1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. Pop Ionut

    Pop Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A6, 2TDI, 2009, Multitronic 170 CP
    Salutare tuturor, am intampinat o problema cu privire la inlocuirea scaunelor pe un Audi A6 C6 4F.
    Scaunele actuale sunt ca in prima poza, cu incalzire si reglaj manual, (reglaj automat lombar, putin important pt mine)
    As vrea sa le schimb cu alte scaune cu reglaj automat ca in a doua poza.
    Problema este ca am consultat pe cineva cu mai multe cunostinte decat mine in domeniu si mi a spus ca este cam imposibil din cauza modulului si cablarea scaunelor initiale.
    Nu cunosc toate detaliile necesare schimbarii si as dori sa stiu daca este posibil si ce pasi as putea urma. Multumesc anticipat!
     
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Cineva mai in domeniu zici....

    Se poat monta fara probleme! :)
     
  3. Pop Ionut

    Pop Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A6, 2TDI, 2009, Multitronic 170 CP
    Si e suficient doar inlocuirea scaunelor sau mai necesita si alte lucruri in plus?
     
  4. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Montajul se face plug&play!

    Avand reglaj electric lombar pe scaunele anterioare, ai curent in mufele aflate in podea. Deci vor functiona si cele electrice.
    Din ce cunosc ar trebui sa schimbi siguranta cu una mai potenta pe acel circuit.

    Pentru aceste lucruri te adresezi unui electrician auto. Daca a mai si vazut masinai Audi atunci esti rezolvat! :)

    PS:
    Tocmai pe ce nu dadeai 2 bani este fix atuul tau :)
     
    Ciprian.Mod apreciază asta.
  5. Pop Ionut

    Pop Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A6, 2TDI, 2009, Multitronic 170 CP
    Multumesc pentru informatii, o sa imi caut alte scaune si o sa continui upgrade-urile.
    Numai bine!
     
  6. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Seat1.jpg
    Seat3.jpg
    Seat.jpg

    rotitza in mufa rosie are nevoie de alimentare solida cu thermal fuse. Ia vedeti pe schema cum ar trebui sa fie ca la carte.
     
    Hirla apreciază asta.
  7. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Ok.
    Multumim foarte mult pentru atentionare!

    Trebuie sa imi recunosc greseala!:hi:

    Conform schemelor, firul folosit pentru optiunea de lombar este cu sectiune de 0.5, pe cand cel folosit pentru optiunea scaunelor full electrice este de 2.5. Iar siguranta de asemenea difera. Asadar exista o diferenta mai mare fata de cea pe care eu o stiam!

    Ma bucur ca inca ne mai putem ajuta cu astfel de informatii!:o:

    PS. Din dorinta de a ajuta am postat informatiile pe care le stiam eu, desi incomplete, motiv pentru care am indicat si necesitatea unui electrician auto :)
     
    Ultima editare: 8 Apr 2016
  8. Pop Ionut

    Pop Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A6, 2TDI, 2009, Multitronic 170 CP
    Apreciez ajutorul!
    Cu alte cuvinte am nevoie de ajustari a cablajelor ce se afla pe sub mocheta masinii sau doar la terminalele cablurilor de sub scaun?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. FlorinMatt 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0Tdi 2009
    Buna dimineata dragi colegi
    Am o mica mare problemaAcum ceva vreme am fost plecat 2 luni si masina am lăsat-o unui prieten care cântărește 160 de kg.Dupa ce am luat masina inapoi am constatat ca in curbe si in viraje îmi scârțâie scaunul șoferului si numai pot de nervi.
    Aveți voi vre-o idee daca as putea sa fac ceva Inafara sa schimb scaunul deoarece cele bej se găsesc destul de greu si ce am gasit sunt sub nivelul scaunului pe care-l am acuma(nu are nici o pata nimic)
    Helpppppp:(
     
  10. mike_cy

    mike_cy 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    Cyprus
    Masina:
    A6 LE MANS TDI CVT CAH147 2010
    buna seara!mi-am achizitionat un interior complet din piele pentru audi a6 4f 2006 cu reglaje electrice si incalzite pe fata.,doar ca masina mea e echipata cu scaune manuale fara nici fel de reglaj electric. stiti pe cineva in Bucuresti care s-ar baga la montat.? de incalzire n-as avea nevoie neaparat,dar as fi foarte incantat sa-mi mearga reglajele electrice macar!mai sunt de montat fetele de usi si bancheta cu spatarul. si cotiera. va multumesc!
     
