1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Modulul care stie senzori spate si grafica suporta si camera AM. La fel am montat si eu la B8. Important este 3GH care stie sa redea imaginea direct.
     
  2. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Culmea e că eu am 3G Basic :)

    [​IMG]
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atunci asta este intr-adevar o stire ;)

    Eu te-am crezut, ma refeream ca e o stire pt colegii care vor dori sa faca acest retrofit pe 3G Basic, care este cel mai "raspandit" pe B8, retrofit foarte util si mai ales pentru multi...ieftin :)
     
    Florian IONITA-STOICESCU apreciază asta.
  4. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Nu stiu exact care e cheia (ori modulul pdc, ori mmi-ul)...

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pe MMI 3G Basic si 3G High se poate monta fie camera OEM, cu sau fara modul de control, fie camera AM. Practic, camera furnizeaza doar imaginea, aceasta fiind prelucrata/ajustata, in cazul celei OEM, de modulul dedicat care aplica grafica si corecteaza intro oarecare masura aberatiile optice. Imaginea camerei OEM fara modul este deformata spre exteriorul (barii spate a) masinii. Modulul OEM corecteaza aceasta aberatie optica si reface curbura naturala a barii spate a masinii. Tot modulul OEM permite atat calibrarea liniilor de ghidaj astfel incat sa fie paralele cu suprafata drumului, cat si ajustarea nivelului de stralucire, contrast si culoare a imagnii camerei. Lasand la o parte ,,teoria" si avantajele camerei si a modulului OEM, ideea este ca pe MMI 3G Basic si 3G High se pot monta atat camere AM cat si camere OEM cu sau fara modul, indiferent de tipul centralei senzorilor de parcare. Problema apare la MMI 3G Plus care nu accepta decat camere cu interfete de control. Ideea este ca MMI 3G Plus are mai multe intrari video si ,,cineva" trebuie sa comande intrarea potrivita pentru semnalul video de la camera, acel cineva fiind chiar interfata AM sau modulul OEM, in cazul camerei originale, evident.
     
    Florian IONITA-STOICESCU apreciază asta.
  6. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Înseamnă că trebuie editate toate postarile din acest topic referitoare la capabilitatea unor tipuri de module pdc de acceptare a camerei reverse.

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
    Iulian321 și paulkf apreciază asta.
  7. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Tocmai ce am probat unitatea de control 8T0 de pe mașina mea, pe cea a unui prieten care are 2G ! Merge , dar cablul diferă si neaparat trebuie display-ul schimbat, pentru ca al lui nu reda video !
    Am schimbat display-ul, am lăsat cablul cumpărat de pe net, am codat, urmează să își cumpere unitate și apoi o si calibram, camera!
    Nu am stiut, dar surprinzător, merge ! Probabil ca unele unități PDC redau grafica optică de pe ecran, sau poate ca toate unitățile PDC redau grafica optică! Problema, cred eu, ramane la display-ul din fabrică, pentru 2G si/sau alte variabile, care nu lasa redarea graficii?!
    Stiu ca am incercat sa dau drumul la afișaj grafic pe un A8 cu MMI 2G, in trecut si nu a mers. Interesant este ca apăreau scurt si dispăreau!

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 3 Feb 2019
  8. DecentKid 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2014
    Un pic de ajutor, va rog!

    Mentionez ca detin un Audi A4 B8 facelift, FARA senzori de parcare si am cumparat un set (calculator, senzori, buzzer, fire) pentru a monta senzori parcare spate.
    Am nevoie de urmatoarele conexiuni:
    - Brown: GND
    - RED: +12V
    - Orange with brown strip: CAN low (directly to can gateway pin 8)
    - Orange with black strip: CAN high (directly to can gateway pin 18)

    Intrebare: Pot lega toate firele in portbagaj, fara sa mai merg cu fire in partea din fata-pasager? Am CAN in portbagaj (poate la modulul defrana de mana electrica)? Orice detalii ma ajuta, multumesc!

    Pomenea cineva aici pe forum ca la A4 B8 facelift, in portbagaj exista un separator de CAN, ma ajuta cineva sa il localizez?

    Asta e setul cumparat: www.cars-equipment.com/en/shop/rear-pdc-ops/oem-ops-for-audi-a4-b8/
     
    Florian IONITA-STOICESCU apreciază asta.
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Raspunsul exista in acest topic. Citeste-l ca iti va folosi :readit:
     
  10. DecentKid 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2014
    @nucugheri Am citit tot topicul, si mi-a folosit. Dar exista doar 2-3 referiri la separator de CAN in portbagaj. Ma poti ajuta cu mai mult info, te rog?
    O poza cu acel separator, sa stiu ce si unde sa caut, ar fi perfect :)
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu ai citit sau ai citit pe sarite. Chiar eu am spus ca nu exista acel separator dar gasesti CAN si in portbagaj.
     
  12. DecentKid 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2014
    Am vazut, la frana de mana electrica. Tot tu spuneai ca unele modele au separator CAN.
    Imi poti da mai multe detalii, adica cum leg CAN low so high, in mufa de la frana? Am loc acolo? Sau un link cu conexiunile la modulul de frana de mana?
    Multumesc.

