1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Codurile modulului PDC ce incep cu 4F0 sunt pentru MMI 2G, cele cu 4L0 sunt pentru MMI 3G.
    Poti incerca sa activezi afisajul pe display, dar senzori fata nu poti pune folosind acelasi modul.
     
  2. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    OK , bănuiesc ca activarea se face cu Vag . Am sa încerc . Totuși Ce cod de centralina am nevoie pentru senzori fata + spate cu afișajul pe display ? De unde sa achiziționez asa ceva la un preț OK ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bogdan ti-am mai zis sa citesti topicul asta integral. Chiar crezi ca repetand aceleasi lucruri este ok ? Le cumperi de unde vrei tu. Internetul este nemarginit.
     
  4. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Ok . Totuși întrebam daca se potrivește modul de MMI 2G pe MMI 3G . Chiar am citit acest topic dar nu vorbește nici un coleg de modul cu litera L . Toti vorbesc de litera F . Deci se potrivește ? Am găsit pe eBay la 100 dolari seria 4F0919283H. Este OK ?
     
    Cristian Sava A6 apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum sa se potriveasca de la MMI 2G la MMI 3G ? Ai seriile pentru ce ai tu nevoie scrise anterior in acest topic. Nu vreti sa invatati nici picati cu ceara. Asteptati mura-n gura exact ca la clasa a 1-a.
     
    deejayandrei apreciază asta.
  6. Cristian Sava A6

    Cristian Sava A6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (CAHA) 2010
    Butean Bogdan aceeași masina am si eu cu același modul si tot senzori doar spate si iti spun sigur ca se poate din vag sa iti afișeze grafic pe display,acum câteva zile am făcut eu lucrul asta la a mea
     
  7. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Da prietene Cristian Sava funcționează !!! Ms mult !
     
  8. emilemil 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6,2,2010
    Salut,

    Ajutati-ma va rog cu un sfat.
    Recent am achizitionat a6 din 2010, automata, 2.0, diesel si inca nu ma descurc (am cont pe my Audi si citesc manualul de utilizare).

    Am asistenta la parcare plus pe masina. Am activat in MMI optiunea de afisare pe display cand dau cu spatele, dar totusi, in momentul cand pun schimbatorul in pozitia R (cutie automata) se aude semnalul sonor si nu imi apare pe display imaginea cu senzorii.
    Conform manualului ar fi trebuit sa se afiseze pe display in momentul in care pun schimbatorul in pozitia R.

    Precizez ca a functionat si se afisa pe display acum o saptamana in urma.

    Apreciez sfaturile utile.
    Emil.
     
  9. Cristian Sava A6

    Cristian Sava A6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (CAHA) 2010
    Audi66 imi poti spune pana la urma dacă pot monta si camera reverse cu modulul pe care îl am ? sau ce trebuie sa verific sa imi dau seama singur. Modulul meu de parcare e identic cu cel a lui Butean Bogdan colegul are poza pusă mai sus pe aceasta pagina iar la pagina 34 am pus eu poza cu ce echipare MMI am. Te rog audi66 un pic de ajutor dacă se poate. Merci.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cristian, ai MMI 3G High. Ca sa vezi daca modulul suporta camera, intri cu VCDS pe 10-Park/Steer Assist > 07 Coding>Long coding helper si in Byte 0 activezi bit 4 si 5. Apoi vezi daca atunci cand esti in marsariere o sa ai masina in partea stanga a display-ului.
    Inregistreaza-te si vezi si aici codarile ce trebuie facute .
     
    Ultima editare: 9 Oct 2016
  11. Cristian Sava A6

    Cristian Sava A6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (CAHA) 2010
    Iti multumesc nucugeri pentru ajutor!!
     
  12. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Salut . Sunt si eu in aceeași situație cu tine ( retrofit senzori fata ) . Am achiziționat controler cu C la sfârșit , senzori fata originali de pe EBay , sistem cablaje de pe Kufatec , buzzer , buton . Problema majora apare ca si la tine . Ma poți ajuta si eu sunt in aceeași situație cu cele 6 fire de aceeași culoare ( gri ) mufa senzorilor fata care se cuplează in cea care duce la controler .
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In stanga mufa mustar, in dreapta mufa neagra.
    Asocierea pinilor :
    1 - 6
    2 - 1
    5 - 3
    6 - 2
    7 - 4
    8 - 5 (pana in nov. 2006) sau 7 (dupa nov. 2006).
     
