1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact de semnele alea vorbeam.
     
    Najasebi apreciază asta.
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    La mine nu le-am gasit. Am cautat cu simt de raspundere, ziua, la soare, dupa ce am spalat in prealabil acolo.
     
  3. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Din cate am inteles doar barile originale au semnele. Cele aftermarket, nu. Nu am confirmare pe aceasta informatie, este ceea ce am auzit "din piata". Bara mea de fata avea semnele (cand au fost montati senzorii am verificat).
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Codurile le-am gasit, dar semnele nu. Bara este cea OEM. Dar in fine, cred ca nu mai are rost sa despicam firul in patru. Unde sunt e foarte bine si usor de gaurit iar unde nu sunt se fac semnele ulterior, informatia exista.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dreiutz informatia ta este gresita. Sunt bari originale cu si fara semne. Asa cum a spus si Nucu ajunge cat s-a discutat pe marginea acestui subiect.
     
  6. ionutmaster86 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2006 Audi A4 B7 2.0TDI BPW
    Salut baieti,
    Am si eu o intrebare, la un Audi A4 2013 B8.5 cu senzori de parcare fata si spate am incercat sa ii montez camera marsarier aftermarket si nu functioneaza. Ideea este ca, rareori cand cuplez in marsarier apare imaginea de la camera fara senzori(asta rar de tot) in rest apare masina cu senzori fata spate. Din cate am citit la acest model nu este modul separat de PDC. Ideea este ca daca ar fi fost sa trebuiasca modul pentru a aparea imaginea, nu ar fi aparut din cand in cand, asta inseamna ca imagine este. Ori nu s-a codat bine ,dar ma indoiesc deoarece am fost la cineva cunoscut din Bucuresti care se ocupa cu retrofituri . Intrebarea este mai am nevoie de modul sau de alta piesa pentru a avea imagine de la camera si senzori in acelasi timp atunci cand cuplez in marsarier?
    Mentionez ca, masina are MMI 3G+(am citit ca ar avea deja incorporat modul pentru a prelua semnalul video de la camera). Sper sa ma lamureasca cineva care a trecut prin asta.
     
  7. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Centrala electrica a fost codata corespunzator? Aftermarket adica doar camera(china) fara modul?
     
  8. ionutmaster86 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2006 Audi A4 B7 2.0TDI BPW
    Doar camera, fara modul. Din cate am inteles MMI 3G plus are deja intrare pentru camera, se leaga la pini 5 si 11 parca. Dar nu reusim sa o facem sa mearga. Sau ma gandesc ca e nevoie si de modul ca sa stie sa interpreteze imaginea si senzorii? Asa cum am zis din cand in cand, imi apare imaginea de la camera dar fara masina cu senzori. Gasisem o postare pe un forum in belgia unde scria clar ca se poate pune camera aftermarket pe MMI 3G plus fara sa fie nevoie de vreun modul si ce trebuia codat. Nu mai gasesc postarea sub nici o forma. Poate ma ajuta cineva care s-a lovit de problema asta.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ultima editare: 16 Mar 2017
  10. ionutmaster86 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2006 Audi A4 B7 2.0TDI BPW
    Nu stiu pe cate fire s-a facut alimentarea(nu am fost langa masina). Dar am inteles ca difera la B8.5 fata de B8 codarea. O sa incerc sa fac cateva poze.
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cei care vor sa-si monteze camera isi pot face o idee intre calitatea imaginilor camerei AM, montata de colegul @nucugheri
    IMG_1504.JPG
    si a celei OEM + calculator, montate de mine:
    P1000022.jpg P1000023.jpg P1000026.jpg
    Din punctul meu de vedere calitatea imaginii camerei OEM este ceva mai slaba, dar are avantajul unui unghi mai larg de vizualizare, prinzand 0 portiune din bara , o chestie utila in locuri de parcare aglomerate.
    Nucule, scuze pentru ca m-am folosit de o poza facuta de tine, dar este ,,pentru o cauza nobila". Cei ce-si doresc acest retrofit au acum un element de comparatie si pot sa decida daca merita diferenta mare de pret intre camera + calculator OEM si o camera AM.
     
    dreiutz apreciază asta.
  12. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Salut Paul
    Am incercat ca codez pe masina si eu camera dar din pacate nu functioneaza. Adica: eu am facut retrofit la MMI 3G Plus si cu toate ca am centrala de parcare ca si tine nu imi activeaza camera pe masina.
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai camera + calculator OEM ? Ai bifat optiunea in lista de module instalate pe CAN ? Daca da, citeste postul 314, din acest topic, in care am explicat de ce nu mi-a mers cum trebuie, la inceput. Mai trebuie codat modulul camerei J772.
     
    Ultima editare: 28 Mar 2017
  14. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Nu am oem am ca si colegul de mai sus china ":)
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
  16. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Dupa mai multe verificari se pare nu merge pe MMI 3G plus sa instalezi camera fara modul de activare.:(
     
  17. Mihnea2711

    Mihnea2711 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2017
    Locație:
    Bals
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - 2.0 TDI 170 CP
    Salut . Am senzori parcare doar spatre si sunt aftermarket . Am incercat sa activez ilustarea in mmi din vcds dar imi da eroare la codul 10 respectiv 76 . Din meniul ascuns am activat functia dar imi apare cu gri . Ce as putea sa fac pentru a fi redati in mmi . Sau nu se poate pentrut ca sunt aftermarket !??
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sa montezi senzori originali. Ceilalti nu-ti vor apare in MMI in veci.
     
  19. Iulian86

    Iulian86 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 136 cp, 2012
    Salut,

    Eu am senzori originali pe spate si tot nu apar in MMI. Cei de la Audi mi-au explicat ca doar modelele care au senzori fata/spate au si afisarea pe ecran.

    Am incercat sa obtin un pret pentru montarea senzorilor pe fata dar in Bucuresti mi-au cerut 550 euro (piese si manopera inclusa).

    Mi se pare prea mult, mai sunt colegi de forum care au facut operatiunea asta in Bucuresti la un pret mai ok?

    Multumesc,
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da asa e, la modelul facelift unitatea de management senzori parcare este inclusa in modulul Central Electrics.
    Despre pret...nu stiu ce sa zic. Cert este ca senzorii originali SH si cablajele sunt undeva la ~150 euro . Mie personal 400 euro manopera mi se pare exagerat, chiar daca stiu cat trebuie demontat pentru a fi pusi ca de fabrica. Incearca sa cumperi tu piesele si vezi cat te costa manopera la colegii din Bucuresti care se ocupa cu asa ceva.
     

Distribuie pagina asta