1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - Buzzer senzori si Camera video marche-arriere la Audi A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de Blackrose, 4 Sep 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Faci o diagnoza si vezi ce probleme ai. Pot fi senzori defecti, cablaj intrerupt, etc. ..
     
  2. Remi

    Remi 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    My A4 B7 2.0 TDI BPW
    @cartdi - cand iti bazaie 2-3 secunde lung si apoi nu mai spun nimic ai o eroare care iti anuleaza utilizarea intregului sistem de parcare.
    O poti vedea punand un vag pe masina si apoi pregatesti niste bani pentru piesele ce urmeaza sa fie schimbate :)

    Spor!
     
  3. Remi

    Remi 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    My A4 B7 2.0 TDI BPW
    Rezolvare problema senzori

    Eu am rezolvat prin schimbarea a 3 senzori. Am crezut initial ca este centrala. Am schimbat centrala si exact la fel faceau. Dupa schimbarea senzorilor totul este ca nou. :thumbs-up:
    Ca si pret am dat 271 RONI/bucata(piesa originala). Mai mult decat decent avand in vedere ca la PBN sunt in jur de 600 RONI/bucata.
     
  4. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    Salut,

    La gaurile de la senzori de la bara din fata sunt ceva suporti? Si daca da se pot cumpara separat?
     
  5. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Bara vine cu suportii pe ea de noua ..,
     
  6. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    Bara nu este OEM este AM tunning, dar am inteles ...
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cei care cauta buzzer senzor parcare: 8E0 919 279 asta este codul pentru buzzer original.
     
  8. 03geo 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7 avant, 2.0 TDI, blb, 140 CP, S-line, 2005
    Salut!
    Stie cineva daca pe un a4 b7 poate fi montat si un alt senzor de parcare decat cel cu seria 7H0 919 275 D ?
    Multumesc!
     
  9. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    Salut , am si eu o problema , unul dintre senzorii de parcare imi face fitze , cateodata tipa fara motiv , cateodata merge impecabil .
    Aveti idee daca se poate dezactiva doar acel senzor si sa le folosesc pe restu? Credeti ca este stricat sau a intrat mizerie in el ? E ciudat sa mearga doar cateodata
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie obligatoriu inlocuit daca este senzorul defect. Nu se poate anula. Fa o diagnoza ca sa vezi ce este defect. Bafta.
     
  11. cartdi 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2010
    Locație:
    campina
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi
    salutare
    Cred ca mi s-a stricat un senzor parcare si nu mai merge nici unul pe spate. Se poate face din calculator sau trebuie sa dau jos bara ?

    multumesc
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa faci diagnoza si iti spune ce ai defect. Pot fi mai multi senzori sau unul singur defect, centrala defecta sau buzzer. La diagnoza vezi exact si stii mai departe ce ai de facut. Ca sa schimbi senzori de parcare trebuie demontata bara spate.
     
  13. Marlboro100S

    Marlboro100S 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6,C7-2016 -190CP
    Salut,

    Am si eu o problema cu senziri de parcare pe spate la un B7. De aproximativ o luna au inceput sa faca figuri, la ce mod....cand bag in mansalier, parca ramane blocat, piuie in continu apoi cand se opreste si ma apropi de obstacol nu mai zice nimic.

    Puteti sa ma ajuta?
     
  14. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Faptul ca piuie incontinuu pentru cateva secunde bune cand bagi in R e o avertizare a masinii ca sistemul PDC este nefunctional. Tinand cont de asta, e normal sa nu te mai avertizeze cand te apropii de un obstacol. Problema poate fi unul din senzori sau cablajul ce duce pana la ei. Pune un tester (VAG) si vezi ce spune, eventual posteaza eroarea aici daca nu te descurci.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Marlboro100S a cedat unul din senzori sau cablajul este intrerupt catre unul din senzori. La diagnoza o sa vezi exact de unde e problema.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca pui diagnoza o sa vezi unde e problema insa nu si cine o cauzeaza dintre cablaj si senzor.
     
  17. Marlboro100S

    Marlboro100S 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6,C7-2016 -190CP
    problema rezolvata, eroare senzor stanga-centru. Cumparat, schimbat ... merge perfect acuma.;)

    Va multumesc pentru raspunsuri !:salute:
     
  18. micu86 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B7, 2.0 TFSI, 2005
    Salut, incerc sa pun pdc oem pe masina, si nu sunt sigur daca este ok ceea ce caut, si anume seria calculatorului.

    Din ETKA, 8E0 919 283 D este ceea ce mi-ar trebui mie. Senzori doar spate. Din ce am citit pe net, ar fi bun si 8E0 919 283 B, care este anterior, dar tot pentru b7.

    Tot din ETKA, pe b6 este acelasi calculator, fie ca este pentru 4 sau 8 senzori : 8E0 919 283 A.

    Este ok ceea ce am inteles eu?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti trebuie 8E0 919 283 D daca montezi senzori doar pe spate. Asa am eu pe masina. Nu te risca cu alt cod ca s-ar putea sa il iei degeaba.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am pe b6 cel cu A si am doar spate, si nu sunt probleme. Deci nu are treaba, daca ai numai pe spate trebuie sa mearga si asta cu A.
     

Distribuie pagina asta