1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. andrei.ene

    andrei.ene 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 103 kw, 2007, cod motor BRE, cutie Multitronic JZJ
    Nu stiu care este distributia firelor de-a lungul cablajului, dar la un capat are mufa mustar care se conecteaza la modul si cele doua fire cu pin pentru pozitia 4 si 13 de la mufa cu 16 pini, iar la celalalt capat are mufa pentru buton, mufa pentru buzzer si cea pentru conectarea cablajului senzorilor fata.
    Mentionez ca este cablaj cumparat de la kufatec, deci nu cred sa fie efectuat gresit...
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am luat cablajul de la kufatec si a venit cu toate firele culoare gri si mufele in pungi. Sa vezi chin ...

    N-ai decat sa iei schema din ELSA si sa verifici daca ai cablajul facut ok.

    Eu nici nu stiu despre ce pini vorbesti, cablajul meu avea mufa pentru buton, buzzer, o masa, mufa care intra in modulul PDC si mufa care lega cablajul actual de cel al senzorilor din bara fata.
     
  3. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    Salut,

    Stie cineva care e corespondenta modulelor montate pe facelift (cele cu 4L0 in loc de 4F0) cu optiunie pe care le au?

    Concret, eu am acum pe masina 4L0 910 283 A, 8 senzori si afisaj grafic pe MMI 3g (A6 C6 2009):
    Ideea e ca nu stiu cum sa imi dau seama daca suporta si camera ori ba...

    Si a doua intrebare: daca vreau sa montez camera OEM, mai trebuie sa verific si ca MMI-ul sa fie compatibil, trebuie sa aiba o anumita intrare pentru camera sau ceva, sau conditia necesara si suficienta pentru montarea camerei e sa o suporte modulul de park assist?

    Thanks!
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Simplu, codezi pentru camera si vezi daca iti accepta codarea si/sau daca iti apare optiunea in meniul MMI-ului.
     
    seba18 apreciază asta.
  5. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    Am incercat sa codez atat cu 0231016 cat si cu 0221016 si mi-a acceptat ambele variante (prima e camera+carlig de remorcare si a doua e doar camera, fara carlig - masina mea are carlig retractabil). Ideea e ca in niciuna din situatii afisajul nu reactioneaza, nici atunci cand e in R si nici la apasarea butonului de pe consola...stie cineva daca e normal asa, odata instalata camera cumva partea de afisaj e preluata de calculatorul camerei, sau ceva de genul? Sau pur si simplu modulul meu accepta codarea, dar de fapt nu suporta camera?

    In alta ordine de idei - si imi cer scuze daca s-a detaliat cumva subiectul aici - in afara de camera si modul, de ce cablaje mai am nevoie? Pana acum am gasit camera la doua parcuri de dezmembrari (650 lei, resp 360 euro), dar niciunul nu ofera si cablajul, ci doar camera + modul.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Apuca-te linistit de treaba ca suporta camera 100% daca ti-a acceptat codarea.

    Dupa ce faci codarea dai restart la MMI si o sa gasesti in meniul PDC si optiunea de camera, daca o selectezi o sa afiseze diferite culori pe ecran.
     
  7. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    Am incercat acum si cu restart la MMI, si rezultatul e acelasi. Nu imi apare nici optiunea de camera in meniul de Parking Aid
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nici daca bifezi in CAN Gateway camera ?
     
  9. Danny nicula danny

    Danny nicula danny 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a6 4f2 c6
    Imi poate cineva spune si mie acele 6 fire care vin la mufa ce se imbina cu cea de la senzori care culoare la ce numar vine ? Am cumparat astazi mufa de la Kufatec si nu stiu in ce ordine sa conectez firele care vin de la modul . Am 6 fire . Albastru cu verde, galben cu negru , alb cu rosu, maro simplu, albastru deschis cu mov, albastru inchis cu mov, albastru cu alb, maro cu alb .
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca citeai tot topicul vedeai ca aceeasi problema am avut-o si eu si gaseai si schema necesara. Dar lenea e mare si uneori nu meritati nici macar sa primiti raspuns.
     
  11. Danny nicula danny

    Danny nicula danny 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a6 4f2 c6
    Audi66 imi cer scuze pentru neintelegere. Poate exprimarea mea nu a fost una adecvata. Eu am cablurile OE care vin de la modulul PDC pana in față. Deoarece imi lipsea mufa de la capatul celor 6 fire si continuarea sistemului le-am cumparat (mufa respectiva cu 10 gauri, senzorii față si cablul care face legatura intre senzori si aceasta mufa). Intrebarea mea era daca cineva stie cum as putea conecta cele 6 fire OE la mufa asta after-market.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Danny nicula danny
    Iti mai repet odata, citeste tot topicul, gaseste schema si identifici imediat corespondenta pinilor, implicit a firelor.
    De ce trebuie eu sa caut in 42 de pagini sa iti dau schema cand poti face si tu asta ? Invatati sa va ajutati singuri atata timp cat exista informatia necesara in topic.
    Ca sa fac o exceptie, data viitoare poate iti cauti singur informatia dorita. Ajung eu si pe la Craiova pentru berea aia ...

