1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare faruri la A4 B5 - montam faruri OE - AfterMarket sau kit xenon - LED - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de leo1987, 18 Ian 2010.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Cablajele sunt de 2 feluri:
    - lungi- un singur cablaj, cu 2 mufe pentru kituri xenon si 2 mufe pentru faza lunga. Avantajl e pretul, pe la 40 lei, dar va fi un decalaj la aprinderea farurilor cand dai flash sau comuri de pe faza scurta pe lunga, in sensul ca la mufa departata va ajunge mai greu curentul. Decalajul e pana la 10 secunde- http://www.okazii.ro/faruri-si-lumi...laj-instalatie-h4-bixenon-sigilate--a51314257
    - scurte- un cablaj pentru fiecare far, cu cate o mufa pentru kitul xenon si una pentru faza lunga. E intre 20- 40ron bucata dar farurile vor functiona cum trebuie- http://www.okazii.ro/tuning-auto/xe...recta-din-far-fara-alte-fire-trase-a171184838

    Parerea mea e ca nu are sens sa vopsesti oglinda ca nu se stie cand te intorci la halogen si oricum va fi acoperita de catre palaria lupelor. Poti sa faci doar rama de langa sticla. In atasament ai un B4, al fratelui meu, cu Morimoto sa iti faci o idee. La un moment dat stiu ca vopsise si el oglinda parca( primele 2 poze)
     
  2. Blajan-Avram 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4, B5, 1.8L, 5V, 1996, Avant
    Acum am inteles pe deplin ce e treaba cu cate unul pe fiecare far, mersi frumos.
     
  3. BV-88-WST

    BV-88-WST 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4
    Salut ,am un A4 B5 cu faruri facelift si vreau sa ii pun banda de leduri pe interiorul farului...imi poate spune cineva cum pot desface farul sa pun banda? Multumesc.
     
  4. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Farul de facelift este lipit,ma refer la sticla farului.Ca sa defaci farul trebuie dezlipit si apoi lipit la loc,dar se v-a cunoaste ca s-a umblat la far.Nu cred ca se merita sa pui kitch-ul ala de banda cu leduri.Dar fiecare cu gusturile lui.
     
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Ca sa il desfaci ai nevoie de un pistol cu aer cald si va trebui sa desfaci tot plasticul care e in jurul sticlei.
    Mai intai se aduce plasticul negru in pozitie verticala si apoi poti trage sticla
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    BV-88-WST daca faci asta, detii reteta pefecta ca sa:
    - iti bati joc de faruri, desfacandu-le
    - sa montezi un kitch

    Daca vrei leduri, ia-ti faruri cu leduri. Desi, ca de la cineva care a avut in primul an cand au aparut... sunt niste kitch-uri si alea, si nu au meritat banii.
     
  7. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    WST nu face asa ceva... O sa iti para rau mai tarziu si o sa cauti sa iti cumperi alte faruri dupa ce o sa vezi ca ti-ai batut joc de farurile care le ai acum.
    Acum 4 ani, pe cand aveam si eu 24 de ani ca tine, si aveam masina actuala de o luna, eram si eu nebun dupa faruri cu leduri, sa pun leduri in far, sa arate misto, etc... pana mi-a spus si mie cineva sa imi iasa prostiile astea din cap si sa las farurile asa cum sunt ele. Asa am facut si sunt foarte multumit de ele! Am schimbat un set de becuri in 4 ani si astea deoarece am vrut becuri philips extrem vision 100% :)
     
  8. Blajan-Avram 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4, B5, 1.8L, 5V, 1996, Avant
    Lupe Morimoto

    Salut Stefan, dupa indicatiile tale am cumparat tot ce a trebuit si azi am reusit sa fac montajul.Atasat pun cateva poze sa vezi ce a iesit. Mersi mult!... by the way, stie cineva de unde pot gasi un set de sticle clare? :)
     
