1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asta e motivul pentru care nu suport nici eu scaunele integrale de piele.
    Eu zic ca ar arata frumos cat despre manopera, depinde de tapiter, insa undeva pe la 500 te va costa.
     
  2. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Cum recomandati, decuparea sezutului si spatarului si apoi coaserea alcantarei, sau pusa peste.Mentionez ca nu se poate da jos cu totul de pe scaun. Am incercat cand a trebuit sa imi repar aripioara dreapta si pana la urma a cusut o direct pe scaun. Se poate coase fara a da dezbraca scaunul? Nu prea am gasit site cu preturi si modele. Poti sa ma ajuti? multumesc!
     
  3. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Tapiteria e montata de burete cu cleme care vin prinse de niste sirme turnate prin burete si de cadrul scaunul cu clipsuri, este demontabila 100%, insa daca nu stii ce faci nu o sa desfaci in veci tapiteria de pe scaun in asa fel incat sa o poti monta inapoi la fel cum era.
    Cat despre coaserea unei bucati de piele peste cea existenta, no coment, eu recomand sa mergi totusi la cineva care a mai vazut in viata lui cum arata un scaun de audi.
     
    Ultima editare: 6 Mai 2013
  4. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Am reusit eu sa desfac capacul scaunului...un chin. Nu credeam ca o sa mai stea cum a fost nici batut. Am facut asta cand am vrut sa mi repar aripioara. Am tot cautat eu scaiuri si tot felul de cleme dar nu le am gasit. Am renuntat si tipul a cusut pe exterior... Daca ai un pdf ar fi minunat. As dori sa imi achizitionez eu materialul. Stiti cumva o sursa? Numai bine!
     
  5. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    DONE!!!Multumesc mult pentru sfaturi. Am reusit sa dau capacul jos, am desfacut toate clemele alea si am dat pielea de jumatate jos doar ca sa vad procesul. La sfarsit m am chinuit putin cu capacul dar m am prins cum sa introduc clemele pe santuri foarte repede. Bani sa fie ca de demontat am invatat cum se face :D.
     
  6. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Vezi poate mai apar pe la Carrefour, acele huse de scaune, cu ventilație.
    Pe piață am văzut că sunt vreo 2-3 tipuri care mai circula. Mai mult chestie de calitate.
    Ideea e ca pe timpul verii e "must have" cel puțin pentru mine, ca soției de ex. nu-i trebuie.
    Nu sunt mare, adica sunt, pe înălțime, dar tot imi fac spatele fleaşcă în 50 de km.
    Am folosit husa în curse mai scurte sau mai lungi și e mare lucru sa te dau jos din mașină fresh, uscat, fără să ai cămașa lipita de spate.
    Pana iți faci modificările, eu zic sa încerci varianta asta. Se prea poate sa lași scaunele în pace, în final. :)
     
    Ultima editare: 19 Mai 2013
  7. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Am luat in calcul si varianta asta dar nu o consider prea buna. Mi e frica sa nu imi afecteze sanatatea..... La pretul unei huse(280lei) imi fac ambele scaune cu alcantara. Planurile mi au fost date peste cap de o amenda(450lei). De banii astia faceam si scaunele si volanul...Ma enerveaza asteptarea asta....Greseala se plateste. O sa mai transpir inca o luna:D
    Ps: Da altfel cu alcantara perforata si stema audi cusuta pe patar( asta daca poate nenea ala cu care am vorbit)
    E 70 lei manopera si anticipez undeva la 200+ lei materialul
     
  8. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Am in proiect sa cumpar un interior de S6 complet cu fete de usi complete care au si butoanele de memorie. Stie cineva ce trebuie sa schimb ca sa fac sa functioneze memoria de la scaune ? Multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iul 2013
  9. D_D_U

    D_D_U 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A6 4f 2.0 TDI 2006 CT-XX-DDU
    Buna ziua . Mi-am luat si eu un interior nou la masina mea si as dori sa stiu daca are cineva vreo schema pentru desfacere banchete spate si fete usi , la scaunele fata fiind doar 4 suruburi nu am nevoie de asa ceva ;) . Multumesc .
     
