1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare/Inlocuire cutie automata cu manuala la A4 B6 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mammuth, 20 Sep 2011.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai citit tot topicul asta si nu ai gasit raspunsul ? Nu cred.
     
  2. Daniel Bmf 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9tdi, 2003
    Pai gasesc tot felul de pareri impartite. Daca poate cineva sa ma ajute sa imi spuna pas cu pas ce sa fac din momentul asta, sau sa imi recomande pe cineva la care sa merg cu masina, ca pe mecanicul asta la care am masina nu prea ma bazez
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Gasesti exact ce se aplica si la tine, adica suntare releu J226 starter inhibitor, recodare module Engine si ABS, adaptari pe Instrumente.
    Trebuie doar sa te apuci de treaba, asta daca stii, bineinteles.
    Mecanici/electricieni care stiu face asta in Braila ma indoiesc ca vei gasi aici pe forum.
     
  4. Daniel Bmf 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9tdi, 2003
    Pai tocmai de asta va cer ajutorul. In Braila si Galati nu gasesc pe nimeni, mecanicul la care am masina e din Galati, are dita-i service-ul si mi l-a recomandat multa lume si pana acum mai tare m-a enervat ca de 3 luni am masina la el, parca o ia pe ghicite. De asta, sunt dispus sa fac drum cu masina pana la cineva care chiar se pricepe.
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cand o masina sta de 3 luni intr-un service, timp in care sigur mecanicul a luat totul pe ghicite.....nu cred ca mai vrea cineva sa lucreze dupa el!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Daniel Bmf 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9tdi, 2003
    Nu ca vreau sa il scuz, dar eu muncesc in afara si abia de o luna am putut trece pe la service sa stau pe capul lor, ca asa e la majoritatea service-urilor din zona, trebuie sa stai cu gura pe ei sa miste un deget. A durat putin pana am strans piesele SH (cutie, planetare si electromotor). Dar partea electronica vreau sa o fac la cineva care are habar, vreau ca masina sa fie impecabila din punct de vedere tehnic. Si faza cu motorul ca nu trage ar fi tot din cauza ca nu e codat calculatorul? Motorul trage de parca nu ar avea turbina. Multumesc nucugheri pentru recomandare, o sa ii dau un telefon cand ajung in tara peste vreo 2saptamani
     
  7. bbx110 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.8T 2004 multitronic
    Poate sa ma ajute cineva cu compatibilitatea dintre cutie si masina ? Audi A4 B6 1.8 Turbo an 2004 multitronic 163 cai, cod motor BFB, cod cutie GEB.
    Ma intereseaza sa o trec pe manual si vreau sa stiu ce cutie sa caut. Am gasit la Constanta cutia manuala pe aceeasi masina (2004 1.8T 163 cai cod motor BFB).
    As vrea sa gasesc prin Bucuresti, in caz ca mai e nevoie de ceva sa se poata procura repede.
     
  8. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Salut.
    Ma ajuta cineva cu un cod de cutie manuala care este compatibil cu cea automata FSD ?
    Cei de la reprezentanta mi-au zis ca nu pot sa o schimb cu niciun model de manuala. As dori totusi sa trec pe cutie manuala. Multumesc

    Nucugheri ma ajuti si pe mine cu codurile de cutii manuale ce pot fi puse pe un Motor 1.8T AVJ si cutie FSD?
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu cred ca poti pune si cutie manuala, vad ca pe 1.8 tractiune fata sunt doua coduri de manuale.
     
  10. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Multumesc.
    Calculatorul ar ramane acelasi?
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, poate ramane daca accepta codarea pentru manuala, daca nu trebuie rescris un soft de manuala original, de pe un 1.8 tractiune fata.
     
  12. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Salut.
    Am gasit masina "donatoare", tot 1.8T motor AVJ cutie manuala, insa e de UK. Ce piese nu se potrivesc fiind masina cu volan dreapta ? De la dezmembrari mi s-a spus ca doar niste conducte de la ambreiaj trebuie sa iau de pe masina de Europa pentru ca cele de UK, dat faptului ca se muta locul raman scurte.
    Multumesc
     
    Kam apreciază asta.
  13. Fllorin SRY 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b6
    Salutare,
    As vrea sa schimb si eu cutia automata multitronic la un A4 B6 1.9 tdi cod motor AVF cu una manuala si as vrea sa stiu ce cutie manuala trebuie sa cumpar, ce cod. Restul pieselor, stiu ce trebuie sa cumpar. Multumesc.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poftim.
     
  15. Fllorin SRY 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b6
    Multumesc frumos!
     
  16. Fllorin SRY 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b6
    Trebuie neaparat aceeasi de pe aceeasi motorizare ? se potriveste si cea de la B7 ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti s-au dat niste coduri. Respecti acele coduri si atat.
     
  18. Nițu Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2020
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi a4 b6 2.0 alt
    Salut. Ma poți ajuta și pe mine cu identificarea firelor pentru vitezometru de la cutia automata ? Cutia a fost automata multitronic în 6 trepte Am pus manuala și nu îmi merge vitezometrul.

    Este vorba despre un Audi a4 b6 2001 cu motor 2.0 benzina cod motor ALT si tracțiune fata. Este o singura mufa de la cutia automata. Cutia manuala (5 trepte) a fost luata de pe același motor cu același cod de motor. Cutia manuala are 2 mufe. Una vine pe planetare și una puțin mai sus. Ce-a de sus presupun ca este pentru marche - arriere.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poftim.
     
  20. Nițu Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2020
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi a4 b6 2.0 alt
    Mulțumesc mult. O sa încerc zilele astea.
     

Distribuie pagina asta