1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 15 Dec 2015.

1. eugen.filca

eugen.filca 1st Gear Member

Locație:
    resita
    Masina:
    audi A6 2.0 CNHA, 140 kw 2014
    Salutare,va rog un cod de senzor fata din mijloc de pe partea șoferului pt audi A6 c7 2014.Multumesc

2. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Il afli cand il comanzi la un bun vanzator la magazin de piese auto sau mergi la reprezentanta si iti da codul. Lasati internetul.
    De ce ai nevoie de cod cand tu cu seria de sasiu il poti comanda la orice magazin de piese auto ? Nu mai comanda piese pe net ci la magazine de piese auto cu vanzatorul in fata sa vezi exact ce comanzi.

Sau mai simplu aici pe forum (dar ti-a fost lene sa te ajuti singur). E greu sa te ajuti singur aici pe forum cand exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai ?

Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si sa afli singur codul.

Degeaba sunteti membrii pe forum (mai ales de atatia ani) pentru ca nu vreti sa invatati nimic si scriem degeaba.

3. Andreyhot

Andreyhot 1st Gear Member

Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Salut,
    Am eroarea asta pe mașina. Nu merge nici un senzor pe fata + senzori de parktronic. Ce trebuie sa fac ? Vreau sa demontez bara și nu știu ce sa verific. Mă poate ajuta cineva cu o informație ?

Fișiere atașate:

4. borsy

borsy Platinum Member

Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 avant S-tronic 2.0 ultra 140kw CNHA 2014
    În primă fază verifică mufele dacă ai umblat pe la bară, am pățit-o eu pe bara din spate la vreo 2 luni după ce am umblat la ea.

5. Andreyhot

Andreyhot 1st Gear Member

Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a 6 2.0 diesel
    Ok mersi. Toți senzorii de pe fata se îmbina între ei și aceea mufa se duce undeva. Fără sa demontez bara pot sa ajung acolo ?

6. borsy

borsy Platinum Member

Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 avant S-tronic 2.0 ultra 140kw CNHA 2014
    Pe spate sunt legați în serie, pe față nu mai știu exact cum e. Nu cred că ai acces la ei fără să dai bara jos, oricum nu e mare șmecherie.

7. paulkf

paulkf Audi Expert

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Senzorii sunt legati in paralel, dpdv al alimentarii, adica din acelasi fir de +12V si acelasi fir de masa sunt alimentati toti senzorii, iar firele de semnal sunt independente. In mufa cablajului senzorilor sunt 6 fire: 4 fire de semnal de la cei 4 senzori, un fir de +12V si un fir de masa. Si pe fata si pe spate este la fel.

8. sel

sel Bronze Member

Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Salutare!
    Am si eu de ieri o problema, cand cuplez marsarier se aude un beep lung dupa care senzorii nu mai functioneaza si implicit nici camera.
    Tind sa cred ca un senzor este defect.
    Am facut si o scanare, postez eroarea aici
    O idee sau o sugestie este binevenita.

Fișiere atașate:

9. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica si buzzer-ul/cablajul. La senzori trebuie sa auzi un tiuit perceptibil cand apropii urechea de fiecare.

10. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI (BPP) & 3.0 TDI (BMK) 2005
    Ticăit Nucu, ticăit (ca si secundarul unui ceas vechi). :)

11. sel

sel Bronze Member

Locație:
    timisoara
    Masina:
    Aveti idee unde se afla difuzorul auditiv al senzorilor de parcare la C7? Merci.

12. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este in spatele centurei de siguranta pentru pasagerul din spate dreapta .

kTwfwu5.jpg

13. sel

sel Bronze Member

Locație:
    timisoara
    Masina:
    Merci Marian.

Distribuie pagina asta