1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Inlocuire faruri Halogen cu faruri OE sa AM cu Xenon-Led la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de domyde, 5 Mar 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intai verifici daca bordnetz-ul tau suporta xenon, daca nu trebuie altul + inlaturarea CP-ului.
    Si daca vrei ca totul sa fie OE, iti trebuiesc si senzorii de auto-leveling, mufele si cablajul acestora.
     
  2. Loki

    Loki 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI cjca, 2013
    Imi spui te rog unde mai exact se afla bordnetz-îl, in sensul ca ce trebuie desfăcut ca sa ajung la el(n-am mai auzit de bordnetz pana sa citesc pe forum)și poate știe cineva ce cod au cele care se potrivesc (cum sunt la modelul anterior de facelift).
    Mulțumesc!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Unde gasesti bordnetz-ul = BCM-ul la A4 B8 cauti pe Google. Tot ce intrebi s-a mai scris pe forum si exista raspunsuri pe forum.
     
  4. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Ce piese ar trebui pentru trecerea de la halogen la bi-xenon la A4 B8.5 si montajul corect, fara erori? As vrea sa imi fac o idee de pret.
    Ma refer la retrofit bi-xenon fara cornering, cel cu cornering am vazut ca are module suplimentare si nu vreau sa ma complic.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru trecerea de la halogen la bixenon la B8.5 cred ca poti sa-ti dai seama si singur. Mai bine schimbi masina.
     
  6. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
  7. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Multumesc. Farurile in sine, calculatoarele de far si cele de LED sunt necesare, plus mufele adaptoare (de la kufatec vad), dar nu stiam sigur despre centrala electrica daca trebuie sau nu schimbata. Inteleg ca depinde de codul piesei existente pe masina.
    Este mentionat undeva de la ce cod de piesa in sus suporta bi-xenon?
    Si inca un amanunt, daca intr-adevar trebuie schimbata, cum se poate scoate CP la reprezentanta? Adica am nevoie de dovada de cumparare/factura sau se scoate pur si simplu daca ma duc cu piesa?
     
  8. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    La un moment dat eram si eu interesat sa fac aceasta modificare insa intre timp au aparut altele :) Din ce ma interesasem atunci 8K0 907 063 P sau 8K0 907 063 K daca nu ai una din astea atunci va trebui sa cumperi si centrala.
     
  9. Prelipcean Ionel 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2017
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A5
    Salut! Am nevoie de ajutor. Am cumparat un A4. 2010 , masina a venit cu faruri normale si vechiul propretar ia pus Xenon OEM, Dar nu a terminat lucrarea. Problema è ca nu functioneaza faza lunga si am incercat sa o codific Dar nu reusesc. Cer ajutor, multumesc!!!

    Foto
     
  10. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
  11. Prelipcean Ionel 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2017
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A5
    Da sunt trase ajung sub bord , Dar nu stiu cum le-au legat.
     
  12. Sandru Laurențiu

    Sandru Laurențiu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2017
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A4 caga 2009
    Salutare tuturor ! Acum câteva luni , am avut curajul sa modific înfățișarea mașini mele , un audi a4 b8 fără xenon . L-am transformat într-un b8,5 cu xenon ! Cum am făcut ? O sa va povestesc si am sa va arat si câteva poze . Cel mai greu a fost treaba cu softul (dar de nevoie am învățat si asta ) , nu mai zic de țepari care vând piesele de pe net !!
    Pentru ca eu nu am avut xenon am cumpărat din dezmembrări , un central electric ( bornetzu) care avea la sfârșitul codului litera D . L-am montat pe mașina si surpriza ca nu aveam lumina la plafoniera ceasuri si altele !
    Cum am rezolvat asta ? Simplu . Am citit cu un programator codul eepromuli din gateway-ul de pe mașina de unde am cumpărat Bornetzul , si apoi am citit cu același programator din gateway-ul de pe mașina mea (o sa vedeți in poze) . Apoi cu ajutorul unei clone FVDI , m-am conectat la mașina si in 70 de secunde am rezolvat problema cu component protection .
     
    sharkyno, aba19, sandumbogdan și alți 4 apreciază asta.
  13. ForTeen

    ForTeen 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi a4 b6, 1.9 TDI [131cp], 2003 / audi a4 b8, 2.0 TDI[CAGA] 143cp 2009
    Salutare,
    Spuneți.mi vă rog dacă merită să pun farurile din atașament pe mașină sau să aleg ceva original.
    Întreb pentru că le.am găsit noi la un preț foarte bun.

    *Sunt marca sonar, ce știți despre ea?
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Mergi pe OEM, lasa prostiile alea de AM.
     
  15. Dragoi Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant
    Salut,
    Stie cineva daca 8K0 907 063 DD suporta toata nebunia asta cu xenonul ?
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu stiu. Este pentru facelift, codul si-a schimbat terminatia, dar nu apare in Etka codul PR sa se poata vedea daca suporta xenon.
    Poate un coleg care are xenon pe facelift sa citeasca codul de pe bordnetz-ul lui si sa-l ataseze ca exemplu.
     
  17. Dragoi Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant
    am inteles, multumesc pentru raspuns
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Iti dau eu un cod de A4 B8 Facellift cu bixenon din fabrica: 8K0 907 063 DH (8K0907063DH)
     
  19. Dragoi Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant
    merci... e clar nu o sa mearga pe cel existent
     
  20. Sirap 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A4 B9 avant / 2.0 l /DEUA -2016
    Salut
    Am pus eu pe un A4 avant 2013 ,care avea 8k0 907 063 DC cu faruri halogen,am montat ( 8k0 907 063 DH ) la reprezentanta si azi am revenit la varianta originala .
    am renuntat ptr ca in urma schimbarii nu mai comunica cu :08 clima automata,status multifunctie 0010 ;
    09 Electronica centrala ...........................
    17 instrumente de bord.......................
    5F Electronica info ......................0010
    Pe langa aceste erori : stropitor spate NU
    Blocare contact cheie NU
    Senzori parcare NU
    Stergator luneta NU
    Carlig de remorcare NU
    Cei de la reprezentanta au zis ca nu este compatibil cu masina ,sa cumpar de la ei varianta cu DL ,dar nu stiau daca suporta functia de xenon cu neon.
     

Distribuie pagina asta