1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzor lumini si/sau ploaie la A4 B6 - montare ulterioara - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de crossing, 11 Oct 2009.

  1. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Senzor ploaie la A4 B6

    Am pe parbriz 2 senzori ,unul e clar pentru faruri dar nu stiu pt ce e celalalt ,o fi pt ploaie ? Nu am nici o optiune auto pe comanda de la stergatoare ,e clasica .
     
  2. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    daca te referi la senzorii din carcasa oglinzii, care se vad prin parbriz din afara, raspunsul este afirmativ.Unul este responsabil sa aprinda farurile automat daca ai comutatorul de lumini pe auto, iar celalalt este de ploaie.Atentie insa, ca sa iti functioneze in regim "auto" stergatoarele, maneta de stergator trebuie sa fie in pozitia 1, adica urmatoarea de dupa cea mai de jos.O simpla proba ar fi, sa pui maneta in pozitia 1, sa speli putin parbrizul tragand de ea in sus apoi sa mergi afara si sa atingi de cateva ori cu degetul parbrizul in zona senzorilor.Vor pleca automat stergatoarele, crezand ca de fapt ploua:)
    eu sunt f multumit cum imi functioneaza senzorii de ploaie, vei observa si tu ca stergatoarele isi vor modifica ritmul si viteza de stergere in functie de intensitatea ploii.Poti sa lasi linistit mereu maneta de stergator in pozitia 1.Eu asa o am lasat-o si cand incepe ploaia, ele isi fac datoria fara sa ating nimic.
     
  3. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    In carcasa oglnizii este un singur senzor , mai este un senzor exact langa oglinda intr-o cutiuta mica neagra ,se vede senzorul din exterior.
     
  4. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    fa testul cum ti-am descris si vei vedea.Toate care au oglinda interioara cu senzorii de lumini, au si de ploaie.Ai aici si o poza sa vezi cum arata oglinda mea.Daca e la fel, sigur ai si tu!
    Nici maneta mea de stergator nu are vreo pozitie de auto, dar in carte scrie ca pentru functionarea in regim "auto" , ea trebuie sa fie in pozitia 1, asa cum imi si functioneaza de altfel.Asa cum spuneam, eu asa o las, indiferent de vreme iar in caz ca incepe ploaia, stergatoarele isi incep singure activitatea
     
    Ultima editare: 11 Oct 2009
  5. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Fac maine testul ,e la fel oglinda.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2013
  6. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Salut.
    Chiar orice masina echipata cu senzori de lumina are si senzori de ploaie?
    Daca e asa ori senzorul meu de ploaie nu functioaneaza ori eu nu stiu sa folosesc aceasta functie.
    La mine cand misc maneta in sus la prima pozitie este temporizatorul iar cu ajutorul rotitei de pe maniera ce are 4 pozitii modific timpul de actioanre a stergatoarelor. Nu am sesizat la nici o trepta din cele patru ale temporizatorului sa se schimbe automat viteza de reactie a sergatoarelor in functie de cantitatea de apa de pe parbriz.
    Pun o poza cu oglinda de pe masina. Nu am una mai clara dar cred ca un cunoscator isi poate da seama ce tip de oglinda e.
     
    Ultima editare: 12 Oct 2009
  7. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    pare a fi o oglinda la fel ca a mea insa se pare ca ai parbrizul schimbat.Daca era original, aveai o vopsea punctata in jurul plasticelor care acopera senzorii.Deci tie in pozitia 1 iti merge pe temporizator fara sa ploua afara?eu daca pun maneta pe pozitia 0(cea mai de jos) si apoi pe pozitia 1, stergatoarele fac o tura apoi stau, intrand in regim auto.Este adevarat ca daca rotesc de acea rotita si mie imi pleaca stergatoarele insa doar o data chiar daca maneta e in pozitia 1(auto).Incearca sa faci testul cum am zis eu mai sus in postul 2 de aici si zi-ne cum este.Daca poti, fa si o poza de aproape a oglinzii sa vedem senzorii clar.Merg acum la masina sa fac o poza explicita a oglinzii ca sa avem termen de comparatie.
     
    Ultima editare: 12 Oct 2009
  8. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    rotitza tu ai doar oglinda cu functia de antiorbire .. nu ai senzor de ploaie !
     
