1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare fata-spate si camera video fata si marche-arriere la Audi A4 B9 - montaj ulterior

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de bobalex18, 11 Apr 2017.

  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    În documentarea cu privire la afișarea grafică a distanței raportată de senzorii de parcare, am aflat că doar pentru senzorii cu „OPS Module” se poate activa această opțiune. Informația este greșită? Cum pot afla dacă senzorii de parcare montați deja suportă această funcție sau nu? Mașina are doar senzori spate și momentan oferă numai beep-uri
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Despre ce masina vorbesti ? Ca in profil ai un B6.

    E posibil ca pentru afisajul sa mearga doar pe masinile cu senzori fata + spate.

    Intra cu VCDS pe 09- Central Electrics > Coding > Long coding helper > Byte 35 parca si vezi daca poti coda.
     
  3. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    da...eram în urmă cu actualizarea (nevasta mă acuză că sunt pervers și B6&B9...)

    Am documentat problema luni și am aflat că și dacă ai doar senzori spate poți activa afișarea mașinii și a distanței doar dacă ai „OPS Module” iar în față îți va arată „X”. Înțeleg că acest OPS module face referire la tipul senzorului

    Nu am avut posibilitatea să văd dacă senzorii sunt diferiți pentru cele care au senzori față spate sau doar spate.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    OPS Module se refera la modulul senzorilor de parcare, nu la tipul senzorilor. Nu se aplica la tine deoarece senzorii sunt integrati in 09- Central Electrics.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cred ca ai vrut sa spui modulul/calculatorul senzorilor de parcare este integrat in 09 Central Electrics.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da. :)
     
    Flo1980 apreciază asta.
  7. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Exista presens city si in marche arriere? Mi se pare ca se actioneaza frana de mana si scoate un sunet destul de strident, de parca atingi ceva cu masina.
     
  8. razvansd 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 , 2012 , 1.8 TFSI
    Salutare , poate ma ajutati cu un sfat. am senzori parcare fata - spate insa nu inteleg cei din fata la ce sunt folositi !? Adica nu am gasi nici un butonel , nu am auzit nici un sunet care sa ma faca sa cred ca merg. Cei din spate merg acustic in momentul in care bag in marsarier. Dar cei din fata ?
    De asemenea e posibila o activare optica din vcds ?
     
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Flo1980 presens city în marșarier :))))))) există un sisem de radere care funcționează în diferite situații: când vrei să scoți mașina din parcare cu spatele și ea vede o ală mașină venind s.a.m.d. eu nu le am. vezi pe sie-urile audi mai exact cum funcționează.

    @razvansd dacă ai față spae și nu merg cei din față sau nu îți apare pe display distanța ai 1 retrofit parțial făcut. dacă vorbești de mașina din semnătură și problema este rezolvabilă. dacă vorbești de a4 b9 atunci am ai citit pe forumurile externe că sa încercat retrofitul și nu a funcționat.
     
  10. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Da, am simtit cum functioneaza, se lasa cu palpitatii mai ales la sotie, franeaza urat, brusc, un sunet f strident ... mai ales ca vazusem masina din spate in camera dar incercam sa ies cu pasi marunti. Monsieur Audi n a fost de accord si a franat brusc. Presupun ca e frana de mana, mai caut ...
     
    bobalex18 apreciază asta.
  11. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    luni iti postez clipul ca sa vezi cum functioneaza
     
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
     
    Flo1980 apreciază asta.
  13. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Da asta i prima parte, te atentioneaza si daca nu reactionezi iti pune frana ulterior
     
  14. sackzitul

    sackzitul 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    TM
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0TDI 190cp
    Da si eu am asta, si ma speriu de fiecare data cand intorc masina sau dau cu spatele :))
    Ca sa nu mai zic ca am facut un mic "slalom" la o intersectie (nu milimetric, centimetric) si era sa ma loveasca cel de pe prima banda in fata caruia trebuia sa ma bag pentru ca domnisoara masina s-a speriat si a franat presensul :)) ma duceam la politie, ce ii ziceam :))
     
    Flo1980 și bobalex18 apreciază asta.
  15. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Eu am simtit franare doar la dat cu spatele, pt front se pare ca franeaza 30% pt presens basic si pana la 100% daca ai ACC, nu i cazul meu. Ceva documentare am gasit doar in franceza.


