1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la Audi A5 (B8)

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de benqwerty, 23 Ian 2015.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E tot ce iti trebuie.
     
  2. RazvanA5 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5
    Salutare, imi poate spune si mie cineva, va rog, daca am numai senzori de parcare pe spate si MMI 3G Low, este compatibila camera de marsarier?
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Doar camera originala, cu modulul si toata instalatia electrica aferenta modelului tau de MMI.
     
  4. iony.S

    iony.S 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    italia
    Masina:
    audi a5 sportback 2011 170 cp
    Va salut prieteni si UN AN NOU FERICIT TUTUROR,
    Vreau sa instalez o camera pe spate si vroiam sa stiu daca trebuie si acel calculator sau doar camera (ma gandeam la acea din maner portbagaj) si cablurile. Am MMI 3G High Plus cel cu hard disk in portbagaj montat pe A5 sportback an 2011. Multumesc
     
  5. Itzica

    Itzica 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a5 2014
    Salutare pot monta senzori fata spate pe facelift cu imagine pe mmi ? Sau posibil sa nu suporte bmc?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca nu suporta, schimbi BCM-ul. Ideea e ca da, se pot monta.
     
  7. Itzica

    Itzica 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a5 2014
    Multumesc
     
  8. jesper66

    jesper66 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2018
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    A5,2.0 ,2011
    Salutare tuturor,
    Ma poate ajuta cineva cu o parere: am un A5 an 2011cabriolet model din USA fara senzori de parcare. Vreau sa-mi achizitionez senzori parcare spate. Ce fel de senzori se potrivesc pe acest model, modul, coduri, etc. Multumesc.
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    jesper66 apreciază asta.
  10. jesper66

    jesper66 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2018
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    A5,2.0 ,2011
    Multumesc !
     
  11. MANYX86 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2018
    Locație:
    GALATI
    Masina:
    AUDI A5 SPORTBACK 2.0 143 HP 2011
    Salutari ,
    Confirm ca se poate monta /activa camera marsarier pe MMI 3G HIGH .Nu se poate activa /monta pe MMI3G BASIC .
    Operatiune efectuata cu succes de mine cu ajutorul VCDS si documentare de pe net (ceva timp pierdut dar cu folos si cost minim)
    Masina :Audi A5 sportback an 2011- 2.0L - 143CV
    Sistem multimedia : MMI 3G HIGH
    Senzori parcare fata -spate de serie cu afisaj (cred ca toate audi care au senzori fata spate au grafica senzori pe display )

    ''COST TOTAL: 36 EURO fara mana lucru (am facut eu totul) 29 euro camera (aftermarket ) plus 2 pini si un RCA 7 euro eventual pentru cine nu are adaugi costul unui VCDS .
    ATENTIE : Nu trebuie modul camera .

    PLUSURI :
    -imagine foarte clara ,functioneaza perfect
    -poti alege daca vrei sa vezi camera ori grafica cu senzori
    -Look ca de fabrica ,camera integrata in maner .
    -Cost redus
    -Claritate imagine mai mare fata de original

    MINUSURI :
    -Na am linii dinamice a traiectoriei (sunt fixe )
    -Nu este atat de precisa ca cea de serie,cred asta dupa logica dar nu am vazut diferenta sincer .

    Poate o sa reusesc sa fac un tutorial detaliat .
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Se poate monta camera AM fara interfata atat pe MMI 3G Basic cat si pe 3G High. La MMI 3G Plus nu merge fara interfata indiferent ca este camera AM sau OEM.
     
  13. Shinzon 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2020
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A5 cabrio, 2.0TSI, 2012
    Salut,
    Sunt posesorul unui Audi A5 Cabrio 2.0 TSI model american. Masina nu are senzori parcare fata sau spate si nici camera. Am sistem multi-media Concert, am inteles ca asta este non-MMI. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum as putea sa imi montez macar senzori fata/spate sa-mi afiseze pe ecran ? Multumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citesti integral acest topic si citesti integral tot topicul din aria A4 B8 (inclusiv un link cu tutorial in aria A4 B8 pentru montat camera) . Este scris tot ce ai nevoie. Dar dupa cum intrebi sunt colegi in Constanta care te pot ajuta cu necesar de piese si chiar asistenta la manopera pentru ca tu sigur iti prinzi "urechile". Sunt suficiente informatii, mesaje si necesar de piese si sunt repetate de nenumarate ori aici pe forum despre ceea ce ai nevoie.
     
  15. Insurgent.max

    Insurgent.max 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2017
    Locație:
    Horezu-Valcea
    Masina:
    Audi A5 3.0 2009 CCWA
    Salut.

    Am luat de curand modulul de parcare 8K0 919 475 AA (este si cel care trebuia sa fie din fabrica pe masina, masina avand senzor parcare fata + spate din fabrica) doar ca Eu cand am luat masina ,avea modul pentru senzori parcare doar pentru spate.
    Imi poate spune cineva daca trebuie codat din nou modulul care trebuie initial sa fie pe masina deoarece mie pe navigatie imi aparea doar spatele si functiona doar spatele (avand senzori si Pe fata doar ca modulul era doar pt senzori spate) pentru ca l am montat doar ca se aprinde doar becul dar pe navigatie nu apare nimic iar senzorii nu functioneaza deloc,se aude doar un bipuit continue.

    Multumesc.
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In primul rand vezi ce erori ai. Apoi codeaza pentru masina ta modulul pe care l-ai montat pentru 8 senzori. Este posibil ca senzorii fata sa nu fie deloc conectati la modul. In bara fata este o pereche de mufe mama/tata care permit decuplarea senzorilor fata, in momentul in care se demonteaza si indeparteaza bara fata.
     
    Lucasenko apreciază asta.
  17. Insurgent.max

    Insurgent.max 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2017
    Locație:
    Horezu-Valcea
    Masina:
    Audi A5 3.0 2009 CCWA
    Sunt conectate mufele si pentru senzorii fata. Multumesc, o sa incerc sa vad unde gasesc sa pot face codarea.
    Asta era practic si intrebare mea mai pe scurt: daca odata montat modulul trebuie neaparat codat dat fiind faptul ca masina din fabrica are modul cu 8 senzori.

    Ma poti ajuta te rog cu secventa de codare pentru modulul de 8 canale ? Multumesc.
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Se poate monta si camera AM si OEM, pe MMI 3G Basic. Am facut de mai multe ori retrofitul asta.

    Trebuie sa codezi modulul pentru tipul tau de masina, tipul de transmisie (manuala sau automata) cu sau fara carlig, afisare grafica, samd.
     
    Ultima editare: 4 Oct 2020
    Lucasenko apreciază asta.
  19. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)
    Salutare,
    Deci din ce am inteles de aici nu pot activa pe MMI afisarea cand parchez decat daca schimb BCM-ul avand in vedere ca nu am nici unul din modulele mentionate (76 - Park Assist sau 10-Park/Steer Assist).
    Ce am nevoie mai exact pentru a avea afisare cand dau cu spatele: alt BCM sau se poate pune modulul 10-Park/Steer Assist ? Cred ca am unul de pe alta masina cu codul 8K0919475H. Mentionez ca am senzori parcare din fabrica pe spate si recent am facut retrofit la MMI 3G Llus.
     
  20. TheCrow 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A5 Sportback, 2.0 CNHA, 2016, Multitronic 8+1
    Salut. La un A4 B9 am observat ca senzorii pe fata se activează automat atunci când circuli in coloana și te apropii prea tare de mașina din fata sau de un obstacol. Se poate face acest lucru și la A5 2015 ?
     

Distribuie pagina asta