1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    ai senzori fata/spate ?
     
  2. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
  3. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    Salut,
    Ma poate ajuta cineva cu instructiunile de montaj camera pentru MMI 2G High ? Ma intereseaza partea electrica. Am tot montat pe masina dar am 4 cabluri care au venit fara pini din pacate si nu am nici coduri de culoare pe ele. Ma ajuta si o schematica a mufei care se leaga in modulul de camera. Montajul e facut cu Fbas (am si tv tuner hybrid) dar ma rog, detaliile astea nu conteaza asa mult, cred. Multumesc frumos .
     
  4. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    ady25speed apreciază asta.
  5. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    problema la mine este la cablajele CAN-H CAN-L , revin si cu pozele cablajului ce l-am primit eu , am toate modelele de pini necesare doar ca acest cablaj a fost taiat de pe un c6 si sunt cateva fire care stiu ce scop au dar nu sunt 100% ferm convins ca vin unde cred eu , ma ajuta si ce mi-ai dat tu dar mi-ar fi de folos tutorialul pdf montaj camera pentru mmi 2g high , editez mai tarziu cu pozele aferente din masina , multumesc
    Later Edit : se observa in imagini , firele de CAN -oranj+mov) si oranj + rosu , astea doua unde vin ? merg la pdc (pentru ca in aproape toate instructiunile pe 2g pdc este denumit can parcare ) sau merg la bord pe partea stanga unde am conecxiunea CAN High + Can Low !? restul firelor le stiu pozitiile , multumesc pt. raspunsuri
     
    Ultima editare: 15 Mai 2019
  6. ady25speed

    ady25speed 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2015
    Locație:
    Amsterdam
    Masina:
    Audi A6 4F Sedan , 2.7 tdi BPP, M6 JMC , 2007 - Audi A6 C6 Allroad , 2.7Tdi , CANC , 2011
    DrLexic apreciază asta.
  7. Calinu_23@yahoo. Com 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 tdi Le mans facelift
    Buna Seara colegi .Am un Audi A6 C6 3.0 tdi quattro .Si am o problemă cu senzorii de parcare .Pe tester mi a dat următoarea eroare: Front parking aid warning chime(H22),open circuit , short whith ground. Ati putea sa ma ajutați cu o parere .Amai întâlnit cineva aceeași eroare. Am atașat si poza cu eroarea .Va mulțumesc [​IMG]

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
     
  8. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Schimba buzerul fata.
     
  9. Calinu_23@yahoo. Com 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2019
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 tdi Le mans facelift
  10. Sumy 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI 2005
    Salut. Ma poate ajuta cineva cu o lista de piese (si codurile acestora) pentru a instala reverse camera? Si un tutorial? Masina este un A6 C6 din 2005 cu MMI 2G High plus. Multumesc!
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Modul MMI cu intrare FBAS
    Modul PDC ce suporta rearview camera
    Modul camera
    Camera
    Cablaj

    Pentru toate astea gasesti coduri in acest topic, daca l-ai citi.
     
    Pasha Mihai și Sumy apreciază asta.
  12. popescu niculae

    popescu niculae 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2016
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    audi a 6- 20-BLB - 2005
    Salut,
    Mentionez ca am citit tot topicul si nu am gasit rezolvarea. Audi A6 C6 motor 2.0 - an 2005 cod motor BLB. Am facut diagnoza si a aparut defect 1 senzor parcare. Am cumparat nou AM l-am montat pe bara si cand bag marche-arriere piuie incontinu. Am verificat senzorii si inca 2 am descoperit ca sunt defecti. Am cumparat noi AM i-am montat si pe acestia pe bara verificati piuie toti 4 dar cand cuplez marche-arriere piuie la fel, incontinuu. S-a pus testerul, nicio eroare. Va rog sa ma sfatuiti ce poate fi defect, sa fie centrala sau ce anume ? Va multumesc pentru eventualele sfaturi.
     
  13. ddpaudi

    ddpaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    audi
    Salut,
    Verifica difuzorul, posibil sa fie defect. Cred ca se afla pe stalpul spate stanga
     
  14. popescu niculae

    popescu niculae 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2016
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    audi a 6- 20-BLB - 2005
    Difuzorul piue se aude perfect , piuitul este 2-3 bip dupa care incontinu ca si cum masina a ,ajuns la obstacol . Ma gindesc ca vreunul din senzori sa fie defect . S- a mai intimplat sau poate fi altceva?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la un profesionist in electrica. Nu tu rezolvi problema si nu o rezolvi singur. Nu mai incercati sa va reparati voi singuri masinile ci lasati oameni care se pricep sa faca asta. O sa scrii pana maine pe forum. Nu se rezolva din tastatura.
    La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
    Nu mecanicul face diagnoza ci electricianul care iti spune tie si mecanicului ce ai / are de facut.
     
