1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare Volan de pe dreapta pe stanga la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de cristinio, 29 Aug 2008.

  1. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Salutare!

    Cu siguranta cel mai bine a scris KTY. La AUDI si VW Passat care e pe platforma de A4 nu se poate schimba volanul de pe dreapta pe stinga si nici invers si sa iasa treaba buna. Cine a facut-o nu a iesit decat o BULEALA (nu am gasit alt termen, nu am nimic cu meseriasii care spun ca fac treba asta, vinovati sunt cei care pun bot la asa ceva).
    Eu i-as ruga sa-mi monteze sticla de la oglinda din dreapta pe partea stanga. E cam totuna. Partea soferului nu-i la fel cu a pasagerului. Poate primim vesti in legatura cu aeroterma: unde a incaput, servofrana, caseta directie consola ax volan ca de directie si frana depinde viata noastra.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2012
  2. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Eu personal in mai anul asta fac 3 ani de cand am volan pe dreapta. Personal vorbind, nu am sa dau niciodata bani sa-mi schimonosesc masina. Fiecare face ce vrea. Nu recomand sa mergeti cu volan pe dreapta pentru ca daca, Doamne Fereste, se intampla ceva, nu vreau sa mi se reproseze nimic. Eu personal merg de 3 ani si sotia mea la fel. La fel si cu schimbarea de pe RHD pe LHD. Nu recomand si nici nu sunt impotriva. Fiecare face ce vrea. Asta in functie de banii disponibili, de veleitatile de sofer, de calmul de care dati dovada sa aveti rabdare sa va obisnuiti cu volanul pe dreapta, de mecanicul care umbla la masina.....sunt multi fatori. Inclusiv optiunile pe care le are masina. Una este sa muti volanul la un GOLF 2 si alta-i sa muti volanul la un Audi A8.
     
    Ultima editare: 6 Feb 2012
  3. kty

    kty 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    AUDI A4 2004
    Prieteni !!!!

    Nu va chinuiti sa faceti schimbarea de pe dreapta pe stanga !
    Este un chin ! + Ca daca nu ai alta masina cu volan pe stanga sa iei muuulte de pe ea (vezi postul 24) nu se poate ! sau va iesi de tot kkk :blush:

    Daca vrea cineva sa faca o schimbare de pe stanga pe dreapta ii dau eu "piesa" principala " tabla";) dintre compartiment motor si interiorul masini...
    Cine numara gaurile care trebuie date cu burghiu special (pt. taierea punctului de sudura) pentru a scoate si inlocui aceasta "tabla"???

    Parerea mea ca aceste tipuri de masini trebuie lasate cum au fost gandite ....daca nu vreti constiinta incarcata.....:)

    Poza 2 detaliata pentru cei dornici de "schimbari":)
     
    Ultima editare: 7 Feb 2012
  4. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Exact asta ziceam si eu mai sus. Probabil ca sunt masini care au o platforma comuna, si astfel, mutatul volanului se face mult mai usor. Sunt service-uri in UK si Franta care fac asta de ani de zile. Ori identifici un astfel de service, si ti se spune exact cat costa, apoi iti faci calcul exact, ori .....te lasi pagubas. Treaba romaneasca pe masini nemtesti....s-ar putea sa iasa o tiganie de toata frumusetea si o sa plangeti dupa bani , sau cel mai grav....sa planga altii dupa voi .
     
  5. lucianno 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    audi a6,motor 2500,an 1999
    Nu va mai dati cu parerea toti daca nu stiti.
    1. In Anglia nu schimba nimeni volane de pe dreapta pe stanga.
    2. Este un service mare in Belgia ce face asta.
    3. La audi se schimba mai greu dar intrun cuvant se face si iese destul de bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2012
  6. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    buna

    Se face mai greu inseamna costuri mai mari!Si atunci nu e posibil ECONOMIC.Adica tot imposibil este.Drum in Belgia,si apoi daca e service mare si autorizat nu vor pune elemente de directie si frana SH,ci noi!Asa ca cei care aveti masini de Anglia vindeti-le,mai puneti ceva si luati-va una normala ca asa e cel mai ieftin.Lucianno cred ca e suparat ca-si pierde painea!Apropo ce meserie ai de spui sa nu ne dam cu parerea sau poate ai uitat ca esti pe un forum cu discutii!
     
