1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Inlocuire faruri Halogen cu faruri OE sa AM cu Xenon-Led la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de domyde, 5 Mar 2008.

  1. audia3akl

    audia3akl 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a3 1.6 akl
    Pe audi a4 b8 2011 de fabrica cu halogen merg montate farurile bixenon cu AFS?centrala electrica are indexul BE.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe langa centrala electrica si faruri mai ai nevoie si de senzorii autoleveling + cablajul acestora. Si bara cu sistem pentru spalarea farurilor (daca vrei sa fii legal din orice punct de vedere).
     
  3. DarkDream69 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    AUDI A4 B8 2011 140CP
    Are dreptate audi66. Am si eu faruri xenon codate in Germania si nu am spalatori si autoleveling pe ele. In Anglia nu e legea asta tampita si aia nu au spalatori pe audi au xenon direct. Nu mi-a zis nimeni nimic pana acum. Ma gandesc sa le pun inapoi pe cele vechi fara xenon, dar cand le vad cat de frumoase sunt cele cu xenon spun ca merita sa risc putin.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si in Anglia e obligatoriu sa ai sistemul de spalare al farurilor daca ai xenon. Nu mai vorbi prostii.
     
  5. DarkDream69 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    AUDI A4 B8 2011 140CP
    Dde ce nu are frumoasa asta spalator la far ?



    Cica nu iese masina din fabrica fara spalator si iti mai arat vreo 20 la fel.Sper ca imi dai o explicatie buna.
     
  6. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Iti zic eu dc nu are spalator, pentru ca a avut farurile schimbate :)
     
  7. DarkDream69 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    AUDI A4 B8 2011 140CP
    Si daca iti mai arat vreo 20 asa ? Poate vin din fabrica asa? (nu vreau sa te aud ca nu iese masina fara spalator pe poarta ca s-ar putea sa te inseli). Astia cum traiesc si noi nu putem ? Stiu cum e legea dar sunt masini din fabrica si nu au spalator pe xenon si a doua la mana tipul nu cred ca spune ca au fost schimbate. E interesant, sunt multi asa pe youtube. Am tot studiat.

    Pai si masina asta are farurile schimbate ?

    ?

    Toate sunt schimbate ? Daca vrei iti mai arat vreo 20 de masini asa, care par ca vin din fabrica.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Mai 2016
  8. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Poze de pe google pot gasi si eu fara spalatoare cu miile si nu m-ar surprinde deloc daca masinile din pozele / filmuletul gasit de tine sa aiba farurile schimbare, retrofitul asta e unul din cele mai populare pentru platformat B8. Intrebarea e daca exista vreo sursa credibila unde scrie negru pe alb ca pentru o anumita piata se produc masini cu xenon si fara spalator. Stiu ca exista alte marci care nu au spalator chiar daca au xenon, dar daca vb de A4, nu am vazut nicaieri scris ca ar exista si asemenea versie.
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pentru piata americana standardele sunt diferite de cele europene. Probabil la ei nu sunt importante spalatoarele de faruri, cum sunt importante barile armate. Este posibil ca aceasta modificare sa nu permita montarea spalatoarelor.
     
  10. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Eu din ce stiu, in USA e obligatoriu sa ai spalator in faruri daca farul emite mai mult de 2000 lumeni, indiferent daca e halogen sau xenon. Pe A4 B8 nu cred ca halogenul face mai mult de 2000 lumeni asa ca e clar ca nu are nevoie de spalator.
     
