1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare faruri la A4 B5 - montam faruri OE - AfterMarket sau kit xenon - LED - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de leo1987, 18 Ian 2010.

  1. leo1987

    leo1987 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    TIMISOARA
    Masina:
    ALFA ROMEO 1.6 TS.1998
    Avant power. Eu am faruri de face lift din 1999-2001 pe a mea dar ramane luft, dar si eu urmeaza sa umblu sa vad sa fac sa scund acel luft, ori probabil voi lua niste faruri tunning cu leduri gen 2008-2009 si dupa aceea umblu si la spoilere.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Ian 2013
  2. LucianDom

    LucianDom 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 1.9 TDI
    Salutare!
    Poti face te rog cateva poze la faruri sa vad cat de mare e luftul de la faruri, ca sa vad cat de mare e si daca poate fi remediat sau ascuns?

    Multumesc si bafta !
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Ian 2013
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Lucian, nu ma pronunt ce sa faci si ce nu, iti indrept putin atentia asupra masinii mele:

    Inainte de a schimba farurle (ignora politistul):
    [​IMG]

    Dupa ce am schimbat farurile:
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG]

    P.S. Si sunt si ontopic la grila! :)
     
  4. LucianDom

    LucianDom 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 1.9 TDI
    Salautare si multumesc pt poze.Frumoasa masinutza!

    La a mea vreau sa-i pun faruri ca cele din fabrica, cu lupa (aftermarket). Am inteles k cele originale (1999-2001) nu se potrivesc.Vreau sa arate k asa ar fi iesit din fabrica masina :) .
    Cat te-a ajuns grila si de unde ai luat-o ? :P
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Ian 2013
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cat despre faruri, alea de facelift sunt dintr-o bucata ceea ce inseamna ca daca le pui pe masina ta partea de semnalizare o sa ramana (in interior) in aer, fara o fixare. Daca te uiti la farurile tale observi ca semnalizarea se sprijina de far printr-o clema si un surub de tragger.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Ian 2013
  6. d@niel 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A 4 motor 1.6 benzina, fabricatie 1997
    faruri A4 b5

    Salut, am o problema si sper sa ma ajutati, am la masina mea, faruri cu bec de ceata incorporat si vreau sa stiu daca pot monta in locul lor faruri fara bec de ceata incorporat, acelasi model de far, exteriorul e la fel, dar nu stiu daca se potrivesc. am gasit pe ebay sa imi cumpar si nu stiu ce sa fac. mentionez ca am farul stg spart si trebuie sa il schimb, unul nou ce bec de ceata incorporat este 350-400 lei si am gasit pe ebay, 2 bucati la 21 euro.... multumesc
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Farul cu ceata incorporat (H7 + H7 + H1) = Bosch
    Farul fara ceata (H4) = Valeo

    Conturul si mufa principala sunt identice, deci poti cumpara linistit. Doar ca o sa se observe la sticla ca unul are ceata si celalalt nu. Daca e sparta doar sticla poti cumpara separat, se schimba incredibil de usor.
    Ai grija la semnalizator, daca ai avut Bosch, doar Bosch-ul se potriveste, restul lasa spatiu intre far si aripa.
     
  8. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    Schimbare faruri A4 B5 - faruri OEM sau AM - ce alegem sa montam ?

    am un a4 b5 '95 si as vrea sa-i pun faruri cu lupa cele cu semnalizarea incorpoata,intrebarea mea este ce trebuie sa modific la instalatie mea deoarece am observat ca mufele din spatele farurilor difera,multumesc anticipat celui care ma poate scoate din ceata.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Ian 2012
  9. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Da,se poate,dar trebuiesc facute modificari la instalatie;trebuie sa tai si din buza aripei sa-ti intre farul.Nu te speria,nu e greu si se merita.
     
  10. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    ms. frumos de info ASHIHARA dar poti sa-mi spui mai pe larg ce modificari trebuie sa fac,se inlocuiesc mufele cu totul de la instalatia mea sau....
     
