1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Poate sa ma lămurească cineva dacă se poate folosi cablajul de la un vw scirocco la mașina mea?

    Vad ca mare parte din cod este identic... Difera doar prefixul..
    Am primit o oferta buna la codul de mai jos si as vrea sa știu dacă se potrivește la mine.
    1K8971095J
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Costa 100-150 lei cablajul pentru masina ta. De ce va place sa va bateti capul cu astfel de “artificii” ?
     
    audi11wst apreciază asta.
  3. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Deci cum poți “minți” centrala ca ai și senzori pe fata?
     
  4. Cosmin90

    Cosmin90 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 TDI CAGA 143 CP Multitronic 8+1
    Va salut!
    Vreau sa montez camera video pentru mers inapoi OEM la un Audi A4 B8 2010 2.0 TDI 143 CP Multitronic. Mentionez ca masina are din fabrica senzori de parcare fata+spate cu afisaj, MMI 3GHIGH si TV-Tunner.
    Imi puteti spune daca pot lega camera la TV-Tunner si care este necesarul total de piese pentru montaj? Imi puteti detalia procedura completa?
    Multumesc frumos!
    Toate cele bune!
     
    Ultima editare: 26 Ian 2018
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In primul rand verifica ce cod are modulul PDC, desi in afara de 8K0 919 475 A , cam toate modulele pentru senzori fata/spate suporta si camera de reverse. Pentru retrofitul camerei ai nevoie de camera cod 5N0 827 566 preferabil cu (AA) in coada, calculatorul camerei cod 8T0 907 441 (C) de preferat. In rest ai nevoie de cablaj intre camera si calculatorul camarei si cablajul dintre calculator si CAN gateway, modul si alimentare modul/camera.
    Off topic - daca vrei si TV-tuner nu vei gasi unul OEM care sa suporte standardul DVB-T2 in care se emite terestru in Romania. Exista in schimb variante AM, insa depinde de sistemul multimedia pe care-l ai pe masina. Eu am gasit o solutie AM cu un STB cu DVB-T2 cu android, dar am MMI 3GP cu SIM si AMI si in felul acesta beneficiez de WIFI si toate avantajele androidului, 9 programe DVB-T2 emise in prezent in Romania si TV online.
     
    Iulian321 apreciază asta.
  6. Marian frincu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valenii de munte
    Masina:
    Audi a4
    Salut,
    Pe un audi A4 B8 din 2014 pot sa montez 2 camere video, fata si spate si sa se vada in display-ul masinii ? Multumesc.
     
  7. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Poti, dar nu OEM. Adica iti trebuie interfata din China.
     
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Depinde in primul rand de sistemul multimedia pe care-l ai. Cu MMI 3G High sau 3G Plus este ceva mai simplu, dar oricum ai nevoie de o interfata, asa cum ti-a spus colegul @dreiutz.
     
  9. APASUL

    APASUL 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4 B8 2.0 2010
    Am o problema și dacă ma poate ajuta cineva, în urma cu 3 zile am schimbat distribuția la reprezentanta volkswagen, audi si totul a fost bine pana a doua zi dimineața când sa bag în marșarier se aude un sunet continu care durează maxim 1 minut și atât, l-am sunat pe domnul care sa ocupat de mașină (pe tester nu a apărut nimic, asa zice el) și de săptămâna viitoare sa ajung la reprezentanță. Problema este că atunci când am plecat de la reprezentanță nu am verificat marșarier-ul, cine se gândea la asa ceva...sper sa nu am alte costuri...
    P.S. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
     
  10. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Ai senzori si pe fata? Posibil daca au dat bara jos sa nu fi legat vreunul. Fa o scanare cu vcds si vezi exact pb.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Apasul fara diagnoza si fara investigatii fizice la fata locului degeaba ai intrebat pe forum. Trebuie diagnoza si trebuie sa demontezi pe acolo ca se vezi cauza.
     
  12. Galea cristi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2013, 2.0 TDI 150 CP
    Salut. Am un Audi A4 din 2013. Are senzori parcare fata / spate cu afisaj pe display. Ma bate gandul sa montez camera video fata/spate.
    Ce imi recomandati? aftermarket sau original (de luat in calcul si second.)

    Va multumesc anticipat.

    Interfata, adica la ce anume te referi (modulul care face legatura intre camere si display )?
    Poate e intrebarea prosteasca, dar intreb in nestiinta de cauza.

    Aveti cumva un link cu acel modul care sa fie compatibil, sau un cod ceva?
    Am gasit la noi AM, da mi se pare exagerat de scump

    Multumesc de intelegere.
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Kiturile camera + calculator OEM, SH sunt destul de scumpe. Poti monta si camera AM, mult mai ieftina, dar nu vei avea grafica suprapusa pe imaginea de la camera pe care o ofera varianta OEM, plus ca e ceva mai dificil de activat

    Da, este vorba de modulul de control al camerei care arata asa: https://www.pieseauto.ro/camera-mar...ortback-din-2012-1336781175.html#&gid=1&pid=1
     
  14. Galea cristi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2013, 2.0 TDI 150 CP
    paulkf, la modulul mentionat de tine anterior se poate conecta si camera fata ?
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Modulul respectiv este numai pentru camera spate, dar are o intrare FBAS (Fakra) pentru TV tuner care ar putea fi folosita pentru conectarea unei camere montata in grila. Problema ar fi de comutare pe camera fata, pentru ca nu se poate face automat, odata cu activarea senzorilor de parcare fata.
     
  16. Rzv92 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI, CJCB 100KW, 2012, Manual
    @Galea cristi ... daca zici ca ai b8 facelift cu senzori fata-spate ma poti ajuta si pe mine cu un cod de la BCM1 ca sa vad la mine daca suporta senzori fata sau nu (eu am senzori doar pe spate)
    Ms :)
     
  17. Galea cristi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2013, 2.0 TDI 150 CP
    Daca imi zici ce e BCM1 si unde il gasesc in masina cu cea mai mare placere...:)
     
  18. Rzv92 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI, CJCB 100KW, 2012, Manual
    De gasit il gasesti sub volan dar trebuie sa desfaci mai multe plastice (este centrala electrica) dar cel mai simplu este sa faci o scanare cu vcds si la 09 central electric sa vezi ce cod scrie ca are (ala ma intereseaza pe mine)
     
    Ultima editare: 4 Mar 2018
  19. Galea cristi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2013, 2.0 TDI 150 CP
    Rzv92, unde pot sa vad in VCDS ce versiune este ?
     
  20. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Faci o scanare completa si o salvezi. In acel log apare si versiunea de HW si de SW a BCM1, adica pe adresa 09 - Central Electric.
     

Distribuie pagina asta