  9. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Daca nu pui sticle clare, chiar si asa, nu stiu cum vezi noaptea cu ele... In fine, gusturile nu se discuta dar eu prefer sa vad bine noaptea decat sa ma chiorasc sau sa ghicesc drumul :)
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Lumina aia se distorsioneaza rau de tot. Lupa face exact opusul. Acum in farurile alea e o concentrare si imediat dupa o dispersie. Nu cred ca se vad bine noaptea pana nu pui sticla clara.
    Ai 2 variante:
    - fie cumperi sticla de la faruri cu lupa (originalele) pentru 1995-1998.
    - fie gasesti un meserias care iti poate fabrica un sablon dupa sticla actuala si apoi o face din plexiglass. Acum cativa ani erau mai multi mesteri care reparau in felul asta - si chiar reconstruiau - stopuri sparte. Iar un stop e de 10 ori mai greu de facut intrucat sunt culori diferite.
     
  11. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    De vazut se vede bine si asa, dar la adevarata valoare se va vedea dupa ce pui sticla clara
    Frate miu le-a luat de la un tip pe 4tuning care le face custom din plexiglas. Parca era din cluj sau oradea
     
  12. Florin M

    Florin M 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Brasov, Sfintu Gheorghe
    Masina:
    AUDI A4 Avant, 2001, 116 CP, PD, AJM
    Vreau sa-mi pun alte faruri, nu ma pot hotari intre angel eyes si dayline.
    Astept pareri de la cei care au asa ceva.
     
  13. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Pui ce iti place.. Dar vezi sa nu ai probleme cu condensu la ele.. In timp s-ar putea sa se matuiasca.. La cele cu dayline e probabil sa ti se arda ledurile.. Si chestii de-astea .. Multi nu concep ideea de angels eyes la audi ... Mie unu imi plac amandoua, dar as opta pt angel eyes sa nu`mi bat capu cu ledurile alea de la dayline.. Dar ai si varianta de faruri oem cu lupa de la facelift .. Tu faci cum sti acum, pui ce iti place ..
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Niste faruri OEM cu xenon este cea ce trebuie;farurile AM sunt de proasta calitate:se crapa dupa 1-2 ani,fac condens,ledurile se ard.
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Florin are deja facelift, deci varianta OEM cu lupa e ceea ce ar avea acum si ceea ce da cel mai bine dupa parerea mea
    Orice vei pune, angel sau dayline va fi chinezarie si de proasta calitate.

    Off topic pentru Florin: pana la urma o repari si o pastrezi?
     
  16. Florin M

    Florin M 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Brasov, Sfintu Gheorghe
    Masina:
    AUDI A4 Avant, 2001, 116 CP, PD, AJM
    Off topic: Da Stefan, o repar si o pastrez, nu ma lasa inima sa o dau.
    Am evaluat pagubele si motorul nu a fost atins si nici lonjeroanele, doar trager-ul cu tot ce e pe el, faruri, capota si bara fata s-a rupt putin din ea, partea unde a intrat teava de esapament de la allroad. Iar in spate doar haionul e infundat.
    Pana la urma cred ca tot la faruri OEM raman, vroiam totusi sa-i schimb putin fata, sa o fac mai nervoasa.
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Las-o asa cum e atunci,vor fi bani cheltuiti prost de care mai bine faci altceva.
     
  18. Florin M

    Florin M 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Brasov, Sfintu Gheorghe
    Masina:
    AUDI A4 Avant, 2001, 116 CP, PD, AJM
    Acum e cu farurile sparte, am gasit OEM cu lupa si xenon. Pe astea o sa le montez.
     
  19. Blajan-Avram 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4, B5, 1.8L, 5V, 1996, Avant
    Lupe Morimoto

    Salut colegii, in urma cu ceva timp am inceput sa schimb cate ceva la faruri, si acum in sfarsit pot sa va arat produsul finit. Coco, ti-am urmat sfatul, si in sfarsit am dat de cineva prin tara care mi-a facut la comanda un set de sticle clare. Uite ce a iesit :arco:
     
  20. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Nu vreau sa supar pe nimeni,de fapt fiecare cu gusturile lui,dar cel putin mie m-i se pare kitsch modelul asta de far.
     

Distribuie pagina asta