1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B8 - demontare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Red_, 14 Ian 2013.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ia de-aici:
     
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    a facut cineva retrofit la incalzirea in bacheta din spate de pe un A4 8K Avant ? Stie cineva PR numar la cablul care leaga elementele incalzite din bancheta spate ? Eu am gasit 8k0 971 164, dar cred ca acesta face legatura intre CPU pentru incalzirea din bancheta si.... Cablul care imi lipseste mie !
    Stie cineva toate cablurile necesare pentru incalzirea din bancheta spate ?

    Va multumesc mult
     
  3. CNACNA

    CNACNA 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2015
    Locație:
    Ro
    Masina:
    A4 , 2.0 TDI , 2012
    A montat cineva interiorul dupa un avant pe un sedan ? Cei de la dezmembrări imi spun ca nu se potrivește ...
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta l-ai citit integral ?
     
  5. CNACNA

    CNACNA 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2015
    Locație:
    Ro
    Masina:
    A4 , 2.0 TDI , 2012
    Da si doar colegul Dreiutz a facut acest schimb ..... Doar ca cei de la dezmembrări imi spun ca nu se potrivește ....
     
  6. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Sunt mai multi colegi care au facut. Eu nu le dau nume, ca nu e frumos. Te asigur ca se potriveste. Dupa cum ti-am mai zis, e nevoie de niste prinderi/piese, ia legatura cu colegii din aria de prestari servicii si (contra cost banuiesc) te vor ajuta. Daca tu ii crezi pe cei de la dezmembrari in loc sa crezi in ce iti spun cei care monteaza asa ceva, e alta discutie. Bafta!
     
  7. Cipoc

    Cipoc 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    Alba-Iulia/BELGIA
    Masina:
    A4 Avant TDIe2.0 R4 CAGB
    Salutare. De ce Audi A4 B8 nu are sistem de ancoraj Top Theter? A montat cineva ulterior asa ceva? Thx
     
  8. unlimited2010

    unlimited2010 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 8k avant,CJCB,2013
    Salut,
    A finalizat cineva retrofit pentru scaune cu memorie?Daca da ,am nevoie de o informatie:
    In conditiile in care am deja scaunul full electric ce mai este necesar ca piese excluzand panoul de butoane cu memorii,trimul sau rama lui si cablaj?
    Multumesc
     
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    In primul rand ai nevoie de calculatorul de sub scaun. Apoi trebuie refacut total cablajul scaunului. Montaj, scos CP si cam atat.
    LE:
    Am citit prezentarea masinii tale. Din cate stiu, masinile cu scaune ventilate au deja acel modul sub scaunul soferului, asta usurand foarte mult retrofit-ul la memorii. Ai putea sa te uiti sub scaunul soferului sa vezi daca intr-adevar exista acolo modulul.
    Un VIN mi-ar fi fost util.
     
    Ultima editare: 8 Iun 2017
  10. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Va salut! La modelul de scaune fata cu ventilatie, fluxul de aer necesar si-l ia pur si simplu de sub scaun sau de pe partea de clima (aer racit in prealabil)? Banuiesc ca e prima varianta, ca de asta se numesc doar "ventilate".
     
  11. Andrey1992

    Andrey1992 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CJCA 143HP, 2013
    Salutare, stie cineva daca interiorul de Q5 se potriveste la B8? Din cate stiu impart aceasi platforma MLB/MLP.
     
  12. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Salutare băieți. Am o cunoștiință cu un A4 B8, interior maro cu scaune încălzite, ventilate și electrice. La scaunul din dreapta, nu mai merge să-l dau în față și a rămas blocat cât de în spate posibil. Credeți că dacă aș scoate firele de sub scaune și le-aș băga înapoi asta ar rezolva problema? Am mașina cam de o lună și acum câteva minute pur și simplu nu se mai mișcă. Menționez că încălzirea merge, ventilația la fel, cât și zona lombară și spătarul. Șezutul nu merge în față sau în spate:(. Îmi cer scuze pentru deranj și aștept un răspuns din partea voastră.
     
  13. Condor Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2016
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 TDi 2.0 2013, 8K5, CGLC, 170cp
    Cum se scot tetiere din fata? A4 b8 facelift
     
  14. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Demontare tetiera scaune la Audi A4 B8

     
    aba19 apreciază asta.
  15. Condor Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2016
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 TDi 2.0 2013, 8K5, CGLC, 170cp
    Perfect. Multumesc
     
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Salut,

    Vreau sa pun memory pe scaunul soferului din masina mea . Am cautat pe net si pentru scaunele mele ventilate imi trebuie O Unitate de Control care nu se gaseste SH niciunde !

    Teilnummer : 8K0 959 760 cu index A sau E

    Cautand mai departe pe internet , gasisem la un moment dat o unitate de control Q2J (pentru scaune ventilate), dar pentru A5 si chiar Q5 ! 8R0 959 760 A E sau 8T0 959 760 F

    Intrebarea mea este urmatoarea :
    Daca gasesc unite de control de 8R sau 8T , pot sa pun pe scaunele ventilate din 8K daca vreau funtia de memory ? Va merge ?
    Stie cineva care este diferenta dintre ele ?

    interesant este ca unitatea de control din Q5 are acelasi INDEX pentru Q2J ca si A4 8K. Nu pot spune acelasi lucru pentru A5.
    Acest lucru mi-a dat de gandit. Ma gandeam ca pot imprumuta o CU din 8R Q5 cu acelasi index A sau E - DACA VOI GASI SECOND HAND De cumparat !

    Mai departe: :)
    Vreau sa fac retofit de incalzire in bancheta Spate ! A mai facut cineva ?
    Unde pot gasi pernele din scaun incalzite ? Cabluri si unitatea de control pentru bancheta la gasesc eu. Mai greu este sa gasesti pernele ! De unde pot achizitiona originale.
    8K0963555
    8K0963557

    Stiu ca acele perne sunt pentru VFL si VL diferite, cu indexul diferit !
    EU as vrea pe cele pentru FL pentru ca butoanele din spate sunt altele decat potentiometrele de FVL !
    Pot sa pun covorase de FACELIFT daca voi gasi ?
     
  17. akim200 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 2009 cod motor CAGA
    Salut !
    Am schimbat si eu zilele trecute scaunele sport audi a4 b8 ( manuale ) cu incalzire si material textil cu unele de pe un audi s4 cu incalzire si reglaj electric. Problema este ca masina mea este fabricatie 2009 iar masina dupa care sau demontat 2015. Iar mufa de la airbag este diferita ca structura. Tin sa precizez ca are tot 3 fire si tot aceleas culori. Toate bune si frumoase am taiat mufa mea am lipito la cele noi dar am eroarea din poza de mai jos.. iar in bord sta aprins becul de airbag. ba mai mult azi sa ars si siguranta din panou (10A) si am inlocuit o cu una de (15A). Poate cineva sa ma ajute? Am verificat mufele iar daca scot mufa de la airbag imi da alta eroare nu cea din poza. Va multumesc!
     
    Ultima editare: 10 Sep 2017
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Trebuia sa scoti pinii din mufa noua si sa-i introduci in mufa ta, care se potrivea cu pinii din mufa noua. Fa scanarea cu VCDS.
     
  19. akim200 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 2009 cod motor CAGA
    Nu se potriveau. Eu aveam "moș" iar mufele cele noi erau "babă" dar firele erau identice la culori. Eroarea este cea de sus dar aia este mufa de la airbag (cea galbena). Daca o scot am alta eroare nu cea de sus. Din ce am inteles acesta este senzorul de sezut. In caz de accident daca nu exista persoana pe acel scaun airbag-ul nu se declansaza ? Multumesc

    Puteti sa ma ajutati cu o schema electrica ? Sau ceva poze din interiorul scaunului? Ma gandesc ca pot schimba acest senzor :) am pus la loc scaunul cel vechi si eroarea a disparut. Am inlocuit un senzor vizibil de pe sina din stanga dar nimic schimbat. Iar restul firelor se duc in interiorul scaunului. Va multumesc
     
  20. gabi79

    gabi79 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,2TDI-CAGA,2010
    Verifica si mufa de legatura a senzorului de pozitie scaun(cel amplasat pe sina).La aproximativ 15 cm de senzor ai o mufa de legatura(posibil ceva contact imperfect in acea mufa).
     

Distribuie pagina asta