    SAU17 apreciază asta.
  16. popescu niculae

    popescu niculae 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2016
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    audi a 6- 20-BLB - 2005
    Am rezolvat problema , Multumesc dl Cristi sfaturile dv sunt super profesioniste , stiu ca stiti asta dar o confirm pentru cei care inca nu au incredere totala in ce le recomandati dv .
    Hai sa va spun rezolvarea - Un scurt istoric sunt din Alexandria - am pus vad com pe masina si mi-a spus senzor parcare spate dreapta mijloc defect . Mers la service comandat senzor parcare after marchet ,120 lei , pus in locul celui ars masina piuie incontinu. Ma trimit la un tip pune un tester pe masina si spune ca masina nu are nici un defect si senzzorii ar trebuii sa functioneze ( fals si eronat )Intru pe forum citesc citesc citesc ajung la topicul unde se spune ca se pot verifica cu mina sau auditiv ( senzori) pun urechea pe senzori 2 piuie 2 nu piuie. Comand imediat 2 senzori tot after marchet tot 120 buc pun in locul celor care nu piuie si NIMIC masina piuie incontinu . Nervi si stres maxim , sun un prieten la bucuresti si il implor sa imi recomande pe cineva cu tester vad com si ma trimite la un amic al lui care detine asa ceva in alta localitate . M aprimeste omu pune testerul si imi spune senzor defect adica cel care am pus primul senzor - defectiunea din fabrica este ca arata distanta la 23 cm cea ce il face sa piuie incontinu el simtind obstacolul . Alerg comand senzor il schimb siiiiiiiiii merge masina senzorii lucreaza normal offfffffffffffffffffffff am scapat . Multumesc din nou dl Cristi mare om mare caracter mare meserias jos palaria . Am o singura rugaminte dl Cristi va rog din suflet sa aveti putina intelegere pentru cei ca mine care locuim prin localitati unde la aceats ora sunt ceva service auto si mari si mici dar sunt RUDIMENTARI la capitolul scule si testere si care nu inteleg ca la aceasta ora fara un tester performant nu poti face meserie nu nu . Se dau si ei mecanici si electricieni pe genunchi dar eu nu inteleg cei care ii controleaza si ii verifica de ce ii lasa sa functioneze fara astfel de aparatura care usureaza enorm munca in asa ceva . In ca o data mii de multumiri dl Cristi si scuze daca am deranjat.
     
  17. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Pai din start tu te-ai complicat singur cumparand senzori AFM.Mai bine ai fi cumparat OE second...unele piese nu se cumpara after market.
     
  18. Nefuziroza 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2013
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006, BPW
    Bună ziua, am un Audi A6 C6 facelift cu cameră pentru marșarier. Am intrat în posesia unei camere de pe A6 C7 (2013) și mă bate gândul să o pun în locul celei de pe A6 C6.
    2 chestiuni m-ar interesa, dacă v-ați confruntat cu așa ceva:
    1. Se vede mai clar cu cea de pe A6 C7?
    2. Se pot înlocui camerele în sensul dorit de mine fără alte complicații sau e nevoie de codări/adaptări/cabluri noi, etc.?
    Mulțumesc frumos și anticipat!
     
    Tudor.chirila apreciază asta.
  19. Tudor.chirila

    Tudor.chirila 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6, 3.0 TDI 240, 2010 quattro / Audi A4 B8, 2.0 TDI 143, 2010/ Audi A5 B9, 2.0 TDI 190, 2018
    Urmaresc, si eu voiam sa fac un upgrade la camera, dar nu am gasit pe cineva care sa imi monteze una mai buna si sa imi pastreze functiile celei de pe masina.
     
  20. SAU17 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2020
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI, CAGB, DPF, ian 2009
    Salut colegi! Am avut si eu problema cu beeep-ul de 5 sec. la introducerea in marsharrier!! Am rascitit forumul si in final am trecut la mai aprofundatul Vag-Com settings. Dupa lupte seculare daar multa rabdare......--->>>
    Am rezolvat din Vag-Com!!! Reset unit, Start-Stop. Test- = Start-Stop, Apare jos "Activate". Click, Save, Close Module. Scos cheia, 2 sec pauza, reintrodus cheia. Bagat in marchaŕier -->> Dupa 3 sec se aude un bip in spate... Voila, am din nou senzorii de spate functionali!!!!
    Asta Dupa ce 3 zile de piuit 5 sec cand bagam in marsharier, după aceea nu mai detecta nimic!!

    P.S. S-ar putea sa fiu printre norocosi, insa problemele de sensori la Audi in perioada sezonului foarte rece sunt hipercunoscute. Culmea, eu am avut o iarna cu minus 15 grade si masina afara(nu aveam atunci garaj) si nu am avut nici o problema de senzori).
    nu am avut probleme de senzori cand am facut drumuri in Grecia, media 35 grade!
     
    Ultima editare: 19 Feb 2020

Distribuie pagina asta