1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzor temperatura exterioara (G17) la A3 8P - afisare in bord - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de drlv85, 13 Dec 2011.

  1. drlv85

    drlv85 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2011
    Locație:
    Dresden
    Masina:
    A3 Sportback 2.0/140 S-Line '06
    Astfel incerc sa ma lamuresc unde e pozitionat exact senzorul care indica temperatura din exterior.

    Cred ca e undeva in fata sub bara sau e in spatele ei, intre bara si radiator, si atunci cred ca e destul de greu de identificat din ochi fara sa dau bara jos, dar vreau sa merg la sigur si sa-l gasesc pentru a-l reconecta sau eventual inlocui.

    Problema ar fi ca, desi temperaturile sunt chiar si cu minus, uneori arata bine dar de cele mai multe ori indica in bord intre 18-21 grade :) Sfaturi ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Dec 2011
  2. drlv85

    drlv85 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2011
    Locație:
    Dresden
    Masina:
    A3 Sportback 2.0/140 S-Line '06
    Astazi am reusit sa-l gasesc. Este prins de grila din fata pe interior, pe partea soferului, imediat sub numar se observa si sta prins cu firele de conectare in sus si "capul" in jos. Cred ca pot sa ajung la el pe dedesubt, o sa incerc sa-l accesez.

    Senzor schimbat. Dureaza aprox 30 de min in functie de dexteritatea degetelor. Masina urcata pe o rampa, se desfac cele 3 suruburi care prind bara (spoiler de plastic) in partea de jos sub grila masinii ca pozitie (1 surub e cel care prinde si scutu de plastic central si inca cate unu de fiecare parte a acestuia simetric asezate la aprox 20 cm - acestea se desfac cu cheie imbus de marime potrivita pe care nu o stiu - personal am luat de la atelierul unde mi-am facut treaba o trusa cu mai multe dimensiuni) si se face putin spatiu intre spoiler si radiator prin care se poate baga o mana. Cu putina vointa se scoate senzorul din locasul lui .. se impinge catre grila ca sa poata fi agatat din exterior, iar cu o surubelnita lata impinge in locul in care senzorul are un click de prindere si se trage cu cealalta mana senzorul afara.

    Dupa inlocuire la primul contact imi indica -45 de grade si dupa aprox 15-20 de kilometri a ajuns la temperatura care trebuie si masoara foarte ok de atunci, deci problema rezolvata. Comandat la Audi senzorul are codul 8Z0 820 535 si costa 18 euro.

    Poate un admin reuseste sa uneasca toate cele 3 posturi ale mele intr-unul singur.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Dec 2011
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am unit doar postul 2 si 3
    Multumim ca ai postat si rezultatul.
    Multi doar intreaba / se plang iar dupa rezolvarea problemei uita intentionat sau nu sa faca publica pe forum rezolvarea problemei acolo unde e cazul. ;)
     
  4. a3bog2007

    a3bog2007 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2015
    Locație:
    belfast
    Masina:
    Audi a3, 1.6, 2007
    afișare temperatura exterioara

    salut
    sa imi zica si mie cineva , cum sa fac sa imi afișeze in bord temperatura exterioara
    la ceasul de bord se vede unde ar trebui sa imi afișeze dar nu se aprinde nimic in locul respectiv ...... care ar fi cauza ........ mersi
    am atasat si o poza si am semnato unde trebuia sa imi arate temperatura
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa si montezi senzorul iti va fi afisata temperatura. Verifica cu VCDS-ul starea lui. Daca il ai il poti interoga cu VCDS-ul.
     
  6. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    @a3bog2007 din cate observ eu, ceasurile tale nu au FIS-ul ala care arata si temperatura exterioara sub ora. Cred ca doar data ti-o poate afisa.

    Mai intai, verifica daca ai senzorul de temperatura montat. E in spatele grilei din fata, pe undeva pe la mijloc asa, cam unde e placuta de inmatriculare. Se vede cu ochiul liber.

    Daca cum spuneam la inceput, nu cred ca ceasurile tale suporta treaba asta. Ai putea sa cauti alte ceasuri, in dezmembrari - undeva la 300 RON, care sa aiba si BC. Cu VCSD-ul se activeaza toate.
     
  7. Adrian 1983 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2018
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A3 8P BXE 1.9TDI 2009
    Se poate face si la aceste ceasuri numai daca are senzorul montat in bara.
    Cu VCDS selectezi 17 instrument / 10 adaptare / canalul 20 unde se selecteaza valoarea 1 , la mine a fost 2, / test / salavare si ar trebui sa afiseze temperatura exterioara.
    Spor la treaba.
     

Distribuie pagina asta