1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Inca nu stiu despre el :uhm: Sunt in proces de invatare a modelului...:readit:
     
  2. Andrei_m

    Andrei_m 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B8/ 2011/ 2.0 TDI/ 120 CP
    Suntem mai multi care am aprecia, daca ai detalia :)
     
  3. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
    Retro fit senzori fata.Acum am si eu afisarea distantei pe MMI :)
     
  4. catagaby17 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b8 2012
    Va salut , ma puteti ajuta si pe mine va rog ? Centrala mea este codul 8K0919475T si as dori sa stiu daca ar trebui sa functioneze afisajul grafic . Dupa ce il codez nu imi accepta codarea si ma gandesc ca poate fac eu ceva gresit . Va multumesc !
     
    Ultima editare: 6 Noi 2016
  5. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
    Salut,
    Din cate imi amintesc si eu inainte de retro fit am avut modulul cu litera T la final si nu mergea afisajul grafic. Asa am luat masina si nu am incercat niciodata sa fac vreo codare sa incerc daca se poate activa sau nu.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ce VCDS folosesti ? Ar trebui sa o accepte. Bifezi casuta de la bit-ul 5 sau cum codezi ?
    Eventual poti pune valoarea 300107 in casuta New coding in prima fereastra cand deschizi Long coding, sa vezi daca o salveaza asa.
     
  7. catagaby17 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b8 2012
    Va multumesc pentru raspuns. Cand ajung acasa am sa incerc codarea cu 300107 sa vedem poate functioneaza. Sincer nu stiu ce model vcds este dar tot cand voi ajunge acasa voi reveni cu toate detaliile.
     
  8. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Nu toate modulele stiu afisare grafica, deci daca nu merge nu e nici o anomalie.
     
  9. catagaby17 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b8 2012
    Buna seara , am revenit cu informatiile .. Folosesc Vag 11.11. Am incercat si codarea sugerata ( 300107) si nu functioneaza.Masina este berlina iar codarea de acum este 000003 ,iar daca bag 100003 imi spune coding rejected. error 31: Request out of range.
    Camera mi-o accepta ca si codare dar Optical nu .Oare o fi din cauza vagcom-ului ?
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atunci intra prima data pe 16-Security Access, introduci codul 71679, dai Do It, dupa care intri in 46 si bifezi bitul 5.
    Daca nici asa nu te lasa, poti arunca interfata si sa-ti iei alta.
    Modulul cu terminatia T suporta grafic 100%.
     
  11. catagaby17 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b8 2012
    A functionat ! Multumesc mult nucugheri !
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Stie cineva cum se codeaza pentru afisaj grafic pe MMI un A4 din 2012 care are senzori parcare spate dar nu are modulul 10-Park assist si senzorii sunt inclusi in modulul 09-Central electrics ? Unde trebuie codat ? Mersi.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Raspund tot eu ca sa stiti pe viitor: In 09- Central Electrics > Coding > Long coding helper > Byte35
     
    ilky, MRR, ovidiu.crc și încă o persoană apreciază asta.
  14. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Pentru cei care au model b8.5 si stiu ca au centrala compatibila si pentru senzori fata, vedeti ca nu poti activa senzorii fata doar din coding.
    Adica, iti permite sa ii codezi, dar nu face nimic cu ei (nici nu te baga in seama).
    Pentru problema asta solutia este cablu VCP. Se activeaza senzorii fata prin VCP.

    Toate bune
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am dat azi bara jos sa fac gauri pentru senzorii de parcare, dar nu are semne pe interior:banghead: Am verificat fiecare mm de pe bara in interior si n-am gasit nimic care sa ma ghideze . Rog un coleg amabil care are senzori de fabrica pe bara non s-line sa masoare niste distante intre senzori din mijloc, pe lungimea barii, distanta de la capatul barii dinspre aripi si pana la senzorii laterali, distanta de la baza barii (fara fusta) pana la senzori si distanta de la partea superioara a barii (de la portbagaj) pana la senzori. Vreau sa-mi fac o schema, sa dau gaurile simetric si in locurile unde sunt facute de fabrica. Sunt cam multe dimensiuni dar altfel nu stiu daca ma descurc. Nu le am cu desenul, dar cred ca se intelege.
    O sa caut si in Elsa, dar pana acum nu am gasit nimic despre aceste dimensiuni. Multumesc frumos.
     
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nucu, daca ai rabdare pana in weekend, iti fac eu masurarile pe interior. Trebuie sa dau bara jos sa montez radarele de side assist ;)
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mersi Andy...nu prea pot sa stau pana atunci. As avea nevoie de masuratori pana cel tarziu maine la pranz :uhm:
    Masuratorile se pot face pe exteriorul barii, nu trebuie pe interior. Sunt constient ca nimeni nu are bara data jos sa faca masuratori pe interior.
     
  18. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Iti fac eu masurarile pe exterior pana maine la pranz, daca nu apare nimeni mai istet :) Astazi nu mai reusesc .
     
    levisu, tommy lee și nucugheri apreciază asta.
  19. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    @andyzaharia ai reusit cu masuratorile? Urmeaza sa fac si eu "operatiunea". Cred ca ar fi de folos sa fie puse aici si pentru alti doritori.
    @nucu nici bara mea nu are semnele pe interior si-mi pare rau ca nu am reactionat mai repede. Am crezut ca e un caz izolat si am luat de bun sfatul lui @audi66 (postul 391).
    Deci, rectificare: nu toate barile de spate au semne pe interior pentru senzorii de parcare.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -

Distribuie pagina asta