1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pentru asta trebuia sa ai si functia de memorie, niste butoane in plus pe portiera soferului.
     
  2. Orasanu Cristian

    Orasanu Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6 4f C6 2010 3L Quattro
    nucugheri am si asa ceva. Este vreo combinatie anume din butoane sau se activeaza ceva cu VCDS-ul ?
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ca sa vezi daca butoanele sunt active, apesi pe 1 sau 2 si vezi daca iti merge reglajul. Daca merg, atunci cand deschizi masina, memoria din cheia respectiva preia functiile scaunului si climei, cu conditia ca butonul OFF sa nu fie activ. La mine pe Q7 este asa, banuiesc ca este la fel si pe A6.
     
  5. Orasanu Cristian

    Orasanu Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6 4f C6 2010 3L Quattro
    nucugheri si Marian multumesc frumos
     
  6. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Cele din poze sunt albe.
    Exista si gri dar sunt mai inchise vezi la Megatron pe topic exista si negre am eu si exista si cu mijlocul cu alcantara
     
  7. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ
    Cred ca din cauza luminii se vad albe. Poza este luata de pe grupul de pe Facebook si am vorbit cu proprietarul care spunea ca sunt gri. Din cate am observat cele gri sunt destul de rare si parca ceva mai scumpe...
     
  8. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Apai ma duc la doctor daca alea sunt gri.
    Astea sunt ale celui care ai postat tu si nu sunt foarte rare si mai exista si cu alcantara.
    4a45de7879f88b9ccb4ad768fd1b3b7d.jpg 1c66ca0667209e552d17ae51b37bafca.jpg 259e75773ed91a234bd5b4a0624775f2.jpg

    Astea sunt gri si asa are MEGATRON
    159594IMG3460.jpg 857292IMG3461.jpg 890337IMG4290.jpg

    Si negre am eu
    IMG-20161019-WA0015.jpg

    Vezi ca trebuie sa te uiti intai ce model de bancheta ai,daca ai cu airbag in ea sunt mai rare eu am cautat un an.
    Si am avut un noroc chior intr-o zi de plictiseala am gasit interior si cu airbag in bancheta si modelul cu cusatura alba care este cel mai rar.
     
    Ultima editare: 24 Apr 2017
  9. Bizdoaca ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6.2.0tdi.2007
    Buna ziua,
    Pentru încălzirea în scaune fata de ce am nevoie ? Am urmatoarele piese: scaune cu incalzire, climatronic și mufe scaune ce o sa duca la climatronic. Adica am doua mufe. De ce mai este nevoie ?
     
  10. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    @Bizdoaca ionut , iti trebuie cablajul de la climatronic la conectorii verzi de pe podea si de asemenea trebuie verificat daca ai mase pe pinii 2 si 3 din acei conectori verzi, sigurantele alimentarii climatronicului sa fie cele corespunzatoare... Iti atasez o scehema pentru a te putea orienta.
     
  11. AdrianV 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    campulung moldovenesc
    Masina:
    a6,2.0,2009
    salut colegi, sunt mai nou prin zona, pe c6 meu din 2009 pe spate aveam spatar fix, am luat un interior sport piele si alcantara cu spatar fractionabil, bineinteles difera tot si masina nu are prinderile pentru spatar fractionabil, s-a mai chinui cineva sa faca trecerea de la spatar fix la spatar fractionabil?
     
  12. Bizdoaca ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6.2.0tdi.2007
    Salut.da dar nu a ieșit asa bine.am dus spătarul la un tapiter bancheta flexibila și cea fixa și a luat pielea după ce.a flexibila și a pus.o pe pe cea fixa .Nu s.a nimerit așa bine.și a fost nevoit ca lateralele sa le pună din alta piele asemănătoare. Eu sunt mulțumit. Bafta.
     
  13. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Azi am vrut sa instalez pe masina scaune de S-line si am constatat aceasi problema scaunele mele, aveau 4 mufe iar cele de S-line aveau 3 mufe, ambele scaune sunt cu incalzire si reglaj lombar dar spre surprinderea mea pe cele cu 3 mufe cand le-am instalat nu imi functiona incalzirea
    Cele cu 4 mufe au o mufa galbena, rosie, neagra, verde iar cea cu 3 galbena rosie si neagra. Exista vreo setare sa imi functioneze incalzirea ? Multumesc
     
  14. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Adilac, "mufa verde" este dedicata incalzirii scaunelor. Se pare ca noile scaune sunt fara asa ceva.
     
  15. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Muktumesc!
     
  16. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ
    Salut colegi. Vreau sa schimb interiorul actual si am nevoie de putin ajutor. Ma poate ajuta cineva cu codul clipsurilor pentru fetele de usi si eventual cu numarul acestora pe fiecare fata de usa? As mai avea nevoie si de o schema cu prinderea spatarului banchetei rabatabil la un sedan.
     
  17. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Buna dimineata,

    Am cumparat recent un set de scaune pentru masina mea. Inainte am avut scaune cu reglaj manual si incalzire. Acestea pe care le-am cumparat sunt cu incalzire si reglaj lombar electric.
    Ma poate ajuta cineva cu schemele electrice de care am nevoie pentru a le instala ? Masina mea este 2007 cu volan pe stanga iar cea donatoare este 2010 cu volan pe dreapta, banuiesc ca nu vor fi probleme din aceasta cauza, sau ma insel ?
     
  18. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Ungur Andrei, desi s-a mai discutat despre problema la pagina 8, totusi am atasat schemele pentru configuratia cu reglaj lombar si pentru reglajul full electric al scaunelor (fara memorie) .
     
    Ultima editare: 20 Noi 2017
  19. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Multumesc @mihaicristian pentru fisierele atasate. Am vazut discutia din pagina 8 insa schemele de acolo nu erau foarte clare cand faci zoom. Nici situatia nu este 100% identica. Dupa cum spuneam, inainte aveam scaune complet manuale, doar cu incalzire. Acum am cumparat scaune cu incalzire + reglaj electric lombar, restul reglajelor tot manuale vor fi.
     
  20. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Asa este. Nu citisem cu atentie maxima ...Deci, prima schema ar fi de folos. Sa verifici daca ai ceva fire in conectorii rosii de sub scaune.
     

Distribuie pagina asta