1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scule auto - chei - SDV-uri - profesionale sau semiprofesionale - sfaturi si recomandari

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de apokalypsm, 31 Ian 2018.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am setul din poza 1 de vreo 2 ani, de la BGS. Le-am gasit pe eBay la reducere, vreo 15 euro. Chiar le-am folosit destul de des, fara nici un fel de problema.
    Se gasesc in mai multe variante.
    Apropo, BGS / Bergen / Kraftmann (cred ca vor sa copieze Craftsman USA care fac scule foarte bune) sunt acelasi lucru.

    Daca vrei sa faci o treaba, ia doar cu clichet.
    Cu toate ca aceste chei daca nu sunt flexibile mie mi se par inutile.
    https://www.emag.ro/set-de-chei-ine... product&utm_source=Mobile App&utm_medium=iOS
     
    Ultima editare: 24 Feb 2018
  2. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Multumesc @audi66 pentru sfat.
    Pot achizitiona cu 100 euro de la cineva urmatorul set. Merita banii? E nou.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, merita.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Setul ala de la Facom, la banii aia, merita cu varf si indesat. Il ai pe viata, pentru ca Facom are o politica de garantie pe viata pentru orice ai cumparat de la ei marca Facom. Se strica si mergi la ei unde ti se inlocuieste. Asta inseamna firma serioasa nu mizerii chinezesti de ultimul drum.
     
    stefan550 apreciază asta.
  5. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Ok. Multumesc pentru sfaturi. Marti ma vad cu omul si daca ma inteleg cu el revin cu poze. Prietenii mei au doua variante nicuna adevarata ori imi deschid garaj, ori sunt nebun sa dau banii pentru uz doar la propria masina/casa.
     
  6. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare din nou. Ma poate ajuta cineva cu diferenta intre capete ribe-spline-xzn. Sunt un fel de torx metric? XZN am inteles ca e mai folosit la motoare. Fac trimitere la yato 0400 si 0420. Multumesc anticipat si rog un coleg care vrea sa explice.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tot ce ai enumerat tu acolo sunt M-uri. Spline, etc.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In trusa aia 0400 ai imbusuri, torxuri si M-uri cu 2 adaptoare. In cea de-a 2-a adica 0420 sunt capete speciale. Nu ai ce face cu ele. Sunt ok primele.
     
  9. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Ok. Am comandat, are si un pret decent 60 ron. Multumesc amundurora pentru promptitudine.
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Stie cineva ceva firme de doamne ajuta pentru un cric hidraulic tip crocodil? Cel original e al naibii de ingust la picior..
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am 2 de la Yato de 2T tip crocodil si 2 tip butelie de la BGS. Iti faci treaba nemaipomenit cu ele daca sunt pentru home-use.
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  12. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Sa nu iei petardele alea rosii din Kaufland/Lidl... singurul avantaj este stabilitatea data de cele 4 roti.
    Vezi si in catalogul de la Unior (unitools).
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  13. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Am gasit Yato la 219ron. Paul nu-mi permit sa platesc 700 ron pe un cric pentru ca e mai mult ca si trusa mea "mare" de scule!
    Este fix pentru home-use deci trebuia sa fie mult mai ok decat cele ieftine de prin lidl/emag/etc. Multumesc amandurora! :detective2:
     
  14. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare. Am ocazia sa cumpar un facom r2 nano ca in poza atasat. E sigilat. 350 ron. Eu zic ca e ok. Voi? Multumesc.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E foarte ok pretul. Il am si eu dar am dat 120 Euro cu mai multi ani in urma.
     
  16. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Revin cu poze cand il am in mana. Inca vanez de la facom un set de chei articulate cu clichet. Fara articulatii se gasesc un pic peste 100 euro, dar vreau articulate.
     
  17. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Cum am promis revin cu poze cu setul 1/4 r2 nano de la Facom. De cum am pus mana se vede calitatea. Acum intrebarea vine, cum e aplicata garantia celor de la Facom, pur si simplu te prezinti cu ce e stricat si se inlocuieste?
     
  18. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Lucrez de 3 ani la o firma de intretinere mecanica, masini si utilaje, de cand a luat fiinta, de fapt. Primele 3-4 luni am lucrat cu Manesmann, Yato, etc. Se duceau ca apa pe râu...Pana când s-a suparat sefu', si de atunci folosim exclusiv Stanley, Facom, Palmera. Avem 3 truse Stanley Fatmax, cu 84 de piese, pe care le folosim cel mai des. Avem de asemenea un coleg, 120kg. Omul nu are simtul masurii, de aceea evitam sa-l punem la strans suruburi. La un moment dat a folosit cricket-ul de la Stanley ca sa stranga piulita unui surub de 20mm diam. A rupt surubul, frate...
    E adevarat ca toate trusele de chei, surubelnite si ce dracu' mai avem noi pe acolo, au costat o mica avere (vreo 7000€), dar isi merita banii pe deplin ! Inca nu am vazut cheie decalibrata, cleste rupt, cric hidraulic cu pierderi de ulei, etc.
    Ideea e ca ar trebui sa procedam la cumpararea sculelor in functie de necesitati si/sau de buzunar, de uzul ce li se va da respectivelor scule. E ca atunci cand iti cumperi o masina : poti alege cu inima, da' ai cu ce intretine dragostea pentru modelul respectiv?
    Pe de alta parte, suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine ! Pfff...filozof m-a facut mama ! :beee::)

    Numai bine !
     
  19. guvis 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2015
    Locație:
    Brussel
    Masina:
    A6 c7 2.0 Tdi Multitronic 2013
    in ultima perioada am cuumparat cateva truse Proxonn,ma declar foarte multumit deraportul pret/calitate,sunt peste Bgs sau Yato.
    De obicei urmaresc oferte pe Amazon si pe https://www.tbs-aachen.de/Promotion_SALE_c863.htm ,cand apare ceva bun mai pun in cos si Gedore/Hazet/Facom/Knipex/Wera/Wiha

    Partea proasta e ca nu prea le folosec,am destul de multe desigilate,admirate si neutilizate.
     
  20. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005

Distribuie pagina asta