1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare/Inlocuire cutie automata cu manuala la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de raduc, 6 Ian 2010.

  1. Popcristi1 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 2.5 2003
    Salut,
    Ce trebuie facut pentru modificare legaturi la senzor ? Multumesc.
     
  2. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    Popcristi1 Tai firul, inversezi culoarea gri cu albastru si invers
     
    mare_hotz apreciază asta.
  3. Popcristi1 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 2.5 2003
    Ms frumos am gasit
     
  4. Sorin baciu

    Sorin baciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2017
    Locație:
    Germania / Râmnicu Sărat
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TDI BMK. AN 2006
    Salut. Cam de asta aș avea eu nevoie. Am eroare ABS-ESP. Am fost la tester: eroare sensor Dreapta spate "Defect" deși nu aveam nicio eroare până la înlocuirea cutiei. L-am schimbat și tot la fel. Pilot automat nu funcționează, luminile de marșarier nu funcționează.

    În acest caz vreau să știu mai exact pași care trebuie urmați pentru rezolvarea acelor probleme. Vă rog să mă ajutați. Mulțumesc mult.
     
  5. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Buna seara ! Am nevoie de o informație. Vreau sa fac transplant de cutie, mașina mea este un Audi Allroad 2.5 tdi din 2004 cod motor BAU, am găsit o englezoaica manuala 6 trepte cu motor de 2.7, se potrivește cutia planetare,cardan,grup sau trebuie sa fie mașina donatoare tot 2.5 ?
    O seara buna !
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Lory, pune macar seriile de caroserie ale celor doua masini daca nu stii codurile cutiilor.
     
  7. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    O sa ai nevoie ca motorizarile si cutiile sa fie la fel....altfel o sa te lovesti de neproriviri
     
  8. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Wauzzz4b62n030779 mașina donatoare audi A6 Allroad 2.7
    Wauzzz4b04n044311 mașina mea 2.5 tdi cod bau
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    La masina ta ai cutie automata EYJ cu 5 trepte iar la cealalta cutie manuala FTJ cu 6 viteze.
    Nu cred ca se poate spune ceva sigur despre compatibilitate ...
     
    Ultima editare: 9 Noi 2017
  10. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Intre timp am găsit pe olx , un tip care face conversia de la automata la manuala și are și piesele necesare. Dar am înțeles din discuțiile anterioare de pe forum ca sunt mai multe tipuri de cutii mai lungi in rapoarte sau mai scurte, îmi poți recomanda un anumit model ?
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vad ca toate manuale in 6 trepte pentru quatrro au aspectul ratio la fel, 35/8, deci nu sunt mai lungi sau mai scurte.
    Asta cu "mai scurta" era intre cutiile de pe 1,9 si cele de pe 2,5, am montat eu pe C5-ul meu si intr-adevar era mai lunga cea de 2,5.
     
  12. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Mulțumesc pentru ajutor! Sper sa reușesc sa fac conversia fără alte surprize, nu am probleme momentan cu cutia automata,dar trebuie sa fac schimbul de ulei și filtru din cutie care reprezintă jumate din valoarea totala a conversiei pe manuala și prefer sa fac conversia.
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Lory28 dar ai luat in calcul un schimb de ulei, volant si disc ambreiaj la cea manuala? Sau o iei noua???
     
  14. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Piesele sunt din dezmembrări doar kitul de ambreiaj și volanta dacă e cazul o sa le cumpăr noi.
     
  15. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    nu inteleg atunci cum zici ca o revizie (ulei+filtru) te costa jumătate din conversie in conditiile in care eu vad obligatoriu sa schimbi uleiul si in cutia pe care o iei, sa pui ambreiaj si volant noi si mai ai o gramada de alte cheltuieli. Daca cutia nu are nimic, schimbi uleiul si filtrul si nimic si data viitoare analizezi mai bine ce cutie preferi. Eu si daca as avea probleme, as repara-o sau as pune una identica.
     
  16. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Din tot ce am citit pe acest grup,este posibil după ce schimb uleiul și filtru sa am probleme după un nr mic de km. Toate piesele pentru conversie sunt 450euro ,schimbul de ulei cu filtru este aproximativ 350euro.Daca schimb și am probleme am pierdut 350 euro .Daca fac conversia 450 euro toate piesele plus manopera 100euro. Am garanția ca 10mii km tine ambreajul sh, când pică pun kit nou...
     
  17. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    de unde scoti sumele astea?
     
  18. Lory28 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 Allroad c5 2.5 tdi automat
    Ce este anormal ?
     
    mare_hotz apreciază asta.
  19. Adri-a6 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2018
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi a6 2.5tdi 2000
    Salut,
    Am si eu un A6 C5 2.5 180 cp Quatro an 2000 Avant tras pe dreapta de un an din cauza cutiei automate defecte. Am posibilitatea sa iau un 2.5 150 cp Quattro berlina manual lovit. Intrebarea este daca se potriveste cutia de la berlina la Avant si volanta cu ambreiajul de la motorul de 150 cp la cel de 180 cp ? Multumesc anticipat
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai...sunt mai multe variabile aici. Cutia fizic va potrivi la prinderi. Insa la tiptronic tu ai convertizor cred, iar la manuala volant si ambreiaj.
    Se poate sa ai nevoie de rulmentul cu ace din vibrochen, alt electromotor, planetare, pedalier cu ambreiaj, etc...
    Lasa seriile de caroserie ale ambelor masini sa pot verifica mai amanuntit daca piesele de pe una sunt compatibile pe cealalta.
     
    Adri-a6 apreciază asta.

Distribuie pagina asta