1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta demontezi bara complet si iei la verificat toate legaturile si firele din mufe si asa mai departe.
     
  2. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Am verificat mufele, firele, am dat cu spray de contacte... la fel face. Cel mai probabil e vb de vreun scurt in vreun senzor...
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E greu de presupus, de catre noi, din fata calculatorului.
     
  4. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Ideea nasoala e ca am umblat pe la siguranțele alea din dreapta Bordului si azi dimineata servodirecția s-a întărit...
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Asa se intampla cand vrem sa reparam singuri dar ori nu stim, ori nu citim/ne interesam indeajuns...
    Verifica din nou la sigurante. Poate nu ai pus vreo siguranta la locul ei sau nu ai impins-o indeajuns in soclu.
     
  6. Cristian Sava A6

    Cristian Sava A6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (CAHA) 2010
    Butean Bogdan sti cumva dacă modulul pe care l-ai cumpărat suporta si camera R??
     
  7. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Nu știu . După codurile care sunt trecute in acest topic nu ar suporta ...
     
  8. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Problem solved! Pentru cine mai intampina problema cu codul P01549, verificati intai toti senzorii, mai ales daca unul dintre ei este chinezesc! Eu aveam unul chinezesc, care era in scurt si astfel anula tot sistemul!
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    lucian70 apreciază asta.
  10. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Am cumparat doi originali , de la dezmembrari. Unul il pastrez de rezerva. Acum totul e ok. Repet pentru posibilile probleme intampinate de colegi... eroarea P01549, se refera la unul sau mai multi senzori care se afla in scurt. Remediul este sa verificati fiecare senzor in parte, sa sterrgeti de fiecare data eroarea stocata, si apoi sa vedeti daca mai sunt probleme.
     
  11. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Știe cineva care a făcut retrofit senzori fata pe audi A6 an 2010 daca pe bara fata ( fără găuri din fabrica ) exista marcaje pe bara ( in interior ) unde trebuie executate găurile pentru senzori ?
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, eu am facut. Exista acele marcaje, cel putin pe bara de facelift.
    Are atat marcajul unde trebuie sa dai gaura cat si delimitare sa vezi unde trebuiesc lipiti suportii.
     
    Butean Bogdan apreciază asta.
  13. Butean Bogdan

    Butean Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2016
    Locație:
    SomMare
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 2011
    Da, e bara Facelift . Merci mult de răspuns.
     
  14. Florin Gradila

    Florin Gradila 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2016
    Locație:
    Meppen,Niedersachsen,Germany
    Masina:
    Audi A6,4F Limousine ,2,7 TDI ,2010
    Am o intrebare: am urmarit discutia referitoare la senzorii de parcare si eu am senzori de parcare numai pe spate si in marsarier nu a-mi afiseaza nimic pe display. Am intrat cu VCDS-ul si am modificat codul din 0001006 cum am vazut la cineva pe you tube si am scris 0201006 dar cand bagi marsarier pe display dispare pentru o secunda ce este setat in momentul ala si apare din nou ce a fost inainte cu alte cuvinte nu apare masina pe display.
    4L0 910 283 B acesta este codul de fabricatie la modulul de senzori de parcare la masina mea Audi A6 C6 (4F) 2.7 tdi din 2010.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pune codul asta : 2001006
     
  16. deejayandrei

    deejayandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 S-line, 2.0 TDI CAHA 170 CP, 2010
    Bineinteles ca pentru a schimba unul sau mai multi senzori, trebuie data bara jos, nu? Dar trebuie data jos de tot sau doar sus? Procedura este greoaie, merita sa ma bag?
    Pe tester, mi-a dat aceasta eroare care ma trimite la senzorul fata de pe partea șoferului si nu-mi mai functioneaza deloc senzorii de parcare, nici pe fata, nici pe spate, doar pulseaza ledul de pe buton si bip-uie. Ce marca de senzor recomandati?
    Mentionez ca masina are senzorii montati din fabrica.
    Iata si eroarea:
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Front Left si Front Right ii poti schimba daca dai grila de la proiector jos, eventual si proiectorul.
    Cei din mijloc adica Middle Front Left si Middle Front Right nu se pot schimba decat cu bara data jos.
     
    deejayandrei și Florin Gradila apreciază asta.
  18. Florin Gradila

    Florin Gradila 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2016
    Locație:
    Meppen,Niedersachsen,Germany
    Masina:
    Audi A6,4F Limousine ,2,7 TDI ,2010
    Salut nucugheri
    Am schimbat codul si am pus 2001006 dar nu il accepta in rest am pus si 0021006 sau 0201006. Pe acestea doua le accepta dar nu se schimba ba chiar acum nu mai raspunde deloc modulul fata de prima data cand am schimbat din original 0001006 in 0201006
    Prima data cand l-am schimbat, bagam marsarier se schimba din radio o secunda si aparea radio imediat.
    Am citit mai sus si exista o lista cu codurile de module care suporta imagine optica. Cu terminatia B cum am eu scria ca nu suporta imagine optica. Se referea la seriile cu 4F ... la inceput si eu am 4L0910283B si cred ca din cauza asta nu functioneaza.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe facelift codul incepe cu 4L0, doar pe non-facelift incepe cu 4F0.
    4L0910283B suporta senzori spate + camera video. Normal ar trebui sa suporte si afisaj pe display.
     
  20. Florin Gradila

    Florin Gradila 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2016
    Locație:
    Meppen,Niedersachsen,Germany
    Masina:
    Audi A6,4F Limousine ,2,7 TDI ,2010
    Am inteles. Mersi mult pentru informatie. Nu stiu ce coduri sa mai incerc 2001006 ce mi-ai recomandat am incercat de trei ori si nu accepta in schimb daca las un zero in fata codului accepta dar nu se schimba nimic.
    Eventual dupa ce schimb codul trebuie inchis VCDS-ul si luat contacul dupa care trebuie pus din nou ? Habar un am. Am uitat sa mentionez ca senzorul din mijloc dreapta nu functioneaza dar nu cred ca din cauza asta nu apare pe afisaj. :(
     

Distribuie pagina asta