  11. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Da trebuiesc inlocuite,tu ai becuri H4(faza lunga+scurta pe acelasi bec),celelalte sunt H7(bec separat pt faza lunga si scurta).
     
  12. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    ASHIHARA inca o intrebare,vad ca tu ai masina in Anglia ,nu am stiut si am luat farurile de pe o masina de anglia si mi s-a spus ca ar proiecta limina diferit fata de cele europene,se poate regla cumva petru zona noastra
     
  13. kosty7 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6i 1996


    Salut,
    Ai putea detalia un pic despre cat de usor se schimba sticla farului?
    Am aceeasi problema, far cu proiector incorporat stanga cu sticla crapata, si nu gasesc la dezmembrari decat fara proiector si parca n-as renunta la proiector ...
    Se gasesc geamuri de far noi pe undeva sau tot de la unul vechi trebuie luat?
    Am intrebat pe la magazinele din zona si toti mi-au spus ca nu exista!
    Merci!
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iul 2010
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sticla la far se demonteaza dupa ce desfaci cele 5 cleme care impreuneaza sticla de plastic (le poti extrage cu un patent cu cioc) iar apoi incepi sa tragi de sticla. Nu o mai tine nimic doar ca a stat presata pe garnitura, asadar trage de sticla linistit.

    Nu pune sticla de H4 (Valeo) inlocul sticlei H7/H1 (Bosch), aceasta din urma avand striatiile pentru a imprastia lumina si pentru ceata.
    Sticla se gaseste de cumparat si separat la orice magazin, cei care ti-au spus ca nu exista asa ceva, probabil vand zarzavaturi si nu se pricep la deastea.
    Uite un exemplu, al 3-lea produs din pagina e ceea ce cauti tu:
    http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?idfisa=LM08296122548719&filtru=40
     
  15. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Salut Ovidiutm. Cum imi dau seama daca masina din semnatura are far cu bec de ceata incorporat? Mersi.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai daca e de la mama lui uita-te pe sticla, daca e Bosch are si ceata, daca e Valeo, nu.
    Apoi, daca te uiti prin sticla se vede pe la mijlocul lui in partea de jos ar trebui sa fie becul de ceata si pe laterale dar mai sus becurile de faza lunga respectiv de faza scurta. La cel fara ceata ai un singur bec pentru lunga si scurta, pe mijloc.
    De asemenea, usita de vizitare (in spate pe unde schimbi becul) este mai mare la cel cu ceata ca sa ai acces la toate becurile, pe cand la cel fara ceata care are un sigur bec este mult mai mica.
    Daca inca nu esti convins o sa caut niste poze ca sa iti arat diferenta.

    P.S. Cele cu ceata din fabrica au si buton langa cel de reglaj inaltime far. Tu ai?
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 21 Iul 2010
  17. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Nu sunt sigur dar nu cred ca am acel buton pe panou. O sa verific diseara. Mersi.
     
  18. kosty7 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi A4 B5 1.6i 1996
    Merci!
    Esti tare, nu mi-a trecut prin cap sa mai caut si eu pe net dupa ce mi-au spus "zarzavagii" ca nu se vinde geamul separat!
    E clar ca sunt varza baietii ...
    Merci mult!
     
  19. goinacalin

    goinacalin 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2009
    Locație:
    Avram Iancu
    Masina:
    Audi A4, motor 1,8 ,1996
    salut ovidiutm daca te rog poti sa imi spui la ce pret ai luat farurile si de unde?ca m-ar interesa si pe mine.Multumesc!

    Apropo ipiq la ce pret ai grila aia m-ar interesa pe mine?
     
    Ultima editare: 8 Oct 2010
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Farurile au costat 230 euro si le-am luat de la sectiunea bazar de pe 4tuning. Au becuri H1 - H1 (eu am pus xenon). Grila? Am avut 2 grile de vanzare de B5 (care s-au si vandut) iar asta de pe masina nu o dau. :) Daca imi faci pret bun iti dau farurile care contin alte leduri si xenonul! :)
     

Distribuie pagina asta