1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimb ulei Cutie Viteze TIPTRONIC

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de sad, 16 Dec 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    E complicata treaba cu scutul ăsta câteodată.
    Eu am făcut schimbul de ulei de motor, la un service de lângă mine. Totul a fost Ok, doar ca vreo câteva "țopuri" s-au rupt. Pe unde am lăsat așa, pe unde era mai important am pus niște șuruburi, cert e ca o sa mă duc la reprezentanta când am timp și sa pun totul "cum scrie la carte". Am văzut că și pe la deflectoarele de vânt au sarit vreo doua.
    Nu prea stau la locul lor, ca doar nu a tras nimeni de ele.
    Se prea poate ca și la tine sa se fi rupt vreo câteva și au pus și ei pe unde au crezut ca așa sta scutul la locul lui.
    Da, e bine ca din când în când să le mai completam, asta dacă nu apelam la soluția definitiva, punând șuruburi în purul stil românesc. :) N-are moarte apoi...
     
  2. gabi_beep

    gabi_beep 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2007
    Dupa ce am citit cele 27 de pagini inca am o intrebare:

    La un Audi A6 2007 3.0 TDI Quattro, motor ASB, cutie JML Tiptronic, cat ulei intra?

    in Etka spune ATF Verde si 9Ltr...

    Cineva care STIE... ma poate lamuri?
     
  3. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Dacă o demontezi integral, se înlocuiește tot uleiul, așa cum ai citit tu, la posturile #25 și #26. :) Bine, acolo e doar una din multele atingeri ale aspectului.
    Dacă vrei doar sa "schimbi" uleiul, care de fapt e o primenire, am scris și eu, de am plictisit lumea.
    Cred ca te-ai cam grăbit cu cititul la ultimele pagini, pentru ca la pagina 24, foaaarte puțin în spate, am expus pe larg operațiunea. Deci, vreo 4,5 litri....
    Cu plăcere. :)
     
    DjCota apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta