1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare ulei + filtru cutie automata - sfaturi diverse - cum procedam ?

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de paulspp, 26 Noi 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. je861217 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi A3, 2005, 8P
    Salut

    Am exact aceeasi masina ca si tine. Unde ai facut schimbul la DSG, in ce consta schimbul ? adica filtru cantitate ulei...ms
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Uleiul din cutiile de viteze automate tiptronic si multitronic trebuie inlocuit o data la 60.000km !! Asta e specificatia producatorului. Bafta.
     
  3. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    La multitronic trebuie schimbat la 60.000. La tiptronic e mai complicat, depinzand de cutie.
    De exemplu, producatorul cutiilor (ZF) recomanda ca in conditii grele de mers (pentru cutie, adica viteze mari, remorcari), uleiul sa fie schimbat fie la 120.000 fie la 8 sau 10 ani.
    Pe Elsa Win producatorul recomanda :
    Înlocuire a nu se înlocui 1)
    1) Umplere durabilă: Înlocuire numai după reparaţie, la demontarea băii de ulei ATF (cca. 6 l - 3,0 l).

    Totusi, uleiul imbatraneste si se uzeaza in timp asa ca un schimb la 80-120.000 de km eu cred ca trebuie facut.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta