1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scut motor si cutie la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de b-13-way, 10 Ian 2008.

  1. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    sal azi dimineata am dat peste un stalpulet de fier ascuns in zapada si m-am trezit cu scutul rupt in 2. Faza este ca am casco dar nu stiu spre ce service sa ma indrept pentru constatare, unde pot sa-l fac mai repede si in cat timp il aduc astia pe comanda.....a mai facut cineva asa ceva? La Porche Romania vreau sa ma duc dar nu stiu cat dureaza pana iti aduc astia scutul pe comanda??:crying:
     
  2. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Pai intreaba la asigurarea unde ai casco ce service iti recunosc. desi pentru un scut care costa (probabil) vreo 40-50 de EUR nu stiu daca merita sa folosesti casco...
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  3. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Bine spus probabil ca este vreo 40-50 E, pentru ca eu am auzit altceva: ca r fii vreo 2000 ron:crying:
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Numai scutul nu poate fi asa de scump. Doar daca mai ai si altceva stricat pe jos (baia de ulei, vreo traversa ceva, cutia sau mai stiu eu ce). E doar o bucata de plastic, ce naiba...
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  5. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Tocmai am intrebat la Audi in Germania si mi-au spus ca un scut pt. A4 1,9 TDI din 2004 (n-am stiut din ce an e al tau) costa cca. 95 EUR cu tot cu tva.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  6. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    La mine lipseste de tot si am fost sa imi iau altul, cica e format din 3 bucati, una centrala care este in jur de 2 mil si 2 laterale cate 700 de mii bucata- noi nu stiu daca originale, oricum ini iau din dezmembrari cu 1 milion toate 3 bucatile
     
  7. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    unde te-ai interesat si ti-au dat preturile astea, spune-mi si mi te rog..:w00t:
    A mea e din 2002, dar ar fi bine sa fie asa pretul..:w00t: Cumpar 2 sa am si de rezerva ca la cat de joasa e...
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  8. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Uite aici:
    Audi Zentrum Frankfurt GmbH
    Hanauer Landstraße 264
    60314 Frankfurt
    Telefon: 069/4208020
    Fax: 069/42080299
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  9. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    Eu stau in Zalau, si la noi se pare ca preturile sunt cu un sfert mai mici decat in Bucuresti
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  10. adrianm 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    1,9 tdi 131
    asta e pretul ca am schimbat si eu :think::think:
     
  11. b-13-way

    b-13-way 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2007
    Locație:
    bucharest
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 131cp
    Si eu tot merge de asta iarna...numai ca am harjait-o de cateva ori pe sub.

    Daca e asa ieftin l-as schimba fara sa folosesc asigurarea casco ca sa nu apar cu daune si sa nu beneficiez de reducere la anu
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2012
  12. aditza 23

    aditza 23 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2008
    Locație:
    galati
    Masina:
    AUDI A4 AVANT 2002 131cp
    salutare,iarna trecuta l-am rupt si eu pe al meu.nu incerca la reprezentanta sa nu faci vreun infarct,nu-ti poti imagina cat iti pot cere pt o bucata de plastic.eu am dat comanda la cineva si m-a costat vreo 210 lei,ieftin ca braga:)
     
  13. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Scut A4 B6

    Salut. Care ma ajuta cu o imagine din ETKA (sau alt program de piese) in care sa fie prezentat scutul motor si prinderile (tipul de suruburi + cod piesa) acestuia?
    Eventual si pentru carenajele rotilor pe fata.
    Am cateva suruburi lipsa pe acolo, si as vrea sa le comand dar nu stiu exact ce coduri au si de cate am nevoie.
     
  14. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Pentru scut mi-am luat direct de la Porsche Buc Vest 2, fara ETKA fara nimic. Stiau despre ce este vorba si cu ei impreuna am cautat in ETKA lor. Sunt parca 8 perechi surub + clema si sunt de 2 feluri, unele mai scurte (4 buc) si unele mai lungi (4 buc). In total au costat vre-o 70 RON. Pentru prinderea aparatoarelor de noroi de scut si deflectorul de vant fata, sunt necesare 6 suruburi cu niste cleme speciale din plastic (alti 48 RON). 4 sunt de tip "varf de sageata" si sunt din plastic (2 pe fiecare roata), se imping si rasucesc 90 grade pentru fixare, iar doua sunt metalice (1 pe fiecare roata spre interiorul masinii) si au cap cu TORX de 25 (parca)

    Eu nu le-am folosit pe toate pt ca nu mai am scut OEM. S-a rupt si am luat unul din fibra de sticla mai rigid si mai gros...evident fiind AM nu se mai potriveste exact si prinderea am facut-o cu autofiletante si soricei. Daca ai nevoie, ne putem intalni sa vezi ce am poate nu mai e nevoie sa comanzi. La scut sunt mai lungi suruburile din spate catre scutul de la cutie si cele din laterale. Cele din fata centru sunt mai scurte.

