1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Inlocuire faruri Halogen cu faruri OE sa AM cu Xenon-Led la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de domyde, 5 Mar 2008.

  1. Audi GLN

    Audi GLN 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2018
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A4 B8 2009
    Un lucru bun atunci, exista vreun site unde se pot gasi codurile acestea? am vazut niste poze mai in fata. Pt ca in viitorul apropiat voi cauta farurile apoi o sa ma orientez catre cineva care se pricepe sa faca schimbarea de look "
     
  2. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Bcm 8K0 907 063 K intrebasem acum ceva timp de el si am primit un raspuns pozitiv, plus ca am gasit si pe alte forumuri in afara acelasi retrofit pe bcm-ul asta
    Din pacate nu am mai apucat sa il fac.
     
  3. leinad

    leinad 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 AVANT , 2.0, 143 cp, CAGA, 2011
    Vreau sa schimb farurile si m-am tot uitat pe sub volan și nu l-am observat. Trebuie cumva să deșurubez apărătoarea aceea de sub volan ?
     
  4. taz83

    taz83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    Da. vezi ca bcm-ul in cauza trebuie sa fie cu 63 in coada, si se afla sub volan. Tu trebuie sa verifici BCM 1
     
  5. leinad

    leinad 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 AVANT , 2.0, 143 cp, CAGA, 2011
    gata, l-am găsit! Văzusem în ETKA poziționarea lui, dar nu mă gândeam să fie atât de ascuns!!!
    taz83, mulțumesc mult pentru ajutor!

    Calculator bordentz lumini BCM1_audi personal.jpg
     
  6. taz83

    taz83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    bcm-ul nu suporta xenon
     
  7. leinad

    leinad 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 AVANT , 2.0, 143 cp, CAGA, 2011
    ai găsit în ETKA? Eu nu reușesc. Mă poți ajuta cu un cod care să suporte ?
     
  8. taz83

    taz83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    nu am gasit in ETKA, scrie in postarile anterioare. Tie iti trebuie terminatia P sau K
     
  9. leinad

    leinad 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 AVANT , 2.0, 143 cp, CAGA, 2011
    da, ai dreptate. Cu toate că de vreo 3 zile citesc acest topic (și altele referitor la acest subiect), totuși nu reușesc să rețin toate informațiile existente. Am reluat studiul topicului și am găsit referirea la acest tip de BCM. Toată stima pentru răbdarea de care ai dat dovadă și pentru că ți-ai irosit din timpul tău ajutându-mă!:hi:
     
  10. Radoi Florin

    Radoi Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 , 18.T , 2009
    Salut! Am toate componentele necesare conversiei ?
    2 faruri cumplete
    Senzori autoleveling
    Bordnetz compatibil ( terminatia P )
    LWR
    +mufe
     
  11. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Salutare, nu stiu daca s-a mai discutat sau nu dar as vrea sa pun in faruri in loc de xenonul d3s bec led (tot d3s) de putere mai mare, a mai montat cineva asa ceva ? Oare da eroare in bord ca o sa sar peste balast deoarece ledul merge pe direct? Pot sa pun led de putere mai mare de 35w sau da eroare in bord?
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @mariusoms Nu o sa ai eroare in bord daca ledurile cumparate sunt CanBus, chiar daca faci bypass droserului.
     
  13. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Acum ceva vreme ma gândeam să fac același lucru adică sa înlocuiesc bec xenon cu led dar după ce m-am informat mai bine am renunțat. Pe lângă faptul că ledul se încălzește foarte puternic și poate deteriora lupa și alte elemente ale farurilor nici nu sunt foarte fiabile fiind produse majoritatea în China. Am înlocuit de exemplu halogen h11 de ceață cu leduri de cel puțin 5 ori de la 10 la 65 de euro bucata și nu au ținut mai mult de 8 10 luni cu toate că le aprindeam foarte rar.
     
  14. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Eu am avut leduri pe un ford focus 2 facelift ,2-3 ani de zile am avut in faruri leduri(pozitie, f scurta si lunga,proiectoare) fara a fi nevoit vreodata sa inlocuiesc vreun bec, sa se incalzeasca prea tare sau sa fie ceva problema mai nashpa cu ele . Eu zic ca totul tine de cum le alegi, de calitate si constructie
     
  15. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Ce temperatura (Celsius) degaja un bec xenon ? pana la ce temperatura e safe lentila si nu se deterioreaza adica pentru a nu arde lentilele - lupele ?
    Mai precis cat de tare se incalzeste elementul, bula aceea din HID adica dintr-un bec cu LED ?.

    De exemplu cele cu halogen emana cca 250-300 grade celsius. Vreau sa stiu daca imi pun led sa caut unul care se incalzeste aproximativ la fel ca si unul xenon pentru a nu arde lupele.
     
  16. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Niciodata nu o sa depaseasca temperatura degajata de LED, pe cea degajata de bulbul XENON.
    Daca puneai intrebarea mai la obiect nu ii dadeai atata de lucru lui Cristi....:)
     
  17. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Sa inteleg ca ledul se incalzeste mai tare ca si Xenonul si o sa am probleme ?
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. LED-ul in sine este rece asta ma refer strict la elementul care degaja lumina dar daca nu are ventilator pentru racire arzi lupa si farul.
     
  19. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Toate becurile cu led de putere au un element prin care se raceste (ventilator sau radiator). Ma interesa sa aflu temperatura (aproximativa) pe care o degaja xenonul. Temperatura pentru leduri o stiu. Poate ca stie cineva de pe aici deoarece vreau sa ma documentez inainte sa nu imi ard lupele. Multumesc

    Doresc sa stiu daca cineva si-a modificat farurile xenon, in sensul ca in loc de bec xenon D3S sa puna D3S echivalent cu LED binenteles mai puternic.
    Daca a facut cineva asa ceva sa ne impartaseasca si noua daca a avut probleme, daca si-a ars lupele, daca a avut erori in bord, etc.. Multumesc.
     
  20. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Lupa/proiectorul din farul cu xenon oem a fost construită exclusiv pentru bec xenon d3s. Cu orice alt tip de bec ai pune (led, halogen, etc.), vei avea o calitate inferioară a luminii proiectate pe partea carosabilă.

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     

Distribuie pagina asta