1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sau se foloseste carota din poza atasata care tot scula VAS a grupului VAG este dar nu stiu codul. Are un surub (cu cap imbus de 6) care se introduce in bara dupa ce in prealabil am gaurit-o sa treaca surubul si marginile gaurii ies perfect cu aceasta carota care taie fara sa lase bavura.

    IMG_20161111_153041.jpg
    IMG_20161111_153042.jpg
     
    andyzaharia apreciază asta.
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am si eu o bara de spate de 8K si NU are marcaje de senzori.
     
  3. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    tommy lee da, am facut, i-am trimis lui nucu poze pe whatsapp ) Sper ca revine el cu detalii ulterior si le posteaza aici.

    Later edit: am atasat o poza cu masurile luate, il rog pe nucu sa confirme si el inca odata ) gaurile le faceti pe propria raspundere :)
     
    Ultima editare: 25 Noi 2016
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    O sa revin maine dupa ce fac masuratorile pe exterior. E nasol cu masuratoarea, deoarece sunt numai ondulatii, linii care nu sunt drepte si asa mai departe. Am dat gaurile cu un burghiu (de fapt o freza) in trepte (mersi Cristi :hi:) din interior spre exterior, dupa ce in prealabil am masurat 3ore :banghead: Au iesit foarte bine gaurile, fara bavura. Dupa terminarea gaurii, am slefuit putin interiorul acesteia cu smirghel de 1500. Bine era daca exista burghiu de 17,9 mm, cam asta trebuia sa fie perfect, sa intre senzorul foarte putin fortat in gaura. Asa, intra liber, nu strange deloc pe exterior.
    Nu sunt multumit insa 100%, deoarece nu au iesit senzorii din bara sa fie perfect aliniati cu bara, sunt o idee mai in interior, si asta cu toate ca am folosit senzori si suporti originali.
    Acum asta este, i-am montat si voi pune bara sus, asa cum e. O sa vad daca ma voi putea obisnui cu ei asa, daca nu o sa dau bara jos din nou sa caut o solutie. Voi reveni si cu poze maine. Multumesc colegilor pentru ajutor.
     
  5. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nucu, nici la mine nu stau senzorii iesit la acelasi nivel cu bara, sunt un pic mai inauntru. Si am senzorii din fabrica, asa ca cred ca e "by design" :)
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hmm...parca imi mai trec putin nervii :)
     
    andyzaharia apreciază asta.
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Revin cu cateva precizari pentru colegii care vor sa monteze senzori de parcare la A4 B8 care nu a avut aceasta optiune din fabrica.
    1.
    NU toate barile au semne pe interior pentru senzori.
    2.
    NU toate modelele de B8 au separator de CAN in partea dreapta spate in portbagaj.

    Partea buna este ca se gaseste totusi CAN in mufa modulului de frana de parcare, situat tot in portbagaj in partea dreapta. Asta am aflat-o dupa ce am "lins" Elsa vreo ora si ceva. Se poate folosi tot de acolo plusul si minusul pentru alimentarea modului senzorilor de parcare, din sloturile cu sigurante.
    Codarile se stiu, sunt scrise in topicul codari A4 B8, deci trebuie numai putin curaj si treaba se rezolva.
    Nu postez masuratori, deoarece nu stiu daca sunt relevante cele facute de mine, care am primit informatia de la o bara de limuzina (mersi Andy si Ovidiu) si eu am gaurit bara de avant.
    De mare ajutor in pozitionarea senzorilor pe interior mi-a fost si imaginea de mai jos. Scula de gaurit este cea din poza atasata de colegul paulkf. Pentru intrebari suplimentare, raspund in limita a ceea ce am facut si stiu. Poze atasez pe topicul masinii mele. Spor la treaba.
     
    Ultima editare: 26 Noi 2016
    ovidiutm și andyzaharia apreciază asta.
  8. 70dny

    70dny 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4 B8 2.0 TDI 103kw CJCA 2013
    Salut. Ştie cineva cum se activează grafica la MMI pentru mersul înapoi pentru A4 2.0 tdi 2013?
     
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Daca montezi senzori fata o sa ai si grafica.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum asa ?
    Nu poate sa codeze cu VCDS sau sa schimbe modulul PDC in caz ca al lui nu este compatibil ?
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  11. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    La multe module de PDC se poate activa afisarea grafica chiar daca nu are senzori pe fata. Citeste paginile anterioare pt. a afla cum.
     
  12. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Daca ati citi si voi cu atentie poate nu ar fi atatea informatii eronate pe forum....
    La 2013 nu exista modul separat pentru parcare. Acesta este integrat in BCM1.
    Poti "pacali" centrala dar numai daca pui buton si buzzer. Dar asta e o tiganie ieftina....

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Daca colegul are a4 2013, asta insemna ca e facelift, iar acolo nu exista modul pdc separat, este totul inclus in centrala electrica 09. Deci e cum zice cata181 mai sus, doar cu senzori fata se poate. Si parca pt senzori fata e necesara o parametrizare cu vcp pe centrala, nu doar vcds.
     
  14. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Corect, stiu ca spunea si Marius de vcp.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW

    Alex, eu cand am montat senzorii si cautam informatii, am gasit pentru facelift ceva, neconfirmat insa din alte surse si subiectul ramas in asteptare.
    Poti insa verifica ce e in acel byte, nu te costa nimic.

    09- Central Electrics > Coding > Long coding helper > Byte35
     
  16. asdanniel 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    a 4,2017, motor 190 CP,
    Codarea scrisa de Nucu mai sus a incercat-o cineva ?
     
  17. Adrian Mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 b8 2009 2.0
    Am și eu o problema cu senzorii de parcare.poate cineva sa ma ajute ?
    Când activez senzorii sa parchez mașina se aud senzorii și îmi apare pe unul rosu și bipăie ca și cum ar fii ceva pe el dar nu este nimic. Ce poate sa aibă?
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum ce poate sa aiba, nu ti-e clar ca senzorul respectiv e defect ?
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Sau are probleme in mufe (contacte imperfecte). Eu am avut o problema asemanatoare si am curatat contactele cuplelor cu spray de contact. Incearca si varianta asta pana sa schimbi senzorul/senzorii.
     
    Fanta apreciază asta.
  20. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Dragilor, deschid cutia Pandorei.
    @audi66 , scuze, ai dreptate. Bara mea are semnele pentru senzorii de parcare. Se vad foarte greu si la lumina buna. Atasez poze sa va faceti idee cum arata. Nu sunt sigur daca toate barile au semnele, e bine sa le cautati cu atentie. Eu am avut un incident in toamna, am demontat bara si nu am vazut semnele. Semn_PDC_01.jpg Semn_PDC_02.jpg
     

Distribuie pagina asta