    Later Edit: Acum am vazut...nu ne putem intalni. Dar ar trebui ca la reprezentanta sa iti poata spune exact care sunt suruburile ca doar au programul. Te duci si le spui ca vrei sa cumperi suruburile de prindere ale scutului.
     
  15. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Eu m-am interesat la volksman de "suruburi pentru prindere scut" si acest kit ajunge undeva pe la 300 RON. Mi s-a parut mult pentru niste suruburi, in conditiile in care voi folosi maxim jumatate din ele.
    Din aceasta cauza ma gandeam sa obtin codurile pentru fiecare surub utilizat acolo, sa ma uit la masina sa vad de cate am nevoie pentru fiecare model, si sa dau comanda de x bucati cod y, z bucati cod k, etc.

    Daca nu le identific cu ajutorul forumului in vreo imagine, dau o fuga pana la reprezentanta, ca la preturile date de tine le-as cumpara pe toate.
    Alea care tin scutul in partea din spate inspre cutie le am, si din alea 3 din fata mai am 2. M-ar interesa in special clema+surub ca sa prind scutul de carenaje si deflectoare de aer.
     
  16. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Inseamna ca ai nevoie de cele 4 suruburi care prind carenajul aripii + deflectorul + scutul si care sunt la roata...alea "fluture" de care spuneam ...si inca unul din cele din fata (ala e model "scurt" din ce stiam). Costa cam 50 RON alea 4 de la roata si inca vre-o 10-15 RON ala din fata...mai mult nu cred sa fie. Poate kit-ul de la volksman contine pe langa toate suruburile si clemele si unele de care nu stim noi sau anumiti suporti care nu iti trebuie si de asta o fi asa scump.
     
  17. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Da, am nevoie de suruburi de alea "fluture" + clemele aferente, dar nu stiu cate, nici macar cu aproximatie, pentru ca nu stiu exact unde vin.

    De exemplu, in poza atasata, stii ce tip de surub imi trebuie? (scuzati mizeria)

    [​IMG]

    Nu stiu in ce masura ai putut tu sa observi, dar eu retin ca acel carenaj vine prins independent de o bucata de fier pe dedesubt, iar dupa se prind scutul si deflectorul de el, in alta gaura (alt surub+clema).
    Daca ar fi mai cald afara, as putea da jos scutul, as face poze si m-as lamuri repede, dar cum nu prea am cum face acesta treaba, o imagine ar fi folositoare.
     
    Ultima editare: 12 Ian 2009
  18. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Da, nu de acel surub vorbeam (pe ala nu l-am cumparat nici o data). Sunt doua suruburi (de plastic, cu cap mare si cu crestatura in cruce), pe fiecare roata care prind aparatoarea de noroi (aia de "mocheta"), deflectorul de aer (cel din poza ta) si scutul. Dar sunt puse in zona verticala a aparatorii de noroi, cam la doua degete de partea de jos a masinii. Scutul are in acea zona o portiune care nu mai este orizontala ci formeaza un L. In acea parte, sunt doua gauri de forma patrata in care intra clemele (intra fortat prin presare). Dupa scut vine deflectorul de aer care se prinde intr-o parte de surubul ala de la tine din poza si dupa aia cu cele doua de care spun eu si care prind si aparatoarea mochetata de noroi din jurul rotii. Practic e un sandwich si straturile sunt: aparatoarea de noroi, deflectorul si scutul. Cel putin asa tin eu minte cand le-am vazut desfacute.
     
  19. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Am inteles foarte bine cum sta treaba, si stiu la ce suruburi te referi cand spui "fluture". Am desfacut si eu scutul 1 data, am idee cum vin suruburile.
    Totusi, surubul original care vine in locul indicat de mine in poza cum il identific? :p

    Rog un coleg care are la dispozitie ETKA sau altceva sa ma ajute cu o poza. Daca nu, ma duc eu zilele astea sa vad ce rezolv si cu aia de la reprezentanta, cu toate ca nu prea imi fac sperante :)
     
  20. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    OK. hai ca am rugat pe cineva sa ma ajute...oricum vroiam sa le stiu si eu. Ai atasata poza.

    Tot in poza ai si codurile pana la 20. Mai multe nu dadea.

    Cam astea ar fi toate...vezi ce iti trebuie. Bafta, sper sa te ajute
     

Distribuie pagina asta