1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. gogota_69 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A6 2.0 TDI BRE 2008- WAUZZZ4F38N085959
    Multumesc :(
     
    D@ni0909 apreciază asta.
  2. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ
    Salut!
    Am si eu o problema cu senzorii de parcare. Sunt momente in care acestia nu functioneaza, iar la o scanare am gasit urmatoarea eroare, despre care nu am gasit nimic pe ross-tech.

    01547 - Sensor for Parking Aid; Rear Mid-Right (G205)
    004 - No Signal/Communication
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01100100
    Fault Priority: 3
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 213
    Mileage: 128358 km
    Time Indication: 0
    Date: 2017.03.07
    Time: 22:04:04

    Din ce inteleg eu, senzorul centru dreapta este cel vinovat. Maine o sa curat mufa senzorului respectiv, dar vroiam sa va intreb daca aveti vreo idee despre eroare.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eroarea este data de senzor. Schimba-l cu unul nou si faci din nou diagnoza.
     
  4. AlexNiste 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2017
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A6 C6 , 2.0 TDI 140CP , 2005
    Buna seara tuturor, detin un A6 C6 , senzori spate + fata. Am probleme cu centrala ( calculatorul ) avand codul 4F0 919 283A , am discutat cu o cunostinta in domeniul marketing auto. Mi-a spus ca codul meu s-a schimbat in unul nou ce se termina cu E , este posibil? Si care model sa-l caut, cu A sau cu E ? Si este posibil sa cumpar calculator cu afisaj si sa fie modificat in VAG?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai citit integral chiar deloc acest topic ? Codurile normal ca sa schimba de catre fabrica (apar imbunatatiri, upgrade, etc., etc.). Sunt bune ambele coduri daca vrei sa cumperi exact ce ai avut pe masina. Pentru modificari, adica sa-ti afiseze grafic, citesti topicul asta integral.
     
  6. AlexNiste 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2017
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A6 C6 , 2.0 TDI 140CP , 2005
    Am citit aproximativ primele 10 pagini si am vazut unde se zice ca nu se poate altii ca spunand ca se poate. Tocmai de acea intrebam.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste aproximativ integral topicul. Multumesc.
     
  8. AlexNiste 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2017
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A6 C6 , 2.0 TDI 140CP , 2005
    Asta voi face avand in vedere ca nu doresti sa ma ajuti. Cred ca era mai rapid daca mi-ai fi raspuns din prima cu da sau nu.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Omule, calculatorul PDC se inlocuieste cu oricare altul ce este pe 8 canale, adica senzori fata + spate. Exista multe coduri compatibile.
    Si ca sa iti raspund la intrebare, da, codul 4F0 919 283 A a fost eliminat si inlocuit cu 4F0 919 283 C, care la randul lui a fost eliminat si inlocuit cu 4F0 919 283 E.

    Orice, dar absolut orice calculator PDC pentru senzori fata + spate se va potrivi pe masina ta.
    Literele difera in functie de codurile PR, adica daca vrei senzori fata, senzori spate, senzori fata + spate, camera si afisaj pe display.
    Ai fi aflat toate astea daca ai fi citit topicul integral.
    Asa munca de lamurire ce trebuie sa ducem cu unii ... de parca sunteti din alta lume, ca sa nu spun altfel.
     
  10. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Salut. Are cineva doi senzori defecti pentru bara fata . Am cumparat o bara de facelift si are gauri pentru senzori iar masina mea nu are senzori fata si am nevoie de doi senzori(doi am) pentru a astupa gaurile .
     
  11. anamaria777 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi 2.0 2008
    Salut,
    Am cumparat recent un audi A6 C6 TDI 2.0, iar bara din fata este schimbata. Este de s-line. In locul senzorilor din fata sunt doar gauri. Cand dau cu spatele se aud senzorii, insa nu se afisaza nimic pe navigatie (navigatie color mare). Ce as putea sa fac in cazul acesta? Macar sa imi afiseze cand dau cu spatele... M-am gandit si la varianta sa cumpar alti senzori, dar mai intai vreau sa stiu ce inseamna codul acesta atasat in poza. Nu am gasit nimic pe net despre acest cod. Multumesc
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ala e codul calculatorului de confort, nu are absolut nici o legatura cu senzorii de parcare. Ala nu este modulul PDC.