    Poate are cineva si pune o poza aici cu acel separator de CAN, mi-ar fi util...
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu au separator de CAN. Spuneam asa atunci ca amintise Cata181 de asta, eu nu stiam exact in acel moment si nu puteam spune cu certitudine.
    Poti folosi conectori rapizi sa te "prinzi" pe firele existente, insa din ce tin minte spatiul acolo insa e destul de limitat.
    Dar dupa ce demontezi poti sa-ti faci o idee clara ce metoda ai putea folosi sa te conectezi la acel modul,asta ca sa nu mai dai jos alte componente si sa ajungi cu firele in partea din fata. Schema modului pentru frana de mana o gasesti in Elsa, poate chiar si pe forum, dar nu stiu exact unde.
     
    DecentKid apreciază asta.
  14. razvan_wdr

    razvan_wdr 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 2011 Ambi* Luxe
    Salut! Aveti idee daca gasesc la reprezentanta doar mufa senzorului, impreuna cu cablaj aferent?
    Ma gandesc ca sunt sanse mici sa gasesc la dezmembrari, atata timp cat nu am nevoie si de senzor...
    Am gasit ceva pe ebay , dar nu stiu daca livreaza in Ro :D
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Doar mufa se gaseste, are cod scris pe ea. Cablajul se confectioneaza cu pini, sealant-ul de etansare din capatul pinului si firul de grosime dedicat.
     
  16. DecentKid 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2014
    Ionut, ai reusit sa rezolvi problema cu afisarea doar pentru 2-3 secunde? Daca da, cum? Multumesc

    Va rog un pic de ajutor.

    Am instalat senzori parcare OE spate (inainte nu aveam deloc) si am facut codarile in modulul Park Assist (10).
    Acustic functioneaza OK, dar imaginea cu masina si liniutele rosii apare pentru 2-3 secunde si apoi dispare.
    Am MMI 3G+ si modulul de parcare 8K0919475H. Alte persoane au reusit sa codeze afisearea in MMI cu acest modul.

    Mai trebuie sa codez si in alta parte, pe langa Park Assist (10) ? Daca da, ce si unde.

    Multumesc.
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In mod normal, la masina ta care este facelift, modulul de senzori parcare este incorporat in BCM, iar grafic merge doar daca ai si senzori fata .
    Daca ai montat tu, vezi daca iti apare modulul 10 in CAN Gateway si bifeaza-l acolo.
     
  18. DecentKid 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2014
    Da, am montat modulul 10 si apare in CAN, l-am bifat si am codat si cu VAG. Practic am pus varianta de PDC spate de pe non-facelift.
    Ideea e ca apare grafica doar pentru 2-3 secunde si apoi ecranul MMI se intoarce la starea initiala. Mentionez ca in MMI imi apare meniul cu display On/Off si reglajele de volum si fader pentru buzzer, toate functioneaza OK, doar ca nu "sta" imaginea cu masina...
    Cred ca trebuie codat ceva si in modulul de confor 5F, dar nu stiu sigur. Sau poate trebuie sa schimb ceva si in centrala 09?
    Orice sugestii sunt de apreciat :)

    Ar fi foarte util daca cineva care a facut retrofit la senzori parcare spate OEM la facelift (masina fiind fara senzori parcare initial) imi spune daca a reusit si cum.

    P.S. Conteaza versiunea de MMI 3G+, oare trebuie update de firmware ca sa mearga?
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie sa codezi si in 5F optiunea de PDC. Verifica si codarea din modulul PDC (10) legata de tipul cutiei de viteze.
     
    Ultima editare: 26 Feb 2019
  20. DecentKid 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 2014
    Cred ca am codat tot, va rog sa va uitati ce am codat mai jos si sa imi spuneti daca am gresit ceva sau lipseste vreo codare.

    Mentionez ca senzorii functioneaza acustic si am in MMI 3G+ meniul pe park assist unde pot seta display ON/Off, volumul buzzerului, tonul buzzerului si volumul de dimming. Problema este ca atunci cand pun cutia de viteze in R imaginea cu masina si barele rosii apare pe MMI si dispare dupa 2-3 secunde.

    Eu ma gandesc la urmatoarele probleme (care este parerea voastra?):
    - Modulul de parcare folosit de mine 8K0919475H este defect (desi nu cred, nu am nici o eroare in VAG-COM si acustic functioneaza tot OK)
    - Modulul de parcare folosit de mine 8K0919475H nu poate afisa grafic pe ecranul MMI, desi stiu cel putin 2 persoane de pe forumuri care au activat afisarea grafica, doar ca ei aveau senzori de parcare spate din fabrica, nu retrofit ulterior.
    - Mai trebuie codat ceva, undeva... tinand cont ca masina nu a avut senzori de parcare deloc. Poate mai trebuie activat ceva, dar nu stiu ce.
    - Ceva probleme cu firele si conexiunile (ar trebui sa am erori in VAG-COM in acest caz nu?)
    - MMI 3G+ al meu are nevoie de un update de firmware, acum am versiunea: HN+_EU_AU3G_P0767

    Prezin mai jos codarile facute pana acum:

    1. in modulul 19-CAN Gateway

    1.jpg


    2. in modulul 10-Park/Steer Assist

    2.jpg

    3.jpg

    4.jpg


    3. in modulul 5F-Information Electr.

    5.jpg

     

Distribuie pagina asta