1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare cutie automata cu una manuala (1.8 turbo AUQ)

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de alexclipea, 17 Dec 2015.

  1. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    Salut. Desi imi functioneaza foarte bine cutia automata de pe masina, m-am decis sa trec pe una manuala pentru a putea mari puterea masinii. Nu stiu foarte bine detaliile acestei operatii, doar din ce am mai citit pe internet. Masina este un A3 8L 1.8 turbo cod motor AUQ. O sa insir si piesele pe care stiu ca am nevoie pentru ca daca mai sunt si altele sa le puteti adauga.
    -cutie viteze (o sa merg pe una in 5 trepte pentru ca asta mi-a picat in mana momentan)
    -planetare
    -timonerie
    -electromotor ?
    -pod pedalier
    -pompa ambreiaj
    -kit ambreiaj (cu masa dubla)

    Toate piese vor fi de pe aceiasi masina si anume un golf 4 1.8t (AUM)

    Acum vin cateva semne de intrebare : stiu ca acest motor (AUM) are 150cp. Oare sunt probleme de compatibilitate?
    Partea electrica am inteles ca este putin cam complicata. Este cineva care poate sa imi dea detaliile pentru a trece calc. masinii de pe automata pe manuala?

    Multumesc frumos!
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Adauga switch ambreiaj cu tot cu cablaj, verifica daca potrivesc picioarele tampoanelor cutiei (implicit tampoanele), daca jugul e acelasi la manuala ca si la automata (la unele modele sunt diferite). Mai ai nevoie de cablajele pentru lumini marsariere si senzor turatie.
    Pe electric, trebuie sa anulezi releul starter inhibitor, sa codezi pe Engine pentru cutie manuala, iar daca ramane codarea e ok. Daca nu, ai nevoie de alt soft de la o masina care are cutie manuala sau de un ECU de la o masina cu manuala. Apoi trebuie recodat modulul ABS-Brakes pentru cutie manuala.
    Cam astea ar fi asa in mare. Mai posteaza pe masura ce apar alte necunoscute, unele o sa le vezi/gasesti doar atunci cand te apuci efectiv de lucru. Te sfatuiesc sa ai Etka si Elsa instalate, vei avea nevoie de coduri, scheme electrice, tot felul de lucruri. Si bineinteles VCDS.
     
  3. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    Multumesc. Cel mai probabil in ianuarie o sa ma apuc. Cum spuneam si mai sus masina ruleaza f bine cu automata, deci o sa las sa treaca sarbatorile.
     

Distribuie pagina asta