  9. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    am facut cateva poze sa ne dumirim mai bine cum sta treaba.E posibil ca nu toate care au oglinda cu functia antiorbire sa aiba si senzori de ploaie si de lumini, asta in special la B6.La B7 cred ca este o regula generala ca acesti senzori sa fie montati impreuna.
     
    Ultima editare: 12 Oct 2009
  10. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    pt. levy:
    Asa ma gandeam si eu dar eram contrariat de ce informatie daduse john77 si de asta am intrebat ca poate nu stiu eu sa folosesc corect comenzile.
    Multumesc
     
  11. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    La fel e si la mine rotitza. Doar ca eu mai am un senzor langa oglinda ,intr-o carasa patrata neagra fixata pe parbriz langa oglinda .
     
  12. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Nu merge , pe temporizare la pozitia 1 cand ploua sau bat in geam la senozr degeaba.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Mar 2013
  13. rq3dm4 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI AVF 2004
    Buna ziua, astazi am fost sa imi schimb parbrizul deoarece cel vechi era plin de punctulete si in bataia soarelui nu se mai vedea absolut nimic. Am ajuns la service sa schimbe parbrizul si domnul de acolo imi spune ca masina mea nu are senzori de lumini. Tin sa mentionez am la butonul de faruri optiunea "Auto" si cand este intuneric afara farurile se aprind automat si se sting automat la oprirea motorului. Imi poate spune cineva unde anume este senzorul daca pe parbriz in spatele oglinzii retrovizoare nu este . Va multumesc.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ultima editare: 19 Mar 2013
  15. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    @ rq3dm4 - la B6 senzorul de lumina nu se monteaza intr-un suport special lipit de parbriz, asta se intampla doar la B7. Pt B6, parbrizul are acelasi cod in ambele cazuri, cu sau fara senzori de lumina. Senzorul tau de lumina se afla in carcasa oglinzii, carcasa ce are aceeasi prindere pe parbriz ca si oglinda interioara simpla, fara senzori. Functia comming leaving home isi ia semnalul de aprindere a proiectoarelor ceata la inchiderea/deschiderea masinii din cheie exact din acest senzor de lumina. Iti spun toate astea nu din ghicite sau din experienta unora care au auzit pe ici colo si au aflat ca asa si pe dincolo ci din postura unuia care a montat asa ceva pe mai multe masini. Mai mult de atat, din descrierea ta reiese exact ca ai acel senzor de lumina.
     
  16. dny10

    dny10 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a4 b6 131hp 2001 AWX
    john7 eu as putea sa imi montez acel senzor de lumina in oglinda sau ce implica montarea acelui senzor cat si a senzorului de ploaie?lasa-mi un pm te rog cu detaliile daca poti.multumesc pentru intelegere
     
  17. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    azi am reusit sa finalizez acest retrofit al senzorului de lumina,cu oglinda auto-dimming,si CH-LH.
    Singura intrebare care om am este cum se activeaza sau dezactiveaza functia COMPAS din oglinda????
    am citit pe undeva cum se face calibrarea si cum se activeaza si dezactiveaza,dar nu mai gasesc postul ala acum.
     
  18. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Nu sunt sigur, dar cred ca se activeaza odata cu obtiunea copmpas din rns-e.
    Calibrarea, din ce imi aduc aminte e face rotindute cu masina in cerc, parca.
     
  19. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    ok,am descoperit cu activarea si dezactivarea optiunii Compas. se tine mai mult apasat pe butonul de la oglinda pina se stinge,sau se aprinde afisajul de la Compas.
    Cit despre calibrare,am mai citit pe ici pe colo si calibrarea se face automat in timpul mersului,cind se iau viraje,dar cine vrea sa o faca mai repede,trebuie sa se roteasca in cerc cu o viteza mica,parca pina in 5 sau 10km/h,dar nu stiu de cite ori.
     
  20. eve_2035

    eve_2035 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 2.0 T Q (BPG) 2006 USA
    Salut. Intrebare- difera manetele la masinile echipate cu senzor de ploaie fata de cele fara senzor?
    Eu am senzor de ploaie, dar n-am CB si as vrea sa imi cumpar maneta pentru CB.
    Multumesc.
     

Distribuie pagina asta