1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - Buzzer senzori si Camera video marche-arriere la Audi A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de Blackrose, 4 Sep 2008.

  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu tind sa cred ca nu ai cablajele mufate in centrala....sau cablajele nu au masa.Practic tie iti da eroare pe toti senzorii si este imposibil sa fie morti toti!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    La asta ma gandesc si eu. Stiu ca modulul e in spate, de-asupra rotii pe partea soferului. Aveti idee pe unde pleaca cablajul pana in fata?

    Am sters erorile si au reaparut doar ultimele trei, deci tind sa cred ca 2 senzori pe spate sunt, totusi, morti.
     
  3. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    A fost gasit responsabilul, sub arcada rotii de la sofer.
     
  4. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    Am prelungit putin firele si le-am legat din nou. Partea buna e ca toti senzorii merg, partea rea e ca unul citeste 25cm cand nu are nimic in fata. Credeti ca am facut legaturile prost sau e dus senzorul?
     
  5. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    Cablajul e ok. Numarul de inmatriculare era de vina.

    Am inlocuit si doi senzori pe spate si am avut senzori functionali pentru aproximativ 10 minute. Ceilalti doi de pe spate neinlocuiti, aparent buni, nu reactionau in niciun fel la obstacole. Am suflat si sters pe unul din ei si... a murit de tot, am din nou eroare pe modul. Pacatosi senzori..
     
  6. PopaCR

    PopaCR 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2006
    Salut. Am un audi a4 b7 cu rns-e pe el si ma gandeam sa-mi pun senzori fata, spate si camera sa-mi arate pe display-ul navigatiei. Stiti daca se poate ? Multumesc anticipat
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se poate si s-a mai scris pe forum cum sa faci asta. Iti trebuie o interfata care se leaga la RNS-E si in acea interfata te legi cu acea camera originala sau o chinezarie. Ai grija ce interfata cumperi pentru ca nu toate acele interfete stiu sa demoduleze ambele semnale de la ambele camere de marche-arriere. Adica ori cumperi interfata pentru camera mizerie chinezeasca dar care iti faci treaba sau o interfata pentru camera OEM dar numai camera va costa "cat o vacanta" asa ca tot la o mizerie chinezeasca ajungi. :) Bafta
     
    PopaCR apreciază asta.
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Omul intreaba daca poate avea afisaj grafic pentru senzorii de parcare!
    Din ce am citit eu, se poate face cu o unitate modelul nou si o centrala de exeo!Nu am incercat personal, am citit in graba pe un topic.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Catalin el a mentionat si de camera video pentru marche-arriere. Bafta.
     
  10. Dragos Lazar

    Dragos Lazar 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B7 2.0 TDI 2006, cod BRE
    Am întâmpinat o problemă cu senzorii de parcare. Când bag în marșarier se aude un bip scurt și cam atât, nu funcționează deloc. Am încercat să pun VCDS dar când aleg câmpul 76 Park Assist îmi spune că nu poate comunica. Să fie modulul ? Am mai citit pe forum că atunci când pui mâna pe senzori trebuie să vibreze și am văzut că asta se întâmplă la mașina unui prieten, însă la a mea nu vibrează niciunul. A mai pățit cineva ?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa diagnoza cu interfata originala nu cu mizerii chinezesti.
     
  12. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Salut băieți, ajutați ma va rog cu un raspuns. A4 b7 avant 20 tdi blb este masina, senzori fata spate, din cei fata unu sau doi nu păcane la atingere, pe spate unu. Cand este cuplată în R se aude bipait lung câteva secunde dupa nimic. Din tot ce am citit pe forum, am ajuns la concluzia ca daca i as schimba pe cei problematici ar trebui sa functioneze toata instalația, corect?! Ca suspectam buzzer ul. Dar dacă era el de vina nu cred ca scotea nici bipaitul lung. Multumesc!
     
    cornel1970 apreciază asta.
  13. cornel1970

    cornel1970 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2011
    Locație:
    Lerida-spania / Titu , Dambovita
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 Tdi, 2006 resoftat. cod motor BUN.
    Adu 2, :hi:
    Pe audi a8 am avut aceeasi problema cu aceleasi simptome.
    Aveam un senzor defect pe fata.
    L-am schimbat si totul functioneaza perfect.:applaus:
     
  14. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Multumesc Cornel, voiam sa ma asigur ca nu dau câteva sute de lei pe senzori si sa fie buzzer ul sau altceva....
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poti verifica senzorii si cu VCDS, o sa vezi exact care sunt cei cu probleme.
     
  16. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Merci nucugheri, au fost verificați cu vcds-ul voiam să mă asigur că nu este buzzer-ul defect. Cei de la service au zis ca instalația functioneaza ca si o instalație de pom de crăciun si ca daca nu merg unu sau mai mulți senzori nu merge tot sistemul....voiam si confirmarea voastră pt ca v-ați lovit de probleme. Si nu voiam să mă apuc sa caut buzzer-ul prin stâlpi sau bord sau pe unde o fi situat la a4 b7 avant....prefer sa schimb senzorii decât să desfac te miri ce imbracatura la stâlpi...
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Citisem propozitia de mai sus si de asta concluzia era senzorii/verificarea acestora.
     
  18. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Nu e nici o problema. Multumesc de sugestie, oricum va mai trebui făcută una, ca nu mai stiu care sunt cei cu probleme.
     
  19. Sof3107

    Sof3107 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 b7, 2.0, 2006, BPW
    Salutare colegi
    Mă puteți ajuta și pe mine ? Nu știu care e siguranță din panoul de siguranța pentru "senzori parcare spate". Este vorba de un Audi A4 B7 masina din profil.
     
  20. raresionut

    raresionut 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2016
    Locație:
    mangalia
    Masina:
    audi a4/ 2.5/b7
    Salut și la multi ani,
    Senzori spate de parcare la un a4 b7 2005 nu functioneaza. Am observat ca nu mai functioneaza dupa o trecere pe la spălătorie cănd a băgat pistolul pe lângă țeava de eșapament. Să fie de acolo ? Din cand in cand isi revin singuri și functioneaza normal. Multumesc
     

Distribuie pagina asta