1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Inlocuire faruri Halogen cu faruri OE sa AM cu Xenon-Led la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de domyde, 5 Mar 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    V-ati incurcat ideile.
    In prima poza sunt faruri halogen de B8 non-facelift, in a 2-a faruri xenon de B8 facelift. Nu se pupa una cu alta.
    @joker1988 Pana la urma ce masina ai, facelift sau non-facelift ?
     
  2. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Daca are farurile asa cum spune el, din prima poza, atunci modelul lui este B8.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca vrea sa puna farurile din poza 2 (de pe B8.5) pe un B8, va avea mult mai multe modificari de facut decat isi imagineaza.
    Pentru el cea mai buna varianta este sa puna farurile din poza ta (care oricum, nu este un retrofit ieftin).
    Sau poate masina lui este B8.5 si i s-a parut ca farurile din poza 1 seamana cu ce are el pe masina.
    Dar acum depinde ce doreste, asteptam sa raspunda.
     
  4. joker1988

    joker1988 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2016
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    audi a4 2012
    Masina mea este B8 FACELIFT din 2012
    Vreau sa imi pun farurile din poza 3
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu cred ca se pot pune, dar trebuie sa cauti niste tutoriale cu explicatii pe audizine si alte forumuri de profil. Potrivirea fizica ar trebui sa fie plug&play, dar prolemele incep dupa. Sunt alte mufe, mai multe fire, calculatoare, etc. Nu va fi prea simplu si nici prea ieftin.
     
  6. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Am o nedumerire, la a mea centrala este 8K0 907 063 K, pe unde am gasit de vanzare se precizeaza ca modulul este pt masinile halogen & xenon.. cum pot afla daca este compatibil sau nu cu xenon, exceptand in fata faptului implinit :)
     
  7. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Este. Trust me.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
    Clauu apreciază asta.
  8. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am avut eu pe DRL acelasi bec dar alt soclu, mai exact P21W. Niste mizerii, la unul s-au ars ledurile de pe lateral in prima saptamana.
    Daca tot vrei sa le incerci ia-le de pe aliexpress, costa in jur de 15€ setul.
    Pretul vanzatorului este exagerat.
     
    Clauu apreciază asta.
  10. Badele adrian

    Badele adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2017
    Locație:
    Rast
    Masina:
    Audi a4 b8
    Salut, am un audi a4 b8 2010, 170 cp, quattro, si problema este ca masina din fabrica nu are optiunea de faruri xenon, si doresc sa le pun eu, am gasit pe olx faruri cu led si lupa bi-fazica care sun la fel ca cele originale numai ca sunt compatibile cu cu cele fara xenon. Doresc o parere, de la cineva care are, s-au stie mai bine.

    Aici aveti un link cu farurile, de care vorbesc.
    VAnd set faruri dayline led audi a4 b8 8k 2008-2011 cu bec h7
    https://www.olx.ro/oferta/vand-set-faruri-dayline-led-audi-a4-b8-8k-2008-2011-cu-bec-h7-ID7DDxv.html
     
  11. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Badele adrian cauta un set de faruri OEM, nu te complica cu clonele alea. Cu ceva rabdare gasesti farurile second hand cu banii aia.
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ca sa fie in legalitate, pe langa farurile OEM bixenon, mai are nevoie de bara cu spalatoare si spalatoare de faruri, calculatoarele pentru faruri, drosere, in cazul in care nu vin pe faruri si senzorii pentru autoleveling. In plus trebuie sa verifice in prealabil daca BCM1 de pe masina este compatibil cu farurile bixenon.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Terminati cu legalitatea.
    Nu e obligatoriu sa ai spalator de faruri daca ai xenon.
    Sunt destule masini ce ies cu xenon din fabrica si fara spalator, inclusiv Audi.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Uite aici un raspuns oficial al RAR obtinut de un fost coleg de masterat in urma unei solicitari pe tema legalitatii kiturilor AM cu descarcare in gaz (HID) sau Xenon, montate ulterior pe autovehicule care nu au fost prevazute din fabrica cu asa ceva:

    Citat raspuns oficial RAR:
    "Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în functie de sarcina, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
    In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
    In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul \"Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz\".

    Fiecare trage concluziile si face cum crede.

    @audi66, la postul 282 spuneai altceva: ,,Pe langa centrala electrica si faruri mai ai nevoie si de senzorii autoleveling + cablajul acestora. Si bara cu sistem pentru spalarea farurilor (daca vrei sa fii legal din orice punct de vedere)."
     
    Ultima editare: 15 Mar 2017
    george și arazvan2002 apreciază asta.
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact, daca ai citit bine "din orice punct de vedere".

    Cum Audi a scos masini cu xenon si fara spalator faruri, d.p.l.d.v esti legal.

    Tu ai mentionat ceva de instalatii xenon A.M, acolo este alta mancare de peste.
     
  16. Badele adrian

    Badele adrian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2017
    Locație:
    Rast
    Masina:
    Audi a4 b8
    Salut,
    Pe langa faruri, de ce mai am nevoie, in afara de spalator si alte chesti ca sa functioneze farurile ok, si restul vedem mai tarziu ? Astea zice vanzatorul ca sunt la fel, numai ca nu modifici nimic, le demontezi pe ala vechi le-ai montat pe acele noi, ai bagat mufa si gata. Nu stiu ce sa cred.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti s-a explicat anterior de ce ai nevoie ca sa faci functionale faruri OE. Nu cumpara mizeriile alea AfterMarket.
     
  18. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Raspunsul de la RAR arata ca poti sa iti montezi sistemul complet ca esti la fel de ilegal cu cei care pun xenon in faruri fara lupa, pentru ca iti trebuie adresa de la service/reprezentanta ca sa poti trece in carte ca ai xenon. Daca le faci in regie proprie, nu cred ca iti da nimeni hartia.
    Faptul ca ai tot ce trebuie s-ar putea sa ii faca sa treaca cu vederea ca nu le ai trecute in carte, dar e la noroc. E ca si la roti, degeaba stii ca teoretic trebuia sa ai o dimensiune in carte fiindca unii au, daca tie nu ti-au trecut-o. Tot iti ia talonul.
    Asta e valabil pentru oricare model, nu doar B8.
     
  19. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Deci concluzia din punct de vedere legal nu se incadreaza nimeni atata timp cat modificarile nu sunt facute intr-un service autorizat + reomologare RAR sa iti treaca in cartea masinii xenon. Acum ca nu va opreste nimeni.. marca si modelul nu le da nimic de banuit in cazul asta :)
     
  20. Loki

    Loki 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI cjca, 2013
    Salut
    Eu am un b8 facelift 2013, din păcate am lovit o căprioară și trebuie sa cumpăr alte faruri și bara. M-am gândit sa trec de la cele halogen la bi-xenon dar fără autoleveling și sa mai modific in bordul mașinii; as vrea sa te întreb dacă cumpăr farurile complete cu calculator și becuri, am găsit și mufe adaptoare de la halogen la bi-xenon, bara care are motorasele de spălare faruri mai trebuie cumparate și alte piese și făcute modificări in plus?
    Mulțumesc anticipat!
     

Distribuie pagina asta