1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Inlocuire faruri Halogen cu faruri OE sa AM cu Xenon-Led la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de domyde, 5 Mar 2008.

  1. mariusoms 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2,0L 143 cai 2010
    Pai si eu tot d3s vreau sa pun numai ca led, am vazut ca sunt construite la fel, punctul care lumineaza e pozitionat la fel doar ca unul e led altul e hid! Vroiam sa fac o incercare sa ma conving , sa vad daca e mai buna lumina sau nu! Prima data ma documentez pt a nu deteriora farul( de la caldura degajata)
     
  2. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    2 mizerii. Uita de ele si lasa prostiile alea. Monteaza OE si atat. Le cumperi pe rand si "vanezi" pe site-uri de licitatii, dezmembrari, etc., tot sistemul de care ai nevoie.
     
    Keepsake apreciază asta.
  4. Dorobat Mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2016
    Locație:
    suceava
    Masina:
    A4 2013
    Buna ziua,
    Ce adaptare ar trebui la BCM pentru codare autoleveling ? Am tras firele către farurile bi-xenon și senzor nivel punte spate conform ETKA. Mai precis masina are un singur senzorde autoleveling pe puntea spate. Mașina e un A4 B8 8K Facelift avant 2013. Pe lângă programul de piese am verificat și mașina vecinului meu. Farurile sunt Doar bi-xenon

    Este un bit care trebuie sa îl modific in BCM. Am tot căutat pe forum dar nu am găsit. Poate îmi dați o idee unde as găsi informația. Va mulțumesc mult
     
  5. Mirc Vfr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Neustadt bei Coburg
    Masina:
    Audi A4 B8, An 2013, 2.0 TDI, 177 CP, Quattro, Kombi.
    Salut, am D3S la A4 a-l meu (originale). Am 160 000 km, nu s-au ars dar au slabit in intensitate, asa ca am cumparat un set de LED-uri de pe Amazon pt soclu D3S care s-au potrivit in faruri (nu perfect ca cele originale). In urma cu o zi le-am instalat (sunt multumit) le-am testat in noapte si am lumina net superioara pe drum, in bord nicio eroare. Daca vrei detalii cum le-am schimbat, ce trebuie sa faci, ti le pot da. SUNT IMPOTRIVA PIESELOR AFTER, doar AICI in aceasta situatie mi-am permis sa fac o schimbare pt ca LED-urile sunt mai rezistente in timp, ilumineaza mai puternic si au lumina alba care nu iti obosesc ochii.
     
  6. valyhd 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi Q7 2007 3.0 TDI
    Am citit tot topicul dar tot nu m-am lamurit, terminatia K suporta sau nu xenon ?
    Ma ajuta cineva cu codurile pentru mufe faruri xenon ?

    20191003_162305.jpg
     
  7. Gabi13

    Gabi13 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b8 2009, CAGA cutie de viteze automata
    Bună seara
    Am un audi a4 b8 2009 care are faruri cu halogen h7, și am găsit pe eMAG niște faruri cu lupe și becuri D3S.
    Dacă le cumpăr mai trebuie să fac vreo modificar e?
    Nu mă interesează autoleveling sau alte chestii, vreau să pot să le reglez sus sau jos din butonul din mașină
    Vă mulțumesc foarte mult.
     
  8. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Cel mai ieftin ieși cu halogene cu lupă imitație după originalele cu xenon. Tine cont ca fara un retrofit complet la xenon nu treci itp
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gabi nu poti face ce vrei tu cu acele faruri si alea sunt niste imitatii ieftine chinezesti. Ramai la farurile care le ai. Citeste acest topic integral (si nu numai) pentru ca sa stii ce ai de facut.
     
    Gabi13 apreciază asta.
  10. Gabi13

    Gabi13 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b8 2009, CAGA cutie de viteze automata
    Mulțumesc mult
     
  11. teddy.popan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2018
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi A4 B7
    Salut! Am montat farurile, am facut codarile si toate functioneaza impecabil fara nici o eroare doar ca nu am faza lunga! Imi poate spune cineva unde mai exact trebuie legate cele doua fire de la faza lunga?
     
  12. Mirc Vfr 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Neustadt bei Coburg
    Masina:
    Audi A4 B8, An 2013, 2.0 TDI, 177 CP, Quattro, Kombi.
    Pentru faza lunga ai clapete (care permit prin deschidere sa iasa mai multa lumina prin lupa) electrice. "Suna" firele care ies din ele, verifica-le cu multimetru ca sa afli unde le gasesti in mufa principala.
     
  13. teddy.popan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2018
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi A4 B7
    Din ce am citit aici pe forum cele doua fire care ies separat din mufele adaptoare trebuie legate la "maneta" de la semnalizare pentru faza lunga. Deci imi poti explica mai detaliat cum sa leg faza lunga ?
    Acum daca dau faza lunga nu functioneaza dar nici eroare nu am. Multumesc!
     
  14. taz83

    taz83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    Firele de la mufe se leaga in modulul confort J 519. Pentru faza lunga exista niste motorase in faruri care nu se alimenteaza la 12V pentru ca se ard. Nu stiu sa iti spun exact dar cred ca J 519 iti transforma tensiunea de la 12V la 5V.
     
  15. teddy.popan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2018
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi A4 B7
    taz83 deci ar trebui sa leg firele la modulul de confort, cel de sub volan ?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu asta a zis ?
     
  17. valyhd 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi Q7 2007 3.0 TDI
    Va salut.
    Am cumparat o pereche de faruri xenon pentru retrofit la masina mea din profil acestea fiind neechipate cu calculatoare, acestea din urma fiind luate de pe e-bay.
    Nestiind daca functoneaza tot dupa echiparea cu calculatoare am probat cu farul dat jos si functiona tot, mai putin ledurile care se aprind si se sting in cateva secunde.
    Eu am alimentat pinul 12 cu plus si pinii 5+7 la masa. Daca alimentez cu +12 v pinul 12 de la mufa de far cu xennon si pinii 5-7 la masa ar trebui sa mearga drl-ul?
    Sa fie ceva in neregula cu droserele led ? doar ca ambele se manifesta la fel.
     
  18. taz83

    taz83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
  19. taz83

    taz83 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    Salut,
    Revin cu update si rezolvare la intrebarea anterioara. Am cumparat kit-ul de pe ebay cu 50 £ire si am reusit intr-un final sa le montez. Totul a fost foarte usor plug&play, nu a fost nevoie de codare sau inlocuire de BCM. Acum am bi-xenon functional, mai putin autoleveling. Mai jos pun link-ul de unde am achizitionat cablurile daca mai este cineva interesat.
    https://www.ebay.co.uk/itm/HALOGEN-...913349?hash=item3409467b05:g:ysYAAOSwWm1cwTyZ
    Asta e o varianta fara batai de cap cu fire trase codari schimbare de BCM.
    Atentie cablurile functioneaza si sunt doar pentru varianta facelift.
     
  20. gica06 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2018
    Locație:
    londra
    Masina:
    audi a4 b8.5 facelift 2.0 tdi an 2013
    taz83

    Am cumparat si eu kit-ul de pe Ebay dar nu functioneaza ledul si faza lunga. Imi zici si mie cum ai facut sa functioneze faza lunga ?

    Masina este din 2013, facelift.
     

Distribuie pagina asta