    Ultima editare: 14 Feb 2012
  7. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    salut

    In primul rand te rog, daca ai ceva de spus, sa incerci sa folosesti un limbaj care sa nu genereze tensiuni intre membri.
    In al doilea rand aici suntem pe un forum si putem sa ne dam cu parerea pana se schimba banii.
    In al treilea rand....spune-ne si noua, lumineaza-ne si pe noi, cand ai facut ultimul inventar al tuturor serviceuri-lor din U.K. si ai constatat tu personal ca nici unul din cele cateva sute de mii de service-uri auto nu fac aceasta conversie.
    Ai facut recensamantul service-urilor din Marea Britanie ?
    Rugaminte....citez ...."nu iti mai da cu parerea daca nu stii". Ai inceput bine pe acest forum. Prima postare si deja ai dat cu bata-n balta.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2012
  8. crissss4 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2011
    Locație:
    ro
    Masina:
    audi a4 1.9tdi,131 cai,an 2003
    Am un audi A4 B6 2002 cu volan dreapta acum si pot sa spun ca toate gaurile care sint facute in tabla sant facute si in partea cealalta (in oglinda), deci se poate. Eu acum chiar asta fac, il modific, cea mai complicata problema este mutarea cablajului electric de sub bord
    Piese necesare:
    - caseta directie( cu tot cu conducte)
    - bord complet (nu se potriveste nimic de pe cel cu volan dreapta)
    - conducte frana (de la pompa la ABS)
    - pedale frana
    - stergatoare parbriz (complete, cu tot cu motoras si grila plastic)
    - fete usi partea din fata
    - modificare instalatie electrica
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Iun 2012
  9. kty

    kty 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    AUDI A4 2004
    Confirm si eu pt. A4 B6

    Asa ca succese !
     
  10. pascal_atanasiu

    pascal_atanasiu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2013
    Locație:
    Londra
    Masina:
    Audi A7 3.0 TDI 245bhp , 2011 Cod motor CDUC
    Salutare,
    Sunt un nou membru in breasla, locuiesc in Anglia, am achizitionat un audi A6 C5, 115 cp, 2001, manual si datorita faptului ca in tara asta e o problema mare cu asigurarea ma bate gandul sa fac o recarosare in Romania.
    Este posibil sa achizitionez acte de A6 similar cu ce am eu si epava, pentru a face recorasarea pe o caroserie cu volan in dreapta ?
    La cat timp ar fi legal sa pun si motorul pe care-l am deja, el fiind unul bun ?.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Mai 2013
  11. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Nu inteleg ce vrei sa spui.....fii mai explicit
     
  12. bogdan89

    bogdan89 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2011
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5 -1.9tdi AWX A6 c6 - 2.0tdi blb
    Salutare pascal_atanasiu,

    Exact ce vrei tu sa faci am facut eu, numai ca norocul nu a fost de partea mea:
    -Am cumparat de la Arad un A6 C5 an 2003 131 cp
    -Am cumparat de la Pitesti unul din 2002 asemanator lovit, am trimis copii dupa carti si certificate la Bucuresti sa vad daca corespund caroseriile pentru recarosare, raspunsul a fost unul pozitiv.

    Am facut recarosarea propiu-zisa, adica cartea de identitate cu noua seria de sasiu m-a ajuns undeva la 500 de euro, hartii si spaga tipic romaneasca. Apoi la schimbarea Certificatului de Inmatriculare mi s-a cerut noua Taxa de Timbru intrata in vigoare in 2013.
    La autoturismele pentru care nu s-a platit taxa de inscriere, la schimbarea propietarului vor platii Timbru de Mediu sau taxa de mediu adica vreo 1.700 Euro in cazul meu fara restul de acte.
    Recarosarea o poate face doar cel care are epava sau tu daca gasesti o masina la care este platita Taxa de Mediu (Inmatriculare), ceea ce nu cred, ca o sa gasesti masina la un pret rezonabil.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mai 2013
  13. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    bogdan89 Foarte simplu aduci o masina de afara si nu mai faci recarosare.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mai 2013

Distribuie pagina asta