1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Se potrivesc si scaunele fata si bancheta spate de pe A5 pe B8 sedan.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. imd23 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2016
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    A4 B8 (8K)- 2.0TDI-2013
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Salut . Ma poate ajuta cineva ?

    Module 36: “Seat Mem Drvr” este inactiv. Nu am nici un rezultat

    Am scaune electrice in fata, dar nu pot sa activez Memory din MMI deoarece nu ma lasa modulul scaunului sa intru.

    Am un modul (nu vreau sa desfac scaunul) sub scaun pentru ventilatie, incalzire etc. sau nu ? Poate sa nu existe deloc modul sub scaun ?

    In mod normal ar trebui sa am un 8K0 959 760 POWER SEAT MEMORY CONTROL MODULE, pentru toata electronica din scaune

    ASTA AM FACUT DEJA SI NU APARE NIMIC in MMI

    Hidden Menü -> car -> cardevicelist -> Front seat memory, Rear seat memory aktiviare
    Hidden Menü -> car -> carmenuoperation -> seat setat pe 1

    ce pot sa fac sa activez Memory Seat in MMI

    ASTA NU POT SA FAC
    1. STG 36 (Sitz Memory)
    2. STG Lange Codierung -> Funktion 07
    3. Byte 2
    4. Bit 0 aktivieren
    Respect, Va rog ajutati ma
     
  4. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    BogdanDE Intra unde faci auto scan, si apasa pe Gateway Installation list... o sa iti arate acolo lista cu module, si o sa vezi daca ai sau nu modulul.
    Daca nu ai butoanele pentru setarea memoriei pe usa soferului atunci cu siguranta ai doar scaune electrice, fara memorii.
     
  5. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Ma ajuta si pe mine cineva sa pun memory la scaunul soferului prin MMI - Fara butoanele de pe usa

    Am Unit Control 8k0 959 772 C pentru scaune Full electrice Confort cu incalzire si ventilate

    Acesta unitate de control este folosita PR Code 3L4 DAR SI PENTRU 3L5 ( deci scaune cu si fara memorie )
    Am incercat o codare facuta de cineva - luata de pe net, de pe alt forum !

    Memory of seats in the key in car with just electrical seats|
    So for cars with just electric seats (no memory seats):
    Address 36: Seat Mem. Drvr (J136), O7 Coding - change only Byte 2, bit 0, to 1 (or must be checked in Long codinf helper),
    my previous coding: 08017025002444111000, current coding 08017125002444111000.
    In MMI, Seat Adjustment you are now able to find Driver's seat, you can set Key memory on/off. Set it "on" for both keyes separetly.
    Now, when you close your car, the current driver's seat position will be saved to the current key.
    If you open the car, it changes the driver's seat position to the position saved to the key, when you open the driver's door.

    In every key may be saved different Driver's seat position.


    Dar la mine nu functioneza sa accesez Address 36: Seat Mem. Drvr (J136)
    Address 36: Seat Mem. Drvr Labels: None
    Control Module Part Number: 8K0 959 760 (modulul acesta avea ala)

    Stie cineva de ce ? a mai facut cineva codarea asta ?

    P.S.:

    Citisem undeva pe alt forum ca AVANT-ul nu are Adresa 36. Aceasta existand doar la LIMO. Este adevarat ?
     
  6. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Bogdan problema cu 8k0 959 772 C, e ca modulul dat raspunde doar de incalzire si ventilare.

    Modulul care are si partea de memorii pentru scaune e asta din poza atasata, cu 760 terminatie.

    Am atasat si cum apare in ETKA modulul tau.

    Modulul tau cred ca e J800(Din ELSA, apare ca: Control unit for front left seat ventilation), nu e J136 sub nici o forma.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum ti-a zis si colegul @andyzaharia, modulul 8K0 959 772 C este responsabil pentru incalzire si ventilatie, dar totodata acesta trebuie sa fie compatibil cu 3L5 daca vrei sa activezi functia de memorie. In cazul tau este compatibil.

    Responsabil pentru memorii este modulul 8K0 959 760 sau 8K0 959 760 D, modul care presupun ca nu este prezent pe masina ta.
     
  8. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    andyzaharia , audi66 , multumesc pentru raspunsul prompt.

    intrebarea numarul 1 .
    Daca raman cu 8K0 959 772 C , trebuie ca memoria la cheie sa o fac in modul clasic - Butoane pe usa ?
    Nr 2.
    Daca schimb 8K0 959 772 C cu 8K0 959 760 / D, nu mai am nevoie de butoane pe usa, deoarece pot face codare sa imi apara in MMI (cum au facut si altii) . Dar problema cu schimbatul de modul in primul rand este COSTUL de peste 100 EUR , dar si nesiguranta (mea) ca nu va mai avea funtia pentru ventilare .
    Voi avea probleme cu incalzirea si ventilarea din scaune ? Am loc pentru toate pe modul ? Mai trebuie sa schimb ceva ? Spre exemplu am citit despre schimbul butoanelor electrice ale scaunului - modulul 8K0 959 747 care se PRESUPUNE ca are Memorie, desi se folosesc la masini cu dar si fara memorie la scaun (universal, ca modulul scaunului meu )

    Nu pot sa ma incred in tot ce scrie pe internet , de accea poate cunnoaste cineva / a mai facut un retrofit de scaune cu memory .... pentru a putea economisi niste bani si pentru a merge la "sigur"

    Ce trebuie sa fac - aveti o parere ? Stie cineva ? Sotia mea va conduce masina ocazional , deci am foarte mare nevoie de Memory

    Salutari
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Daca Unitatea de Control 8k0 959 772 C este folosita la masini cu PR Code 3L4 DAR SI PENTRU 3L5 ( scaune cu Memory dar si la scaune fara Memory ) intrebarea mea este urmatoarea :


    Stie cineva CARE ESTE DIFERENTA intre masina mea, care are acest modul dar nu are memorie, si o masina care are acelasi modul, dar are memorie ? Ce nu am eu la scaune / ce imi lipseste la masina , in comparatie cu o alta masina care are acelasi modul , dar si memorie ?
    Sa fie doar butoanele si un alt cablu din USA Soferului ? Atat ?

    Sunt foarte nelamurit in legatura cu treaba aceasta :)) Daca
     
  10. AdrianAurelAPop 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2009
    interiorul de pe a4 b8 sedan se potriveste pe a4 b8 avant?
     
  11. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Teoretic da, dar sa fie rabatabila bancheta spate. Daca de pe avant se potriveste pe sedan, nu vad de ce reciproca nu ar fi valabila.
     
  12. AdrianAurelAPop 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2009
    La toate dezmembrarile de unde am vrut sa cumpar interior, am primit raspuns ca bancheta spate de pe a4 b8 limousine (fie ea si rabatabila) nu se potriveste pe avant. A incercat cineva switch-ul? Merge plug and play sau trebuie adaptata?
     
  13. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Dupa cum am spus, daca eu am pus de avant pe sedan fara nicio modificare (in afara de cumpararea unor piese de prindere care sunt deja pe avant), de ce nu ar merge si invers? Sfatul meu e sa intrebi colegii din aria de prestari servicii, ei au mai multa experienta.
     
  14. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    Salut!
    As vrea sa imi montez elememnte de incalzire in scaune. Am luat climatronicul necesar si cablajul am sa il fac eu.
    As vrea sa pun elementele de incalzire aftermarket pentru ca sunt cu muuult mai ieftine decat cele OEM, dar astea vad ca nu au senzorul de temperatura il ele fata de cele OEM. Au doar un releu sau senzor exterior legat la cablaj. Cei care va pricepeti mai bine la electrica, credeti ca pot lega si sa functioneze cele AEM la instalatia masinii, daca nu leg si senzorul la centrala?
    Mersi!
     
    Danetiu Gabriel apreciază asta.
  15. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    Salut!
    Faceam curat prin masina si am observat ca la unul din scaunele fata imi atarna un senzor sub el. Am cautat ce reprezinta si am gasit doar ca este senzor de pozitie.
    Normal ii atasat pe sina scaunului dar la mine suportul ii rupt si atarna. Stie cineva care ii rolul acelui senzor? N-am gasit nici unde. M-am chinuit si am vazut codul de pe el 8k0 980 341
    Multumesc.
     
    Danetiu Gabriel apreciază asta.
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu e corect codul. Nu gaseste nimic la cautare.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Codul este bun dar nu il gasesti deoarece senzorul nu vine ca reper separat, ci doar impreuna cu intreg cablajul.
    Senzorul este reperul #3 si se regaseste in reperul #1 din PDF-ul atasat.
     
  18. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    Multumesc nucu si audi66. Nu m-as pune sa schimb tot cablajul doar pentru un suport la acel senzor. Are ceva daca il prind eu cu ceva asemanator cu pozitia lui initiala? Nu ii prea inteleg rolul :) nu cred ca are treaba cu pozitia scaunului fata spate. Ma gandesc ca ii in caz ca te rastori sa iti declasenze airbagurile? in cazul asta nu as vrea sa il las atarnat pe acolo :))
     
  19. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    Dupa mai multe sapaturi si pareri, aparent acest senzor ajuta la declansarea airbagului in 2 stagii. Daca esti cu scaunul foarte in fata se declanseaza doar " o parte din airbag" sa nu fie socul airbagului mai mare decat cel al accidentului :) iar daca esti cu scanului in spate (mai departe de volan) se declanseaza ambele stagii.
    Daca cumva gresesc rog sa ma corectati dar asta ii cam ce am aflat
     
    Stan Romeo apreciază asta.
  20. Banica Cosmin

    Banica Cosmin 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - Quattro - 2.0 TDI 170 CP 2012
    Salutatre cum mi.as putea da seama care este siguranta nr 44? Nu imi merg reglajele automate din scaune audi a4b8 si aceea siguranta ar fi singura care ar avea legatura cu scaunele. Nu imi dau seama cum sunt numerotate.
     

Distribuie pagina asta