    Deranjeaza-te si citeste tot topicul asta si vei afla ce calculator PDC iti trebuie in functie de optiunile dorite. Adica senzori doar spate, senzori fata + spate si/sau afisaj pe display.
     
  13. silvyu

    silvyu 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2012
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Avant, 2.0TDI, cod CAHA, 170CP, manual.
    Salut. Am ocazia sa iau o camera originala doar ca e de pe un passat B7, COD OEM: 5N0 827 566
    E compatibila pt audi a6 c6 4f avant 2010? Momentan am doar senzori spate oem.
     
  14. Legistul2011 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2016
    Locație:
    Germania - Frankfurt am Main
    Masina:
    Audi A6 2.4 2004
    Va salut ,
    am citit aproape tot topicul si nu am gasit rezolvare la problema mea, deacea am intrat sa va povestesc si daca aveti o idee as vrea sa mi-o impartasiti.
    De ceva vreme nu mai merg senzorii de parcare , spate mai exact , am cumpart senzorii i-am schimbat si surpriza...tot nu mergea (vibratia o simteam cand atingeam senzorul) ,am mai schimbat unul pe fata si surpriza, tot nu mergea....dezamagit plec acasa de la service , ma bag sa-mi spal masina , ajung acasa si alta surprza, merg senzorii de parcare dar imi detecta si in fata un obiect atunci cand dadeam cu spatele....si alta surpriza (de parca as fi la Surprize Surpize) dimineata asta iar nu mai functioneaza. Sunt in pana de iedei. Am facut diacnoza si nu am nicio eroare
    Va multumesc anticipat
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie sa verifici toata instalatia senzorilor fata, spate, conectori, buzzere. Este suficient ca una din componente sa fie defecta sau sa aiba un contact imperfect si sistemul nu mai functioneaza. La diagnoza ar trebui sa apara eroarea. Este posibil ca interfata sa nu fie Ok.
     
    Ultima editare: 1 Apr 2017
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Legistul2011 Odata demontati, trebuia sa dai cu spray de contacte pe mufa fiecarui senzor.
    Ce senzori ai pus ? SH sau cei cu sigla Audi de pe aliexpress ? Ai afisaj pe display ?
    Senzorii dau eroare permanenta doar cand sunt morti, in schimb e posibil sa gasesti ceva erori intermitente.
    Undeva ai un contact imperfect sau senzor/i pe duca.
     
  17. Legistul2011 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2016
    Locație:
    Germania - Frankfurt am Main
    Masina:
    Audi A6 2.4 2004
    Am schimbat cu sensori noi nu Sh , nu am afisaj pe display . Daca am un contact imperfet trebuie sa-l gasesc ....chestia este ca ieri dupa ce am spalat masina a functionat si azi numai.sa fie oare din PDC din centrala , acuma am comandat deja cablu pentru vagcom . Merci de raspuns
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e din modulul PDC, nu am dat de niciunul defect pana acum. Este situat astfel incat e imposibil sa ajunga apa la el.
    Problema ta este sigur din mufa sau unul din senzori.

    Daca tu ai senzori fata + spate si la diagnoza nu ti-a dat nici o eroare, ce te-a facut sa schimbi toti senzorii pe spate ? Nu te-ai gandit ca problema ta poate fi un singur senzor, si ala pe fata ?
    Daca aveai afisaj nici nu mai era nevoie de VCDS, vedeai direct ce senzor e dus.
     
  19. Legistul2011 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2016
    Locație:
    Germania - Frankfurt am Main
    Masina:
    Audi A6 2.4 2004
    :))) Buna intrebare, am schimbat pentru ca nu vibra sau nu facea ca un mic greier atunci cand se activa, acuma merg toti inafara de unul depe fata dreapta , tocmai il comand si sper sa functioneze. Oricum, va tin la curent si multumesc inca o data :thumbs-up:
     
  20. Legistul2011 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2016
    Locație:
    Germania - Frankfurt am Main
    Masina:
    Audi A6 2.4 2004
    Buna seara, tin sa va anunt ca am schimbat senzorul cel stricat cu unul noi si tot nu functioneaza . probabil problema pe instalatie, urmeza sa fac programare la Audi si , poate o sa gaseasca ei problema ca eu nu mai mai stiu ce sa fac :banghead:
     

Distribuie pagina asta