cu piele exclud categoric o reintoarcere la asa ceva, chiar daca au sau nu ventilatie din simplul motiv ca pielea este foarte pretentioasa iar daca nu ai grija chiar si cu schimbarile de temperatura, statul in soare, factori naturali care duc in timp la deteriorarea acesteia, de transpirat vara nu mai vorbesc, asa ca am ales interiorul textil forever sau sa zicem cel mult pe viitor alcantara.
    Ideea este ca am dat pe acea carpa de rahat care acopera doar sezutul 1.100 Ron si asta cu o contra oferta la oferta initiala a reprezentantei care era in jur de 1.300 Ron, deoarece am avut o oarecare retinere sa retapitez tot interiorul cu altceva datorita faptului ca in zona airbagurilor trebuiesc facute niste cusaturi speciale si neavand garantia ca respectivii din domeniu chiar fac treaba 100% cum trebuie am ales siguranta si ramanerea la aspectul de fabrica in detrimentul unui alt peisaj.
    Concluzia este ca materialele scaunelor se gasesc doar pe original iar preturile practicate de fabrica sunt absolut nesimtite, un petic din carpa doar pentru zona sezutului sa coste cat jumatate dintr-un interior complet in alcantara, piele sau alt material textil mi se pare o nesimtire maxima.
     
  7. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Pe ebay nu ai cautat? Se mai gasesc tapiterii separat.

    Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
     
  8. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Salutare,
    De astazi sunt fericitul posesor al unui audi A4 2.0 b8 2011, quattro 170 cp. Sunt foarte incantat din toate punctele de vedere. Intrebarea mea este legata de scaunele de pe fata, reglajele lombare si ce mai are ca nu functioneaza. Proprietarul zice ca ar fii niste sigurante sub scaun. Ma puteti ajuta cu aceasta informatie, ce numar au sigurantele unde se gasesc si daca credeti ca este vorba de siguranta sau altceva ? Si apropo de manetuta din poza 2, cum stai pe scaun cu fata la volan maneta din stanga duce scaunul fata-spate iar cea din dreapta nu stiu ce face.
    Multumesc.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai nici o siguranta sub scaun. Faci o scanare si vezi ce erori ai.
     
  10. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Ajung sa o inscriu si o sa pun si testarul, ma gand ca poate e ceva vizibil, manetuta aia sti cumva de la ce e?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Maneta aia ridica si coboara sezutul scaunului. Inainte de a mai intreba ceva ce scrie in manualul de utilizare si intretine pentru masina ta te rog sa citesti acest manual. Il gasesti pe forum, in aceasta arie, in format electronic.
     
  12. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Salut,

    Nu imi merg reglajele la scaunele de pe fata, am butoane, o gramada de fire pe sub scaune etc. Pot fii cumva sigurantele arse, unde sunt ce nr au sau cum le identific?

    Multumesc.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu de ce dar tu ai impresia ca avem vreun glob de cristal si putem sa ghicim eventualele defecte. Nu crezi ca ar fi cazul sa dai mai multe detalii ?

    1. Exista mai multe feluri de scaune.
    2. Ce butoane ai ?
    3. Ce reglaj nu iti merge ?
    4. O scanare ai facut ?
    5. Topicul de mai jos l-ai citit (unde ai si o arhiva cu panourile de sigurante si explicatii) ?

    http://www.clubaudi.ro/threads/manual-utilizare-si-alte-manuale-tehnice-la-a4-b8.6053/
     
  14. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Pe scanare nu a aparut nimic legat de scaune.
     
  15. jokero_cosmin

    jokero_cosmin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2013, 8+1, 2.0TDI, CJC 143HP
    Va salut! Am achizitionat un Audi A4 8K 2013 si am descoperit cu stupoare ca nu are bancheta spate rabatabila :uhm:. De obicei umplu portbagajul si imi era foarte utila rabatarea spatarului. In conditiile de fata, pot rabata la nevoie in vreun fel bancheta (sa desfac niste suruburi sau altceva)? Daca achizitionez o bancheta de A4 2009 se potriveste?

    Multam!
     
    imd23 apreciază asta.
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Poti achizitiona si trece la bancheta rabatabila fara nici o problema. Ai grija sa cumperi si suportul ala din mijlocul banchetei care se prinde de caroserie.
     
    imd23 apreciază asta.
  17. bgu 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2016
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    a4.2.0 tdi euro 5.120cp.CAGC.2009
    Salut,
    Intentionez sa schimb la masina mea interiorul textil existent cu unul din piele. Intrebarea e: se potrivesc scaunele de pe A5 sau de pe A4 B8 Avant pe A4 B8 sedan ?
     
  18. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Cele de A4 B8 Avant se potrivesc. Spun asta din experienta, am schimbat si eu. De A5 nu stiu sa iti spun.
     
  19. csongi01 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8/8k
    Ultima editare: 25 Noi 2016
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    De A6 nu.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
    csongi01 apreciază asta.

Distribuie pagina asta