    4.3 Audi pre sense front


    En présence de l’option adaptive cruise control (ACC), il est possible d'avoir, outre le système Audi pre sense basic, Audi pre sense front. Par ailleurs, le véhicule avec l’option adaptive cruise control sera équipé du système Audi braking guard. Les capteurs radar de l’ACC observent, dans le cadre de leurs possibilités techniques, la circulation qui précède et envoient ces informations au calculateur du régulateur de distance J428. Le calculateur de régulateur de distance analyse les données et met les informations correspondantes à disposition sur le bus de données.

    D’autres calculateurs peuvent recevoir les messages, les analyser et induire des mesures en conséquence. Même lorsque le système adaptive cruise control n’est pas activé, les capteurs radar observent la circulation qui précède le véhicule et envoient leurs informations.
    Afin de réaliser le système Audi pre sense plus, il sera nécessaire en plus du système adaptive cruise control de disposer de l’Audi side assist. Le système Audi side assist observe en plus la circulation qui suit le véhicule.


    Exemple de situation :

    1ère phase :
    Si le véhicule se déplace et rencontre une situation à risque, le conducteur en sera averti de façon visuelle et acoustique par le calculateur dans le combiné d’instruments J285. En même temps, le calculateur d’ABS J104 effectue un préremplissage de freins et le calculateur de correcteur d’assiette J197 règle l’amortissement sur « ferme ».

    2ème phase :
    Si le conducteur ne réagit pas à ces signaux d’alerte dans le porteinstruments ou qu’il retire seulement le pied de l’accélérateur, le calculateur d’ABS va procéder à ce qu’on appelle un freinage par secousse d’avertissement. Ensuite, le véhicule sera freiné par un freinage partiel 1 (env. 30 % de la force de freinage). Pendant la secousse d’avertissement, il y aura réduction du mou de la sangle des ceintures de sécurité, pilotée par les calculateurs de rétracteur de sangle avant gauche et droit J854 et J855.


    3ème phase :
    (uniquement sur Audi pre sense plus) Si le conducteur n’actionne toujours pas la pédale de frein, le freinage partiel 2 (env. 50 % de la force de freinage) sera déclenché par le calculateur d’ABS. Par ailleurs, le signal de détresse sera activé par le calculateur de régulateur de distance J428 et la fermeture des glaces latérales et du toit coulissant/relevable1) sera déclenchée par le calculateur de rétracteur de sangle côté conducteur.

    4ème phase :
    (uniquement sur Audi pre sense plus) Le freinage à fond (env. 100 % de la force de freinage) est déclenché. Cela permet de réduire la gravité de la collision. En outre, il y a rétraction totale par impulsion électrique des ceintures de sécurité avant.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    pentru presense city frânează până la evitarea coliziunii până la viteza de 45km/h (dacă nu greșesc) și minimizarea impactului până la 80. poate peste intervalul de 80 și între 45-80km/h este valabil faza cu ACC
     
  17. sackzitul

    sackzitul 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    TM
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0TDI 190cp
    sigur nu aveam peste 80km/h, din ce am vazut pe manual trebuie sa ai pachetul PCN ca sa ai presense city (eu am si PCN, PCZ, PCF), dar pe fata doar PCN are treaba din ce vad
     
  18. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Eu am inteles ca exista presens basic (avertizare sonora si visuala), city/ front (iti pune si frana chiar pana la oprirea completa) (utilizeaza camera din parbriz), mai e presens plus care n am inteles ce face in plus dar cica ar folosi si ACC si chiar lane assist (poate franeaza mai mult, ajuta la manevrele de ocolire...nush).
    Mai e presens rear care foloseste camerele din oglinzi (lane change assist), asta la fel avertizeaza si franeaza, l am simtit de 2 ori.
    Presens city l am simtit la 80 km/h si la 130 pe autostrada, doar avertizare.
    Daca ma uit la dotarile masinii am
    PCM Driver assistance package, city
    assistance package incl. Audi pre sense
    plus ... in conditiile in care n am ACC, deci nu mai inteleg nimic.
    Mai am 6K8 pre sense city without pre care ... ce o mai insemna si asta nu stiu ...
     
  19. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Gasit intre timp "pre care" se refera la strangerea centurilor de siguranta si inchiderea trapei.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Va rog eu sa va rezumati cu discutiile doar la titlul topicului si atat, ca sa nu facem o varza din topic si ca sa nu incep sa sterg / editez mesaje. Multumesc pentru intelegere
     

Distribuie pagina asta