  14. Cristian Sava A6

    Cristian Sava A6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (CAHA) 2010
    Butean Bogdan imi poti spune aproximativ cât te-au ajuns senzori+modul +cabluri si buton??na gândesc si eu sa imi pun senzori fata
     
  15. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Cristian Sava
    - modul senzori 90 euro ( eBay )
    - cablaje 90 euro ( Kufatec )
    - senzori fata originali Audi Second Hand 80 euro ( eBay )
    - suporti senzori bara , buzzer , buton ( originali noi ) - 80 euro
    Total aproximativ 340 euro fata montaj .
     
  16. Togan

    Togan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2014
    Locație:
    Rennes-France
    Masina:
    audi a6 , 3.0 tdi 225cp , 2004
    Salut,
    Am si eu o problema cu senzorii de parcare la un Audi A6 C6 din 2004 cu senzori doar pe spate.
    Prima eroare cu bip-ul lung de 3-4-5 secunde a aparut in primavara. Am fost la un garaj si mi-au spus ca este dus senzorul dreapta spate. Am cumparat senzorul l-am montat si timp de vreo 3-4 zile a reaparut bip-ul lung si nimic. Ma duc din nou la garaj si imi spune ca este senzorul mijloc dreapta, dar cum sa zic, mai functiona cateodata. Totusi am mai cumparat inca un senzor dar nu am mai avut timp sa-l schimb, intre timp a venit vara si nu mi-a mai facut nici o problema dar cum a venit toamna si a inceput sa ploua iar nu mai functioneaza. Care credeti ca ar fi problema ca ma dispera si nu stiu ce sa-i fac.
     
    Danny nicula danny apreciază asta.
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Trebuie verificat cablajul/mufele de la senzori si curatat acolo, dat cu spray de contacte. Apoi facuta scanare, sterse erorile pe modul si vazut daca mai face figuri.
     
  18. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Va salut. Reiau o problema mai veche de la senzorii mei de parcare. Asadar, A6 C6 2004, cu senzori fata spate. Problema este ca in momentul cand bag in marche arriere, se aude acel bip lung, si ledul de la buton palpaie. Pe tester imi da eroarea P01549. Mentionez ca daca ascult senzorii cu urechea, nici unul nu ticaie. Ceva pareri? Cum pot vedea pe VagCom care senzor nu merge efectiv?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cum adica cum poti vedea cu VCDS ? Asa bine, te conectezi cu VCDS-ul si faci diagnoza pe centrala de parcare si senzorii aferenti. Daca intrebi cum faci asta mergi la cineva care se pricepe ca tu risti sa faci o "duma" cu VCDS-ul.
     
    Marin Luculescu apreciază asta.
  20. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Nu m-am exprimat corect. Am mai avut probleme cu parktronicul si atunci mi-a spus concret ce senzor era defect. Acum insa, VCDS nu se refera strict la un senzor anume, ci....

    2 Faults Found:

    01549 - Supply Voltage for Parking-Aid Sensor
    009 - Open or Short to Ground
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101001
    Fault Priority: 3
    Fault Frequency: 2
    Reset counter: 180
    Mileage: 249461 km
    Time Indication: 0
    Date: 2016.10.31
    Time: 20:30:44

    01549 - Supply Voltage for Parking-Aid Sensor
    002 - Lower Limit Exceeded
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01100010
    Fault Priority: 3
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 180
    Mileage: 249461 km
    Time Indication: 0
    Date: 2016.10.31
    Time: 20:30:44
    Din ce am citit pe topicul asta, am inteles ca unul sau mai multi senzori ar fii in scurt. Mentionez ca nici unul nu ticaie la activarea marchearrierului. Modulul l-am schimbat, l-am schimbat, e cel cu A la urma...
     

Distribuie pagina asta