  11. DarkDream69 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    AUDI A4 B8 2011 140CP
    Bun, asta inseamna ca nici eu nu am nevoie de spalator? La service Audi au spus ca nu am treaba. Nu inteleg cum vad sute de masini fara spalator prin USA si la noi e obligatoriu. Eu am faruri inlocuite cu unele care au bixenon si de asta intreb. Stiu si modele de masini care vin din fabrica cu xenon si fara spalator. Ar fi frumos sa ramana asa, eu la a mea nu am spalator si autoleveling. Trebuie sa schimb bara si asta ma deranjeaza teribil..
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    DarkDreams in Romania ai nevoie conform legii de spalatoare la faruri. Cu asta se incheie discutia despre ce avem voie si ce nu avem voie. Nu ne intereseaza modele de Audi fabricate pentru alte tari si nici alte modele de marci auto care nu au nici o legatura cu Audi din Europa sau Audi si/saau marci auto fabricate pentru alte tari de pe alte continente si unde legile sunt diferite.
    Inca ceva pentru ca pe viitor sa nu mai stau sa-ti corectez mesajele (m-am saturat de cate ori ti-am corectat mesajele pana acum) am rugamintea sa faci un efort ca sa formezi propozitii si fraze intr-un mesaj scris pentru ca altfel nu se intelege nimic din ce vrei sa spui in mesaj. Daca mai scrii in felul acesta mesajele tale ulterioare vor fi sterse fara explicatii. Respecta semnele de punctuatie, ortografia intr-un text scris si asezarea in pagina a unui text scris. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Mesajul care il scrii vreau sa arate identic ca acest mesaj care l-am scris eu. Gramatica si limba romana nu este ceva optional ci este obligatoriu sa le cunosti si sa te adresezi corect gramatical in scris. Multumesc pentru intelegere.
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @DarkDream69, ca sa completez ce-ti explica @Cristi mai sus ... exista persoane care mai vor optiuni "last minute" dupa ce au comandat un automobil din reprezentanta. In virtutea zicalei ,,clientul nostru, stapanul nostru" noile optiuni sunt realizate chiar in reprezentanta unde cumparatorii au dat comanda. Explicatia colegilor mei din diferite reprezentante (nu numai VAG) este ca in situatia in care nu au in retea un automobil care sa corespunda optiunilor clientilor, inclusiv cele de ultima ora, reprezentantele fac singure retrofituri astfel incat sa-si satisfaca pe deplin clientii. Am vazut masina unui coleg de pe form care are faruri bixenon si spalatoare pentru faruri, dar are lampile de stop pe becuri. Ce zici de asta ?
     
  14. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Poate era masina din 2008 2009 (prima jumatate) cand nu existau stopuri cu led?
     
  15. DiPastore

    DiPastore 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi a4 2.0 tdi 2013
    Bună tuturor , am un Audi a4 b8 2013 cu halogen și as vrea sa îmi pun o banda asa tip tub de neon alba , as dori sa o lipesc pe modelul din far cum se vede pe poza alăturată. A mai făcut cineva asta , merita sa ma duc la un service sa îmi desfacă farul pentru asta sau pot apărea complicații ulterior la far ?
     
  16. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Poate sa mergi la un service specializat in retrofit faruri, lupe bixenon, etc. La un service oarecare ma indoiesc ca o sa dai de cineva care sa-ti faca o lucrare profi. Desfacerea geamului este primordiala in cazut asta, lipirea benzii neon/led este cea mai simpla operatiune din povestea asta.
     
    DiPastore apreciază asta.
  17. Dd0ggy

    Dd0ggy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi a4 B8 , 2.0 diesel 177 cai, 2013
    Eu locuiesc in Germania si de acelas refuz m-am lovit si eu la reprezentanta de aici.
     
  18. joker1988

    joker1988 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2016
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    audi a4 2012
    Ceau , ma poate ajuta cineva si pe mine cu un raspuns
    As vrea sa imi schimb farurile la masina , eu am farurile normal si as vrea sa imi pun cele cu xenon .Eu am farurile din prima poza
    far-dreapta-audi-a4-b8-2008-2012-f72d91858b470c333a-0-0-0-0-0.jpg far-stanga-audi-a4-b8-bixenon-adaptiv-facelift-5bc7824e872304269e-0-0-0-0-0.jpg
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si intrebarea la care astepti raspuns care este ?
     
  20. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    @joker1988 ai putea sa pui farurile normale de B8 daca vrei xenon, cele care le-ai pus tu sunt de B8.5 sau modelul cu facelift. Arunca o privire aici, cineva a facut aceasta schimbare.
     

Distribuie pagina asta