    In stanga ai pinii mufei ce intra in modulul PDC, in dreapta ai pinii mufei cumparate.

    Pin 1 => Pin 6
    Pin 2 => Pin 1
    Pin 5 => Pin 3
    Pin 6 => Pin 2
    Pin 7 => Pin 4
    Pin 8 => Pin 5

    Identifici culorile firelor mufei PDC dupa corespondenta pinilor si ii infigi in mufa cumparata respectand schema de mai sus.
     
    seba18 apreciază asta.
  13. Danny nicula danny

    Danny nicula danny 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a6 4f2 c6
    In imaginea asta atasata, cablul cu numarul 1 unde sa-l conectez ?
     
  14. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    Se poate reflashui cu VAS. Eu am modul cu 283F terminatie (4senzori+camera) si am pus softul de 8 senzori + camera. Ai nevoie de Audi Flash Data DVD si VAS

    Nu e nici un secret. Doar trebuie sa ai modulul potrivit si versiunea potrivita pe MMI (ma refer la basic si basic plus). Am avut eu personal asa ceva si fara chestii aftermarket, doar am facut retrofita cap coada PDC pe masina (nu am avut initial senzori) cu piese originale si a mers din prima fara alte modificari , Poza e din masina mea si poate fi gasita pe FB la profilul meu cu acelasi nume in albumul A6 4F C6

    Danny nicula danny salut,
    Eu am urmat instructiunile din prima poza atasata. Am si PDF daca vrei il pun aici. La vremea respectiva aveam MMI 2G basic plus iar acum am MMI 2G high dupa retrofit (scuze de off topic). Ideea e ca pe ambele imi mergea visual aid si mai nou pot pune si camera dar atat. Nu stiu daca acea camera depinde si de ce interfata video am pe masina ?

    Tot mai jos am atasat instructiuni de retrofit APS. Ma rog, unele instructiuni sunt lacuniare. Pe cablul kufatec scrie pe fiecare fir ce rol are. Trebuie doar sa va uitati atent la scrisul acela minuscul.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @dregon81 De ce dai P.M ? Nu ti se pare normal sa intrebi aici, ca informatia sa ramana publica si pentru alti colegi doritori de acest retrofit ?

    Ai nevoie de camera cod 4L0 980 551 D.
    Modul PDC capabil sa memoreze codarea pentru camera (gasesti cod in acest topic, daca l-ai citi integral).
    Modul camera cod 4F0 910 441 F sau D.
    Suport lampi numar inmatriculare cod 4L0 827 574.
    Si bineinteles, cablaje.
     
  16. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    Bună seara, mi am găsit mașina lovită în partea din spate, în stânga, după aproximativ 2-3 săptămâni am început să am probleme cu senzorii de parcare, câteodată funcționează, câteodată nu.
    Am scanat eroarea și încerc să mi dau seama dacă e o problemă legată de senzor sau de cablaj, spoilerul nu este înfundat, doar zgâriat în adâncime.
    Mulțumesc.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mai mult ca sigur senzorul este dus de la impact.
    E greu sa se miste mufa din el deoarece este pe clips.
     
  18. p4n73r0n 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    4f 2.0 2011
    Salutare tuturor,
    Pe al meu A6 C6 4F Avant 2.0 TDI MultiTronic cu senzori parcare doar pe spate pana acum o saptamana aveam visual parking activ si mergand foarte bine. Am incercat sa fac niste codari si am si cred ca am atins ceva legat de parking in Green Menu si de atunci nu imi mai afiseaza vizual. Am intrat cu VCDS iar codarea pentru visual este inca activa dar pe CAR/ Parking Sistem imi apare gri. Se poate ca unul din voi sa imi dea niste poze cu Parking din Green Menu ? Ce codari aveti voi ? Multumesc anticipat .
     
  19. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    Îmi poți spune ce cod are senzorul pe original? Vreau să mi comand unu, mulțumesc.
     
  20. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Salut,
    De ceva timp, la masina din profil, nu mai imi apare pe display cand parchez si ma apropii de un obstacol, doar bipaie. Am fost la service si au pus tester-ul pe masina si nu au gasit nici o eroare. Senzorii sunt toti in regula. Acum eu ma gandesc ca nu se prea pricepea persoana in cauza. Ma puteti ajuta cu vreo parere daca a mai patit cineva asa ? Am intrat in setari si e activat sistemul de parcare. Multumesc
     

Distribuie pagina asta