1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scuturi protectie pentru A3 8P - motor - cutie - conducte - discutii diverse

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de iRubik, 11 Aug 2017.

  1. iRubik

    iRubik 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A3, 2.0 TD, 2004
    Salut baieti.

    As vrea sa pun scutul motor pe masina pentru ca cel pe care il am acum e prins in soricei si se desface deja (asa a fost luata)
    Am gasit un anunt pe olx cu niste scuturi la pret de 250 de lei cu aceasta descriere :
    - otel 2mm - vopsit in camp electrosatic;
    - kit montare si accesorii de prindere incluse;
    - 24 luni garantie;
    - fereastra vizitare pentru baia de ulei;
    - se monteaza fara modificari aduse masinii, prinderea originala;
    Credeti ca sunt ok sau caut un original din dezmembrari mai bine ?

    Meri mult

    [​IMG]
     
  2. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Eram si eu interesat de unul exact la fel, dar am facut eu din foaie de aluminiu de 2 mm dupa forma celui de plastic, care mi s-a rupt dupa ce am trecut peste o bucata de gheata.
     
  3. iRubik

    iRubik 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A3, 2.0 TD, 2004
    Daca aveam prinderile originale mai gandeam si eu.Dar e total "aricificat" si as vrea ceva care ori sa fie original ori aproape de original :)
     
  4. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Dacă tot este thread-ul deschis, postez aici.
    Am avut o întâmplare nefericita și mi s-a desprins scutul în timp ce mergeam pe autostrada. Inspectand, prinderile de pe lateral sunt rupte. Probabil de la prea multe insurubari, dezsurubari. Pentru ca nu am reusit sa îl fac sa stea, l-am dat de cu totul, însă nu imi place asa.
    Am rugămintea sa îmi spuneți și mie niște coduri pentru suporți respectivi. Deci am nevoie de suporții laterali în care se prinde scutul de sub masina. Nu prea am putut sa stau sub ea sa observ unde duc, dar sunt de plastic, deci cumva pot fi înlocuiți.
    Va mulțumesc frumos!
     
  5. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am aflat dupa lupte seculare. Scutul se prinde in carenajul frontal (cel din fata rotii).
    Aveti nevoie de urmatoarele:

    8P0821191C si 8P0821192B - carene frontale stanga dreapta
    N 90959101 - clemele de prindere
    N 90974701 - suruburi de prindere pt cleme

    Asta este tot in caz ca vi se mananca plasticul unde stau clemele.
     
    iRubik, AndreyPH și Napster428 apreciază asta.
  6. iRubik

    iRubik 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A3, 2.0 TD, 2004
    Mi-a venit si mie scutul azi,

    Am fost la un service de cartier sa-l puna dar au dat-o cu cotita ca nu se baga la AM.
    O sa caut pe cineva de pe forum sa vad daca pot sa-l instaleze.Din ce am vazut eu vine cu niste picioruse de metal care HABAR nu am unde se pot conecta pe masina.
     
  7. Cristi180WPS 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 2.0 2012
    Salut,
    La fel am patit si eu! Nimeni nu stia cum sa-l monteze, dar am sunat la firma de unde l-am cumparat si mecanicul respectiv a vorbit cu reprezentantul firmei (Odorheiul Secuiesc) si s-a lamurit. Ceva legat de lonjeroane, asta din ce am auzit ;) Dca vrei detalii, iti stau la dispozitie.

    Cam de o luna de zile sunt posesorul unui A3 8P 2012 si mi-am zis sa ma alatur celor care detin aceasta masinuta. Toate bune si frumoase pana in momentul achizitionarii unui scut metalic. La fosta masina, un Golf 4, am avut unul metalic, dar nu aveam nicio vibratie la accelerare asa cum o am cu A3-ul. Inteleg ca sunt motoare diferite, vibratia motorului este si ea una mai puternica, fiind un diesel, dar am un zgomot destul de neplacut in masina si nu stiu cum sa scap de el! Unii mi-au zis sa pun niste garnituri de cauciuc, numai ca eu am gasit doar unele simple la niste magazine sanitare! Sa nu radeti, dar pe la toate service-urile, dadeau din umeri cum ca nu exista solutii decat sa revin la cel de plastic:(...si asta nu vreau! Zgomotul persista cu precadere la accelerare pana la treapta 3-4...apoi mai scade din intensitate! Vin cu rugamintea si intrebarea in acelasi timp daca aveti vreo solutie sau stiti de unde as putea gasi niste garnituri de calitate, nu unele sanitare (asta pt ca deja s-au rupt in momentul insurubarii), pt a scapa de vibratie/zgomot!
    Va multumesc anticipat pt un eventual raspuns! Drumuri intinse ;)
     
  8. iRubik

    iRubik 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A3, 2.0 TD, 2004
    Am instalat azi scutul si exact aceeasi problema am si eu. Extrem de enervant
     
  9. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Salut,
    Este a doua oara cand imi cade scutul aiurea pe autostrada si vreau sa stiu urmatorul lucru: in spate se prinde cu suruburi de caroserie. In laterale se prinde de carenajele rotilor frontale prin negrese si saibe.
    In fata de ce doamne iarta-ma se prinde ? Pentru ca la mine e clar ceva spart, dar nu imi dau seama ce este.
    Intra direct pe fantele tragerului ? Daca da, la mine este crapat undeva la jumatate si din cauza asta imi tot cade.

    Chestia este ca nu imi dau seama daca este tragerul sau altceva, nu de alta, dar tragerul este scump rau, dar il schimb daca e nevoie. :)
    Multumesc.
     
  10. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    În fața pe mijloc are un șurub care se prinde de trager.
     
    Fallen apreciază asta.
  11. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Fix acolo e spart la mine si o parte este cazuta, din ce imi aduc aminte.
    Trebuie sa ma bag sub ea sa fac o poza
    Asta este singura poza pe care o am la indemana.
    E clar ceva neinregula acolo :))

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 17 Iul 2019

Distribuie pagina asta