  10. allinpopa 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6,2.0 TDI,2006
    Scaune de A8 pe A6?

    Salut baieti,de mult ma gandesc sa imi schimb interiorul masinii mele un A6 4f din 2006..credeti ca as putea monta scaunele de pe un A8 acelasi an pe masina mea?..cunosc pe cineva care si-a pus pe un seria 5 interior de seria 7. As fi foarte interesat daca se poate face asta si la A6:scared2:
     
  11. coolfrik

    coolfrik 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 - 2.0 TDI | 143 CP - CAGA - 2012 - IceSilver
    Cum se demonteaza protectiile spatarelor, la scaunele fata audi a6 - 2010 - avant ?

    Salutare,

    Sunt interesat si eu de modalitatea de demontare a partilor din plastic, situate pe spatarele scaunelor din fata la un audi a6 - C6.

    E vorba de protectiile care sunt situate in fata pasagerilor din spate, si pe care de obicei sunt plasele de bagaje.

    Vreau sa le dau jos sa le imbrac in piele, copii au cam lovit cu picioarele si nu-mi mai place deloc aspectul lor.

    Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de (de)montaj din ELSA/ETKA sau macar cu un sfat, as fi recunoscator.

    Multumesc.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ultima editare: 25 Aug 2014
  13. coolfrik

    coolfrik 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 - 2.0 TDI | 143 CP - CAGA - 2012 - IceSilver
    Salut, merci de informatie. Dar mai vin cu o intrebare: trebuie sa le "smulg" in directia spre bancheta spate, sau in directia spre plafonul masinii?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Aug 2014
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tragi de spatar si o sa vezi clemele si o sa sa stii ce sa faci (ies drept). Ca sa le scoti folosesti acele "furci" din pozele atasate de mine. Bafta.
     
  15. vladalex23 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2014
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    a6,2005, 2.0 tdi
    scaune fara incalzire

    buan as avea o intrebare, daca am scaune fara incalzire si nu sunt electrice si vreau sa pun scaune electrice si incalzite, ce trebuie sa fac? unde trebuie umblat?
     
  16. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Trebuie sa faci schimbi unitatea de clima, sa mergi la reprezentanta sa scoti CP, sa confectionezi cablajele aferente si sa faci montajul propriuzis. Bafta.
     
  17. andreiconst 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2014
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    a6 s-line, 2.0 tdi, 2006
    salut, astazi am observat ca la scaunul de la sofer mi s-a desprins plasticul acela de protectie din spatele scaunului. este putin desprins in partea de sus :-s am incercat eu sa il pun la loc si vad ca nu prea reusesc, adica nu pare ca se prinde bine..are cineva idee ?s-au rupt clemele?dar asa din senin?cum as putea sa remediez?merci (masina a6 c6 din 2006)
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Clemele sunt dintr-un metal foarte rezistent, crede-ma, e greu sa le indoi, sa le rupi in nici un caz.
    Dacă nu ai vizibilitate, trebuie sa dai plasticul jos sa vezi dacă nu cumva a ieșit vreo clema din prinderea de pe partea cu plasticul si a rămas in scaun.
     
  19. andreiconst 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2014
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    a6 s-line, 2.0 tdi, 2006
    da..si eu ma gandeam ca nu prea au cum sa se fi rupt din senin..cine stie cum s-o fi deplasat.. o sa incerc in weekend . cert e ca doar din partea de sus e desprins asa putin, eventual o sa fac si o poza poate o urc aici daca nu ma descurc deloc, desi sper sa nu fie cazul. Multumesc oricum pt sfat!!!
     
  20. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Poate sa ma ajute cineva cu dimensiunile sinelor scaunelor la A6 C6 adica ce distanta e intre suruburile de pe o sina si ce distanta e intre sine ? ma intereseaza sa pun/montez un interior de A6 C6 pe A4 B6. Multumesc anticipat

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Oct 2014

Distribuie pagina asta