1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzor temperatura exterioara Audi Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de Cristian Bujac, 28 Dec 2015.

  1. Cristian Bujac

    Cristian Bujac 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2015
    Locație:
    Sinaia
    Masina:
    Q5 , 2.0 TDI (CGLB), 2012, 170CP
    Bună seara!
    Va rog sa mă ajutați într-o problema.
    Am o deviație de temperatura exterioara de aproximativ 5grade la Audi Q5 (an fabricație 07.2011 , motor 2.0 TDI 125Kw). În momentul când motorul se încălzește, temperatura creste câte un pic. As vrea sa știu unde se afla acest senzor. Nu îl găsesc nicăieri. Poate se rezolva ceva ceva dacă as putea sa scot mufa și sa îi dau cu un spray de curățare contacte.
    Va rog sa mă ajutați deoarece nu reușesc sa descopăr unde este.
    Mulțumesc anticipat
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu se vede chiar exact, dar din ce imi dau seama se afla in partea din fata, undeva pe grila. Cam asa arata.
     
  3. Cristian Bujac

    Cristian Bujac 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2015
    Locație:
    Sinaia
    Masina:
    Q5 , 2.0 TDI (CGLB), 2012, 170CP
    Mulțumesc frumos!
    Am tot căutat pe sub grila și nimic. O sa mă mai uit și astăzi conform indicațiilor dvs și o sa revin cu poștari.
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Acolo e, uite o imagine mai elocventa.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  5. Cristian Bujac

    Cristian Bujac 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2015
    Locație:
    Sinaia
    Masina:
    Q5 , 2.0 TDI (CGLB), 2012, 170CP
    Mulțumesc mult de răspuns și de indicații! L-Am găsit nu în grila ci în bara jos, în partea dreapta. Pun o poza.
    Trebuie sa îl studiez mâine un pic sa văd Cum se scoate mufa de contact. Nu știu cu ce este mai bine sa îi dau: cu spray de contacte sau cu WD40.
     
  6. Cristian Bujac

    Cristian Bujac 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2015
    Locație:
    Sinaia
    Masina:
    Q5 , 2.0 TDI (CGLB), 2012, 170CP
    Revin la acest subiect!
    Am scos senzorul de acolo, l-am dat cu spray de contacte, l-am lăsat aproximativ 1 ora scos și l-am pus la loc. Acum îmi indica cu o deviație de 1.5-2 grade. Nu știu ce sa mai fac. Credeți ca ajung sa îl schimb cu totul?
    Va cer ajutor în acesta problema!
    Mulțumesc anticipat
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Deviatie fata de ce? Iti arata in IC alta temperatura fata de cea citita cu VCDS? E normala o toleranta de pana la aprox. 3 grade.
     
  8. Cristian Bujac

    Cristian Bujac 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2015
    Locație:
    Sinaia
    Masina:
    Q5 , 2.0 TDI (CGLB), 2012, 170CP
    Bună seara din nou! Nu am controlat cu VCDS. Doar ce îmi arata la bord. Am verificat punând încă doua mașini langa(un Opel și un Mercedes). La mine arata 2 grade, la Opel 0 grade, iar la Mercedes 0.5 grade. Pe termometrul exterior de casa arata 0 grade. Dacă as scoate borna de baterie se rezeteaza oare? Sau mai bine cu un VCDS? Îmi este teama ca dacă scot borna sa nu se reseteze toate celalalte (sistemul audio, navigația, computerul de bord etc).
    Ce mă puteți sfătui sa fac?
    Mulțumesc anticipat,Cristian.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu zic ca nu e o problema. E posibil ca senzorii de pe cele trei masini sa aibe o acuratete diferita, de aici si diferentele. Dar daca vrei sa fii super-exact, cumpara unul nou, original, si ai terminat. Altceva nu ai ce sa faci. Nu se reseteaza. Cat citeste, atata arata in IC.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cristian sunt deviatii acceptate si in toleranta. Nu mai cauta probleme acolo unde nu sunt. Lasa-l asa. Ca si o poveste: am mers in coloana acum 2 ani mai multe modele de Audi si prin statie ne controlam temperatura exterioara afisata, la nimeni nu era la fel erau deviatii de plus-minus 1 grad si chiar mai mult. Masurarea temperaturii exterioare este influentata de mai multi factori inclusiv de modelul senzorului, pozitionare, cat de nou este si asa mai departe. Bafta
     
  11. Cristian Bujac

    Cristian Bujac 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2015
    Locație:
    Sinaia
    Masina:
    Q5 , 2.0 TDI (CGLB), 2012, 170CP
    Mulțumesc mult de răspuns. O sa țin cont de sfaturi. Va urez o seara buna și un weekend minunat!
     

Distribuie pagina asta