1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare faruri halogen cu faruri xenon la A3 8P - cum procedam

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de alexu, 27 Oct 2011.

  1. alexu

    alexu 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8,4.2-A3,2.0
    Salut,
    As dori sa montez niste xenoane cu lupa pe farurile actuale care sunt halogen. Ce implica treaba asta ? Masina este un a3 2010.
     
  2. alexu

    alexu 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8,4.2-A3,2.0
    Am gasit farurile complete, acum poate sa mi spuna cineva daca mai trebuie facuta vreo modificare la cablaj pentru ca vreau sa se si autoniveleze!
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mar 2014
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Trebuie modificat cablajul de la halogen la bi/xenon sau cumparate cabluri adaptoare. Ca sa-ti faci o idee poti sa intrii pe kufatec.de sa vezi cum arata.
    Pentru auto-leveling iti mai trebuie senzorii cu centrala de control plus cablurile aferente.
     
  4. dani3lll

    dani3lll Gold Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 2.0TDI 2008
    Schimbare faruri halogen cu bixenon la A3 8P

    intrebare:

    am gasit niste faruri depo (far XENON(D2S)/H7) la un pret bun zic eu, app 1000 lei setul, pentru un audi a3 2007 pe care am de fabrica far cu halogen.

    intrebare este daca a mai pus cineva asa ceva si care sunt pasii care trebuiesc urmati, daca se potrivesc sau nu..etc, etc..
     
  5. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Ca dimensiune ar trebuii sa se potriveasca. Ca pasi de urmat se desfac farurile vechi si se monteaza cele noi la loc. Fiind becuri D2S cred ca vin cu tot cu instalatia Xenon care este una d-asta normala de xenon after market (Made in China) -> deci adaptare minimala. Daca nu are instalatia Xenon, trebuie cumparata si instalata. Ca sa fii absolut sigur.. verifici compatibilitatea cu masina cerand mai multe detalii si documentandu-te bine pe site-ul producatorului. A3 8P (din 03-08) are aceleasi faruri.
     
  6. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Din poza pare a fi far xenon oem simplu si nu bixenon.
     
  7. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Se pot pune faruri bi-xenoncu led pe un Audi A3 2006 care nu are nici senzor de lumini nici senzori de ploaie ??? Cat ar costa acest retrofit ??? Va multumesc
     
  8. Johnny Bravo

    Johnny Bravo Junior Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2.0TDI 2006
    Daca este vorba de farurile de la modelele 2009-2012, se pot monta doar daca schimbi toata fata masinii. Adica aripi, capota,bara, grila, carenaje, suporti trager, trager si alte maruntisuri.
     
  9. zanetti

    zanetti 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2009 BLS
    Daca tot s-a deschis aceasta discutie, cum procedam in cazul schimbarii farurilor halogen, cu xenon led pentru un Audi A3 model 2009?
    Este suficienta schimbarea farurilor, sau trebuie schimbata si instalatia electrica?
     
    Georgetomitza apreciază asta.
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum adica xenon LED ?
    Farurile la noul model A3 8V sunt de 3 feluri:
    - halogen
    - bixenon sau
    - full LED
    In plus bineinteles ca si instalatia electrica trebuie schimbata. Trebuie adaugate si schimbate alte fire, alte mufe la faruri, montare in plus a altor calculatoare/balasturi far, calculator de autoleveling in bord cu senzorii aferenti pe puntile fata-spate si vazut daca este compatibila/suporta centrala ta electrica noile faruri, scoaterea din CP a noilor componente si asa mai departe. Inca ceva cred ca forma farurilor difera si nu pot fi montate la masina ta noile faruri cu full LED. Daca vrei bixenon, monteaza niste faruri cu bixenon de la modelul facelift adica ce masina ai tu. Bafta.
     
    Ultima editare: 23 Mar 2014
  11. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Xenon LED = faruri xenon cu DRL LED probabil.

    Pot fi instalate pe orice masina cu halogen, insa investitia nu e tocmai mica.
    Intr-adevar, pe langa faruri, balast, autoleveling, etc, trebuie ca si centrala electrica sa suporte.
     
  12. zanetti

    zanetti 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2009 BLS
    Ma refer la modelul facelift, trecerea de la halogen la xenon (e un singur model cu xenon si drl led)
    Ma intereseaza daca a facut cineva modificarea si, mai precis, ce anume trebuie modificat, pe langa farurile respective.
    Si un pret pentru fiecare daca se poate, mai putin pentru faruri.
     
  13. m_mita69@yahoo.com 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 b8 avant 2009 cagc
    Vreau si eu sa stiu daca trebuie facuta vreo codificare cu vag com sau ajung cablurile adaptatoare pentru schimbarea farurilor ?
     
  14. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    100% trebuie facuta si codarea pentru bi-xenon si DRL.
     
    m_mita69@yahoo.com apreciază asta.
  15. raduratza

    raduratza 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 8p 2011, 1.6 TDI
    Salutare dragi membri,

    Sunt posesorul unui Audi A3 8p din 2011, iar aceasta trecere de la faruri cu halogen la faruri cu xenon vreau sa o fac si eu, pentru ca nu ma declar multumit de farurile actuale. Eu ma gandeam sa iau aceste faruri cu xenon (mentionate undeva in pozele de mai sus,) din dezmembrari, ma gandesc ca as obtine un pret mai bun. Pe langa asta, vreau sa iau si bara fata care include acele spalatoare si proiectoarele de ceata, plus restul de cablaje necesare. Toate aceste modificari am inteles ca trebuie omologate nu? In cartea masini nu se mentioneaza nimic in legatura cu farurile.

    Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, pareri etc.

    Multumesc,
    O zi minunata.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa stii ce sa cumperi, ce sa faci si cum sa procedezi, citeste toate topicurile despre faruri (modificari faruri si instalatie faruri) existente pe forum.
     
  17. Adi Stan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2022
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2007
    Salutare,
    Am un Audi A3 8p din 2007 si am cumparat saptamana trecuta farurile originale cu bi-xenon eu crezand ca sunt plug in play. Dupa ceva mai multe cautari am vazut ca imi trebuiesc niste adaptoare, le-am luat si imi ies 4 firicele care nu stiu unde merg. Daca cineva stie sa ma indrume pas cu pas cum se face pentru a conecta acele fire as fi recunoscator. Farurile merg se aprind dar nu imi functioneaza faza lunga. Multumesc.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    STEKKER A – PIN 7
    STEKKER A – PIN 5
    STEKKER D – PIN 6
    STEKKER D – PIN 10

    upload_2022-1-10_7-26-54.jpeg
    upload_2022-1-10_7-27-9.jpeg
     
    Bogdan2023 și sorin_iordache apreciază asta.

Distribuie pagina asta