1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Bună seara.

    A încercat cineva sa monteze scaune de A8 D3 pe A6 C6. Va rog sa nu râdeți de mine. Am cautat pe internet si pe site-uri staine dar nu am gasit ... poate aveti deja informatia.

    Mai precis sinele de la scaunele de Audi A8 D3 se potrivesc la A6 C6 ? Sau latimea scaunelor. Am cautat si in ETKA dar nu imi dau seama.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  2. Firodo

    Firodo 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    Ilfov
    Masina:
    A6 C6 3.0TFSI 2010
    Am gasit scaune de Audi a8 intr-o stare excelenta. Stiti un electrician care m-ar putea ajuta cu legarea lor? Multumesc!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt colegi profesionisti in aria de prestari servicii care te pot ajuta asta daca nu vei avea nevoie si de tinichigiu daca nu se potivesc pe sinele masini tale.
     
  4. Andrei Preda 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 3.0 tdi Quattro, motor ASB, 2007
    Salutare tuturor.
    Am cautat dar nu am gasit mare lucru despre incalzirea in bancheta din spate. Am bancheta, am spatarele , am butoanele de langa bricheta si mai am si o bucata din instalatia electrica. Problema este ca, un meserias foarte harnic, a taiat cablurile fara nici o noima. As dori o schema electrica pentru partea "de forta". Ar ajuta si o schema cu traseul cablurilor prin masina.

    Ca sa fie mai clar atasez poza.
    Din ce inteleg eu, alb+rosu ar fi +
    Maro este -

    negru cu rosu ?
    alb cu albastru ?

    Multumesc anticipat.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Iti pun eu mai tarziu schema electrica.
     
  6. Andrei Preda 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 3.0 tdi Quattro, motor ASB, 2007
    Multumesc.
    Cred ca cele 2 fire necunoscute sunt iluminatul...cred..
     
  7. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
  8. Andrei Preda 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 3.0 tdi Quattro, motor ASB, 2007
    Multumesc!
     
  9. Marius_S

    Marius_S 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6, CAJA, 2009
    Salutare colegi.
    Am și eu o problema cu memoria scaunului de la șofer, pur și simplu nu mai merge. Butonul de On/Off merge dar cand apas pe SET nu se aprinde ledul ăla și în MMI când intru la scaunul șoferului îmi scrie să apas butonul On/Off, il apas și degeaba. Am incercat sa dau scaunul maxim in fata/ spate dar degeaba și pe Vcds nu îmi apare nici o eroare.
    Are cineva vreo idee ce ar putea fi ? Sau cum sa ii fac reinitializare din tester, dacă se poate ?
    Mulțumesc
     
  10. Dragos Gheorghe 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.8 FSI, 2012, WAUZZZ4G3DN023934
    Buna seara tuturor,
    La masina mea nu am usita de acces pentru un sac de ski in spatele cotierei din bancheta spate.
    Nu am bancheta rabatabila, inteleg ca asta nu ar fi o problema ptentru ski rack, existand modele cu bancheta fixa si ski rack optional montat in spatele cotierei, oricum plasticul din spatele cotierei are un sant mic pe unde ar veni decupajul pentru usa de aces in portbagaj. Probabil ca se poate schimba spatele banchetei - atat partea de plastic cat si mocheta dinspre portbagaj, dar nu reusesc sa gasesc nimic pe acest subiect.

    Ma gandesc sa tai pe santul plasticului din spatele cotierei si in acelasi timp sa decupez si mocheta dinspre portbagaj si pe taietaura sa pun un cheder, cam in varianta in care este pe ski rack-ul original.

    A facut cineva asa ceva sau ceva similar ? Stiti vreun Atelier care se baga la asa ceva ? Aveti alta idee cum sa imi rezolv problema ?
    Multumesc si o seara buna.
     
  11. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    George, nu ar fi mai simplu sa gasesti o bancheta rabatabila si sa vezi daca o poti monta la tine? Cred ca te costa mai ieftin asa decat sa umbli cu taiatu...
     
  12. Dragos Gheorghe 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.8 FSI, 2012, WAUZZZ4G3DN023934
    M-am gandit si la varianta asta, dar e si mai complicat. Bancheta rabatabila nu se potriveste direct, are prinderi diferite si trebuie facute adaptari si suduri. Prea complicat pentru ce imi trebuie mie. Varianta cu decupatul si instalarea unui cheder sau direct a ramei pentru cutia cu sacul de schiuri mi s-a parut cel mai putin invaziva. Multumesc
     
    andyzaharia apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru bancheta rabatabila trebuie doar taiat panoul despartitor si sudate prinderile. E chiar simplu.

    Panoul il tai oricum la ce vrei tu sa faci. Dar mi se pare mult mai utila o bancheta rabatabila.
     
    Istvan88 apreciază asta.
  14. Dragos Gheorghe 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.8 FSI, 2012, WAUZZZ4G3DN023934
    Da, ramane si asta o optiune si clar este mult mai practica. O sa caut la dezmembrari si varianta de bancheta rabatabila cu trecere pentru ski.
    Multumesc
     
  15. Ciprian Petre 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6, blb, 2005
    Se poate schimba acel senzor fara sa demontezi scaunul si tapiteria de pe scaun ? Nu imi functioneaza incalzirea la sofer, imi da pe tester acel senzor defect.
     
  16. Dinu.

    Dinu. 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2017
    Locație:
    Adjud, Romania
    Masina:
    Audi A6 , 3.0 TDI Quatttro S-Line. 2006. Cod motor BMK
    Buna seara,
    Stie cineva cum pot sa imi repar rezistentele din scaune pentru incalzire ? Am verificat sigurantele si sunt ok, scaunul din stanga (al pasagerului) se incalzeste partial. Spatarul se incalzeste dupa care partea unde sta sezutul se incalzeste o parte mica, urmand rece dupa care iar o parte unde se incalzeste. Scaunul soferului (dreapta) nu se incalzeste deloc. La scaunul soferului am descoperit o mufa care a fost deconectata, am conectat dar nici o diferenta.

    Vreun sfat si pentru problema mea va rog ?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este intrerupta, nu cred ca ti-o mai repara nimeni, cel putin sa si tina.
     
  18. Dinu.

    Dinu. 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2017
    Locație:
    Adjud, Romania
    Masina:
    Audi A6 , 3.0 TDI Quatttro S-Line. 2006. Cod motor BMK
    O sa iau un tester sa vadem si diagnoza
     
  19. Sp33dyGtx

    Sp33dyGtx 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C6 4F 2.0 TDI 2006
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    nu am inteles nimic...
    Daca ai avut reglaj electric ai avut mufa rosie. Iar asta inseamna nca nu trebuie sa tragi alt cablaj, ca merge pe exact aceleasi fire si lombarul.
    De incalzire in scaune nu ai cum sa te legi, acolo e alta socoteala.
     

Distribuie pagina asta