1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare faruri la A4 B5 - montam faruri OE - AfterMarket sau kit xenon - LED - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de leo1987, 18 Ian 2010.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Cablajul e pentru a muta obturatorul si se leaga la faza lunga.
    Cred ca poti umbla si fara sa scoti sticla dar greu. Eu as apela la serviciile cuiva care se ocupa cu asta
     
  2. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Buna Stefan intervin la tine pe tema iluminări,mai exact vreau detalii privitor la lupele morimoto,modul de montaj,legăturile care trebuiesc făcute,ma refer la acele fire care am vazut ca sunt la lupe (negru si rosu cu mufa la ele)unde trebuie cuplată aceea mufa?Ce tip de bec se foloseste,h1 normal sau h1 bixenon,pentru becul din faza lunga (de pe oglinda)ramane becul h7?
    Te rog cand ai timp da-mi un raspuns,eventual o schemă.
    Mersi!
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    NiX Majoritatea informatiilor sunt deja pe forum. E un tutorial foarte amanuntit facut de un coleg. http://www.clubaudi.ro/threads/diy-upgrade-de-la-h7-xenon-simplu-la-bi-xenon-b5-facelift.26271/
    Diferenta e ca el a pus lupe de 3" iar Morimoto sunt de 2.5". Eu am desfacut sticla farului dar cred ca intra lupele si prin spate.
    Becurile sunt h1 iar faza lunga este declansata de un obturator legat la un electromagnet. Acele fire sunt de la obturator si se leaga la firele care merg in becul h7 de la faza lunga de acum. Veinavea faza lunga si pe becul din oglinda si pe lupa, atunci cand e aprinsa faza scurta
     
  4. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Perfect,am inteles deci ca,mufa de la obturator se leaga la faza lunga,practic se cupleaza cu mufa de la faza lunga,in caz ca se vrea bi-xenon,asa este,in caz contrar poate ramane deconectata?Pe mine ma mai intereseaza cum se face alimentarea becului H1 la conectori pentru faza scurta de H7,stiu ca H7 are 2 fire pe 2 papuci,iar H1 are doar 1 papuc,si eram curios cum sa conectez pe un singur papuc?
     
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Fiind kit xenon AM ai nevoie de un + si un - asa ca ai ambii conectori. Daca e bec halogen trebuie sa conectezi masa pe lateralul becului ai aici trebuie sa gasesti singur o modalitate
     
  6. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Inteleg,deci ideea e ca pe halogen trebuie cumva ca si in schema de jos,cel cu h7 are + si - pe cand cel cu h1 masa trebuie luata cumva de pe lateralul becului,adica al marginii de tabla?
     
  7. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Cred că cel mai simplu e să te legi la masa de la faza lungă.

    sent from my mobile phone
     
  8. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Cum adică,da-mi te rog o explicație,deci mufa pentru scurtă are 2 papuci,pe + -ul de pe ea conectez becul h1 iar cu masa de unde vin?Eu ma gândeam sa prelungesc un pin din mufa pana atinge becul,aproape cum e h7-le cu al 2 lea picior,doar ca eu il pun din mufa de pe masa,pana atinge becul.E corect ce zic?
     
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Vei monta xenon h1 sau halogen?
     
  10. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Merg pe xeon H1 mai mult ca sigur,însă pentru eventualitate întrebam de halogen.
    Zici ca lupa merge scoasă si fara sa demontez sticla ?
     
  11. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    E o banuiala si am vazut undeva un tutorial. Ai niste cleme prinse in lupa dar ca sa fii sigur incearca sa faci rost de un far rupt/ spart pe care sa te joci
     
  12. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Chiar dacă se reușește scoaterea lupei fără să se decapsuleze farul, lupa nouă nu se poate monta/centra fără această operațiune.

    sent from my mobile phone
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    @NiX uite, cei care vand lupele la CT au si un tutorial in care se vede tot procesul
     
  14. Horus

    Horus 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4B7 2.0TFSI Quartz Gray Metallic(LY7G)
    Salut,stie careva daca si unde se gaseste de cumparat dispersor far FL(plasticu care disipeaza lumina farului).
    Multumesc anticipat
     
  15. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Cauta la dezmembrari un far cu urechi de prindere rupte, piese lipsa etc si-ti iei ce ai nevoie.
     
  16. alexp21k

    alexp21k 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2017
    Locație:
    Titu
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1995
    Salut,
    Poate s-a mai pus intrebarea pe forum, eu nu am gasit un raspuns in alta parte, are cineva montate becuri LED pe A4 B5 (faruri cu lupa, OEM, 99-01)?
    Eu momentan am becuri cu halogen, care nu sunt stralucite deloc, si ma intereseaza daca trebuie facute modificari din cauza dimensiunilor mai mari a becurilor LED.
     
  17. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Daca lupele sunt arse/matuite poti sa pui orice sursă de lumina, rezultatul nu o sa fie cel asteptat.
     
  18. alexp21k

    alexp21k 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2017
    Locație:
    Titu
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 1995
    Multumesc pentru raspuns, lupele sunt ok, ma interesa doar daca e necesara vreo modificare. Exista si o diferenta de intensitate intre halogen si LED, totusi.
     
  19. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Dai banii degeaba pe leduri. Și este foarte probabil să ai probleme și cu poliția/r.a.r -ul.

    s8
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In plus mizeriile astea de LED chinezesc montat in far normal (chiar si cu lupa) imprastie lumina chiar mai prost fata chiar si de orice petarda/mizerie chinezeasca model xenon. Am probat asta pe mai multe masini si stiu foarte bine ce vorbesc. Iar daca vei fi verificat in trafic si la ITP patesti ce a spus anterior audi11wst
     

Distribuie pagina asta