1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzor ploaie si lumina - functia Coming Home / Leaving Home la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paul_e88, 11 Feb 2011.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu este obligatorie oglinda cu functia automata de anti-orbire.
     
  2. Oti 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a3 8p Sportback
    Salut,
    Va cer si eu ajutorul: am urmarit tutorialul de mai sus dar nu reusesc nici de cum sa scot mufa. Aveti vreo idee cum sa o scot ? Pare a fi intepenita.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Care mufa ? Trebuie sa punem noi zeci de intrebari pentru ca sa intelegem ? Faci parghie intre cele 2 mufe daca te referi la cea din oglinda interioara. Se face parghie putin cate putin cu un departator din plastic subtire. Sunt scule speciale pentru trimuri care sunt inguste si subtiri la varf.
     
    Ultima editare: 27 Dec 2018
  4. Oti 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a3 8p Sportback
    Mufa E din modulul de comfort
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Apesi pe siguranta si tragi de mufa. Daca nu reusesti cu degetul, apesi cu o surubelnita.
     
    Oti apreciază asta.
  6. Oti 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a3 8p Sportback
    Se poate activa cumva ca functia CH/LH sa fie doar pe proiectoarele ceata fara faza scurta ? Din vcds nu am optiune sa bifez. La facelift stiu ca e dar la 8P simplu nu am gasit. Are cineva idee ?
     
  7. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    Eu am in long codding optiunea cu ch/lh pe priiectoare dar nu vrea sa mearga pe proiectoare, degeaba selectez pe proiectoare ca tot pe faza scurta baga.
     
  8. Vaidos Valentin Cristian

    Vaidos Valentin Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2016
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A6 c6 2997 2010
    Salut,
    Detin un A3 2010 sportback. Citesc de cateva zile pe forumuri, am si activat functiile din VCDS, masina nu are senzori de ploaie/lumina. Cum pot activa functiile CH, LH ? Am si demontat sa gasesc sub bord acea mufa. E insa prea divers blocul acela de relee si nu gasesc mufa respectiva. Specific ca, daca las masina pe DRL si ating maneta de la faza lunga pe urma raman proiectoarele si stopurile aprinse, insa cand o deschid din telecomanda nu face nimic. Ma puteti indruma ? Multumesc frumos.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Montand senzor de ploaie si lumina adica alt parbriz pentru senzor, senzor aplicat pe parbriz in locul special, cablaj, codari si asa mai departe. Este scris pe forum ce iti trebuie.
    E normal sa nu faca nimic.
     
  10. Mateut FLaviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2019
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A3 1.9 2006
    Salut, as avea si eu ceva nelamuriri legat de acest senzor de ploaie/lumini la un audi a3 8p sportback. Parbrizul este original, din fabrica(2006), nu au fost interventii asupra sezorului.
    Incerc sa relatez cronologic lucrurile.

    Am cumparat masina si am vazut ca are martorul "senzor ploaie/lumini" aprins, astfel apareau 2 probleme:
    -stergatoarele nu functionau pe treapta de intermitent deloc(am atasat un video in link-ul de mai jos care arata asta), practic incercau sa se ridice dar se "parcau inapoi sub capota"
    -luminile erau tot timpul aprinse indiferent de intensitatea luminoasa de afara

    Am scanat si am vazut eroarea 02382 Sensor for light detection(G399)(poza atasata in link)

    Am inteles ca este un senzor in oglinda, am dat oglinda jos, am deconectat, reconectat mufa crezand ca e un contact imperfect, am inspectat gelul de la parbriz insa nu am vazut sa aiba inperfectiuni.(Poze in link cu aceasta operatiune)

    Miraculos dupa o vreme si-au revenit stergatoarele, martorul ramanand aprins in bord, stergatoarele functioneaza intermitent insa nu sunt influentate de cantiatea de lichid din zona senzorului
    Aseara mergand spre casa am observat ca bordul este mult mai curat, martorul era stins. Xeanoanele aprinse. Am ajuns acasa si am incercat sa pun multa lumina in zona senzorulului sa vad daca se face comutarea la luminile de zi automat, nimic.
    Azi dimineata era lumina afara, martorul stins in bord, blocul de lumini pe auto, doar luminile de zi erau aprinse. Am zis ok, poate aseara nu am avut suficienta lumina sa le fortez comutarea. Azi am incercat sa obstructionez de tot lumina cu o suprafata opaca sperand ca pot sa vad ca se aprind singurew farurile, dar, nimic.
    Link photos cu poze/video legat de aceasta problema: https://photos.app.goo.gl/SX9YM6HUdnepzKgS7
    Ce sa fac?
    -schimb gelul senzorului din oglinda?(am vorbit la un centru de parbrize si ziceau ca e cam 70 lei operatiunea)
    -schimb senzorul si implicit gel-ul ?
     
  11. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Daca ai eroare pe VagCom ca e defect, este cel mai probabil defect. Schimba-l si schimba si acel gel o data cu el. Se gasesc la dezmembrari destule si la preturi OK. Unul noi este doar vre-o 800-900 ron + manopera.
    Din pura coincidenta, am exact aceeasi problema la a mea si exact asa o sa o abordez cum ti-am scris tie. Il iau de la dezmembrari si mi-l schimb singur in parcare.Apropo.. nici al meu nu are imperfectiuni. Masina este din aceeasi an cu a ta. Si-o fi trait traiul.
     
  12. Mateut FLaviu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2019
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A3 1.9 2006
    netsonic Salut,
    Ai reușit să schimbi ? Funcționează ?
     

Distribuie pagina asta