  11. 4fdriver 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2014
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    ....a fost A6 3.0 quattro 2009
    Am o intrebare: pot sa schimb scaunul sofer cu cel pasager ? La scaunul sofer s-a ros aripioara stanga cred cu tot cu burete si tapiterie (stofa). Scaunele sunt de S-line electrice cu incalzire si memorie. Daca le-as schimba partea roasa ar veni la pasager in stanga langa consola schimbator si nu cred ca s-ar vedea. Sau stiti pe cineva care repara ? Sau sa cumpar un scaun ? insa nu prea cred ca o gasesc la fel. Multumesc pentru raspuns.
     
  12. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Are cineva schema cu prinderea de la c6 și de la c7 sa vedem dacă se poate adapta scaune+bancheta de pe c7 pe c6 sa întinerim ,,babele"
     
  13. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    La scaunul fata cele 4 suruburi cu ce tip de cheie se desfac? Torx cumva si de cat? Am tot desfacut scaunul dar nu stiu ce tip de cheie este pentru ca am imprumutat de fiecare data. Acum vreau sa mi comand una si nu stiu ce sa iau.
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Este o cheie tip "M", dar din pacate nu mai stiu dimensiunea...
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    M10. Cauta o trusa sau mergi la magazin cu masina si verifici pe loc masura/dimensiunea. Cauta o trusa ca tipul din poza atasata, nu costa asa de mult cea din poza (80 lei), de exemplu si ai mai multe piese necesare oricand la masina. In ea ai Torx-uri, M-uri si Imbus-uri. Bine, daca vrei avioane ca si firma (Hazet, Elora, Gedore, Facom, etc. ..) te costa prea mult daca o folosesti ocazional. Bafta.

    Trusa 40 Imbusuri - Bit - M.jpg
     
  16. twisted 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4F, 2.4 V6, 2005
    Vezi ca au la Hornbach o trusa de 5 piese tip M. Printre care si M10. E 50 de lei si mi se pare decent. Sincer mai mult de ce ai acolo nu cred ca ai nevoie.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta pe net Yato YT0400, are 40 piese si costa 70-80 lei.
    Sunt foarte ok, eu am desfacut turbina de nenumarate ori si nu s-au stricat deloc.
     
  18. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    La Yato m am orientat si eu dar o sa iau setul de M uri, pentru ca torx uri am destule. In fine, o sa vad eu. Multumesc.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    M12 la volan.
    M10 la scaune.
    M8 la broaste usi.
    Trusa de M-uri mai contine si imbus de 7 necesar pentru etrieri si bit pe care trusele standard nu le prea contin.
     
    Megatron și 11TUN apreciază asta.
  20. floringts

    floringts 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2014
    Locație:
    Corbeanca
    Masina:
    A6.2.0TDI AN FAB 2013 CGLC
    Va salut.as dori sa imi schim si eu interiorul la a6 si am gasit ceva pe net insa problema este urmatoarea.
    Masina mea este berlina cu bancheta fixa iar masina de pe care breau sa iau interiorul este break cu volan pe dreapta,ca si forma bancheta+sezutul spate sunt identice la break cu cel de berlina? Iar pentru prinderi o sa o fac fixa sa sudez o sa iau si prinderile banchetei de pe caroseria de break daca este nevoie numai sa imi ziceti daca are aceeasi forma si daca stiti mai multe daca a facut cineva so unde.multumesc
     
    Lazar Leontin apreciază asta.

Distribuie pagina asta